Plenković: Nikad nije bilo lakše pronaći posao i brinuti o obitelji

Premijer Andrej Plenković sudjelovao je u utorak u Dubrovniku na proslavi Dana Dubrovačko-neretvanske županije (DNŽ), a tom prilikom je istaknuo da je u fokusu Vlade ravnopravnost Dubrovačko-neretvanske županije u cestovnoj povezanosti kroz projekt autoceste od Stona do Dubrovnika.

Plenković je nazočio svečanoj sjednici županijske skupštine u povodu Dana Dubrovačko-neretvanske županije te blagdana njezinog zaštitnika svetog Leopolda Bogdana Mandića, koja je održana u dubrovačkom Kazalištu Marina Držića.

Vlada je partner u realizaciji brojnih projekata koji predstavljaju temelj ravnomjernog regionalnog razvoja RH. Sad je fokus na ravnopravnosti ove županije prije svega u cestovnoj povezanosti. Vjerujem da ćemo u godinama pred nama realizirati puni profil autoceste od Stona do Dubrovnika, izjavio je Plenković i istaknuo da u Dubrovačko-neretvanskoj županiji danas ne radi svega 3.800 ljudi, a zaposleno je 51.000 ljudi.

Plenković: Ljevica želi okupirati institucije

Prošle godine je najniža brojka bila 3.100 ljudi i vjerujem da ćete oboriti taj rekord. To se potpuno poklapa na dinamiku u Hrvatskoj. Nikada nije bila situacija da se lakše pronalaze radna mjesta i brinu o svojim obiteljima, rekao je premijer.

Globalni kontekst utječe na naš život. Cijene energenata rastu i to utječe na naše gospodarstvo, na našu energetsku sigurnost pa sukladno tome i na cijene u cijelom gospodarstvu. Nadamo se da će rat na Bliskom istoku, koji je najnovija kriza s kojom smo suočeni u zadnjih deset godina, ipak ući u mirniju fazu i da će biti omogućen ponovni prolaz kroz Hormuški tjesnac, izjavio je Plenković i istaknuo važnost jačanja europske konkurentnosti hrvatskog gospodarstva.

Predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović nazočio svečanoj sjednici u Dubrovniku

To mora biti glavni odgovor na sva globalna zbivanja i turbulencije, tektonske promjene u globalnom upravljanju i odnosima između saveznika. To je na neki način jačanje naše strateške autonomije, ne samo u obrambenim sposobnostima, gdje Hrvatska daje ogroman obol, već jednako tako i jačanju temelja naše industrije i gospodarstva. Upravo zbog toga važno je da Hrvatska tu kontinuirano ostvaruje visoki rast, istaknuo je premijer i dodao da članstvo u Schengenu i europodručju daje Hrvatskoj posebnu i sigurnost u pogledu vanjskih šokova te ekonomskih i financijskih pritisaka.

Na nacionalnom planu želim izdvojiti stupanje na snagu novog zakona o regionalnom razvoju. Sustav kontinuiranog dijaloga koji provodimo dva puta godišnje sa svim hrvatskim županijama etablirali smo kao neformalnu praksu u prosincu 2016. godine, a sada smo to ozakonili i institucionalizirali, naveo je premijer, koji se osvrnuo na dva alata ravnomjernog regionalnog razvoja.

Jedan je mehanizam tzv. Integriranog teritorijalnog upravljanja, koji je Gradu Dubrovniku omogućio 22 milijuna eura, a i nekoliko općina koje u tome sudjeluju za dodatne projekte. Zatim smo za razvoj otoka u sedam obalnih županija alocirali 28 milijuna eura, za projekte poput izgradnje deset vrtića, pet škola i obnove dvorana, rekao je premijer Plenković.

(Hina | Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL)





33 komentara

    • Apsolutno se slažem. Evo za primjer Županija Zapadnohercegovačka, ima najveći broj obitelji u BiH s dvoje i troje djece. Tko god hoće, nađe si posao jer ŽZH gospodarstvo generira 7 milijardi maraka samo preko d.o.o., a gdje su još obrti. To je na ŽZH 80k ljudi po glavi 87.500 KM, najveća ekonomska aktivnost per capita u regiji. Bosna na 30.000 KM per capita. ŽZH je likvidna i puna novca, što potvrđuje i bankarski sektor gdje nas 4% ŽZH Hrvata držimo 15% depozita u bankama.

      • Zadnji podaci porezne otkrivaju i da jedino ŽZH ima rast zaposlenosti u FBiH nakon uvođenja minimalca od 1.000 maraka, evo podataka:
        Prebivalište osiguranika – 31.12.2024/30.4.2026.
        promjena zaposlenosti ZHK: 22.920/ 23.363 +443. Sjedište poslodavca – 31.12.2024/30.4.2026 – promjena zaposlenosti ZHK: 22.647/ 23.226 +579

        • Uglavnom, ŽZH ima rast zaposlenih, rast gospodarstva i rast velikih obitelji, a kad bi se još novac od neizravnog poreza raspoređivao prema uplati, a ne broju stanovnika po kantonima i javni ŽZH sektor bi bio najplaćeniji. Privatni ŽZH sektor odrađuje svoje, generira ogroman novac, a na ŽZH politici je da se izbori preko ustavnog suda za pravedniju raspodjelu novca prema županijskim proračunima od neizravnog poreza. Koliko tko gospodarski doprinosi da i dobije toliko u proračun, a ne da županije dobivaju od vlade FBiH novac prema broju ljudi s lažnog popisa 2013.

        • Podaci porezne nakon uvođenja minimalca od 1.000 maraka, evo kompletnih podataka za sve županije:
          Prebivalište osiguranika – 31.12.2024/30.4.2026.
          promjena zaposlenosti
          ZHK: 22.920/ 23.363 +443
          HBK: 11.825/11.680 -145
          PK: 5.941/ 5.758 -183
          BPK 7.597/ 7.343 -254
          HNK: 56.948/ 56.679 -269
          USK: 39.552/ 39.045 -507
          KS: 151.143/ 150.231 -912
          SBK: 52.275/ 51.203 -1.072
          TK: 105.487/ 103.641 -1.846
          ZDK: 88.225/ 86.295 -1.930
          Sjedište poslodavca – 31.12.2024/30.4.2026
          promjena zaposlenosti
          ZHK: 22.647/ 23.226 +579
          HBK: 11.563/ 11.507 -56
          PK: 6.770/ 6.579 -191
          HNK: 57.211// 57.018 -193
          BPK: 6.892/ 6.619 -273
          USK: 38.747/ 38.299 -448
          KS: 172.407/ 171.942 -465
          SBK: 49.867/ 48.515 -1.352
          TK: 102.609/ 100.555 -2.054
          ZDK: 82.609/ 80.375 -2.234

          • Znači nakon uvođenja minimalca od 1.000 KM, jedino u ŽZH porasla zaposlenost dok sve županije bilježe pad zaposlenosti. Još se primijeti da županije gdje vladaju Hrvati: u ZHK, HBK, PK i HNK imaju najmanji pad zaposlenosti, dok muslimanski kantoni BPK, USK, KS, SBK, TK i ZDK gube najviše radnih mjesta.

            • Kad kažeš da je minimalac 1000 KM vidi se da si politički potrčko i stranački propagandni bot bez ikakve veze s gospodarstvom u koje se kuneš ima već 4-5 mjeseci otkad su te aktivirali. Da imaš ikakve veze s gospodarstvom rekao bi da je minimalac 1027 KM + oko 300 KM topli obrok i oko 680 KM doprinosa i poreza. Sve to daje minimalnu plaću od nešto preko 2000 KM gdje radnik dobije oko 1330 KM na svoj račun. Poduzetnik uvijek računa bruto plaću jer je ona stvarni trošak poduzeća, a politički potrčko i cjeloživotni uhljeb kao ti misli da je plaća neto iznos koji dobiješ na račun. Političarima i beskorisnim uhljebima kao što si ti odgovara da ljudi ne znaju i ne spominju bruto plaću jer bi onda shvatili koliko ih tvoja stranka i ti pljačkate svaki mjesec, a usluge koje bi se trebale financirati iz nazovi doprinosa i poreza radnici najčešće opet moraju platiti. Zato se pokrij dekom u tom svom uredu u dvorani na Pecari i kao ostala uhljebnička raja čekaj plaću, neki blagdan i godišnji. Drugo niti znaš niti te zanima. Živio.

            • Ah, tko laže taj i krade. Kakva bahata besramnost podlog parazita. Inace ste vi iz sekte takvi, zato ste se i udružili u svoj degenerativni klub.

              HDZ uhljebski bot koji prisvaja svojoj sekti uspjeh marljivih pojedinaca dok zlo i opačine koje čine pripisuje drugima otkriva potpunu inverziju vrijednosti.

              Ispoljavanje bolesnu bahatosti i besramnosti degenerika jasno pokazuje suštinsku pokvarenost nedostatkom loše savjesti dok svjesno obmanjuje, laže a ne trepne dok krade iz očiju ljude među kojima živi i na čijem radu parazitira ćitav život.

              Da nisi takav ne bi bio tamo gdje jesi a zbog toga što jesi i pripadaš tamo.

      • To je sve zbog HDZ. Samo zahvaljujuci vama danas imam ručak na stolu. Da nije vas ne bi bilo ni ručka ni stola.

        Da ne vlada HDZ ne bi bilo pitke vode, struje, hodali bi bosonogi, živjeli u zemunicama, ne bi bilo škole, doma zdravlja, policije, vatrogasaca i bili bi gladni.

        Gladni bi bili bez HDZ.

        O hvala vam, hvala, hvala, hvala stožernici.
        Moj duboki naklon.
        Ma šta naklon, padam ničice na koljena i zahvaljujem vama i Svemogućem
        🧎‍➡️HDZ

    • Ako su bajke, ti glasuj za promjene, tipa MOŽEMO ili partiju, a Hrvati koji se pronalaze u Plenkijevim izjavama će glasovati za HDZ, vrlo jednostavno. Depresivci za oporbu SDP, a uspješni i pozitivni ljudi za vladajući HDZ, pa da vidimo kojih ima više.

      • Kad čovjek pomisli da smrdljivije ne može iz dubine septičke jame izroni stožernik iz HDZ.

        Nakupino fekalija vlasti se MOŽEMO dokopao preko vas, odnosno vi HDZ ste ih doveli i postavili na vlast.

        Vi iz HDZ ste poslali očenašekovu osobu sa posebnim potrebama G. G. Radmana u Zambiju kako bi pedofile iz možemo potplacujuci milijunima $ iz državne blagajne spasio pedofile od zatvora.

        Dakle da rezimiramo: prvo je Plenković i HDZ, a ustvari DC, poslao svog MVP u Zambiju gdje je narodnim novcem potplatio organe vlasti da se pusti pedofile a kada ih je doveo nazad postavio ih je na vlast.

        Zaključak: HDZ koristi državne ustanove i institucije kako bi zaštitio zlostavljače djece i umjesto da ih uhićuje i sudi nagrađuje ih postavljanjem na vlast.

    • Pa kakve veze ima Iran sa tvojom pljačkom hrvatskog naroda? Zasto bi netko tko ukazuje na krađu i otimačinu trebao ići u neku drugu zemlju kada ukazuje na krađu u svojoj zemlji?
      Zar želiš kazati da lopovluk i krađa nisu nedjelo koje treba kažnjavati?

      Obzirom da tvoj degenerativni klub funkcionira na način sličan obiteljskom poduzeću bilo bi zanimljivo vidjeti brojku koliko koštate ti i tvoja obitelj ovaj narod u plaćama i doprinosima. Koliko članova tvoje obitelji preko sekte na vlasti ima izmišljen posao na kojem radni vijek provede parazitirajuci nad narodom na čiju nesreću vladate. Sigurno se radi o desetinama ljudi.

      Kada govorim o doprinosima ne govorim o nekom doprinosu koji ste vi paraziti pridonijeli nego o mirovinskom i zdravstvenom osiguranju.

  • Da, ali kakav i koji posao? Na građevini, dostavi? Takvih poslova ima svugdje. Gdje se mogu zaposliti visokoobrazovani ljudi koji nisu članovi stranke? Nigdje! Ustvari mogu i oni… Ali na građevini , dostavi, pomoćnici u kuhinji i slično… Daj ne jedite govna, isti ste kao i ovdje, apsolutno isti. Sve je to ista matrica. Treba početi sa demontažom tog demonskog sustava. Kako , pitate. Jednostavno. Na izborima

  • U kojem ovaj svijetu živi pa veći dio umirovljenika mu na rubu gladi,o mladima da ne govorim pa za kupit mali stan npr.u Zagrebu ili Splitu treba ti bogastvo.Daj nam ti Plenkoviću reci kako netko sa 25,30 god. da kupi stan od 70 kvadrata koji košta 350,400 tisuća eura….Što ti znači plaća i od 2ooo eura danas da imaš u Hrvatskoj kad za nju nemoš kupit ni pola kvadrata stana toliko o standardu,a o inflaciji i cijenama hrane i svega drugog suvišno je bilo što reći,ili lihvarskim stranim bankama i njihovim kamatama ako kojim slučajem digneš kredit za stan itd…Slavoniju nekad najbogatiji dio Hrvatske ste pretvorili u pustinju i najsiromašniji dio,umjesto da ona hrani Hrvatsku..Državu ti napustilo pola miliona ljudi uglavnom mladih u zadnjih 20 godina..Da nije mora i Božjeg dara uz sve te uhljebe državne na državnim jaslama i državni aparat koji treba platiti tj.glasačku mašineriju odavno bi propali..Niti jedan rat,ni četnici ni neznam kakva nepogoda nije koštala Hrvatsku kao vi..Pa stotine afera ,pokradene milijarde,jel imate imalo obraza,ljudskosti,vjere u sebi a deklarirate se kao vjernici..Sve što vam ostaje je da ove “ovce” ložite na kojekakve ustaše,partizane,komunjare itd.dok se iz države izvlače i kradu milijarde novaca tih ljudi..

  • Za sve botove u komentarima koji se prave ludi, samo jedna napomena: HDZ=partija.

    Plenković je udbaško dijete, kvaran i zao, igra se sa hrvatskim svetinjama.

    S duge strane, Tomašević je dijete katoličke kuće, stric mu je svećenik, a on je dobronamjeran i radišan mladi čovjek.

    Za razliku od Plenkovića – vođe mafijaško-udbaškog HDZ-a.

    • Da, Plenkovici su bili dio udbaskih struktura a danas se vidi da jabuka ne pada daleko od stabla.

      Inače otac ove protuhe je morao napustiti radno mjesto na sveučilištu u Zagrebu zbog optužbi za spolno zlostavljanje studentica. Slučaj je zataškan, dokazi su uklonjeni, iskazi nisu uzeti u obzir a on je sklonjen u Sloveniju.

      Tko ih ne zna skupo ih plaća, a Hrvatska ih nije znala pa ih plaća vrlo, vrlo skupo.

  • I polupismeni ljudi sada znaju da je uvođenje eura kao valute u HR postalo čista katastrofa…tako što je prije koštalo 100 kuna sada košta 100 eura – eto to je taj napredak,osiromašili su nas kao nikada do sada…

    • Ne bi bilo takve hiperinflacije kao sada…činjenica je da čim je uveden euro – sve su cijene počele divljati i tomu nema kraja…ako smo išli kao država u zajednicu EU ili nato ok,ali nismo bili spremni konkurirati razvijenim europskim zemljama gdje su plaće i rad puno bolje vrednovani od ovoga kod nas…nije isto radni sat kod nas niti u Njemačkoj,kao što nije isto kupovati za 100 eura ovdje ili tamo…ako nije tako pa zašto i dalje ljudi odlaze tamo raditi…?

  • A Dr. Dragan Čović je bio jugoslaven svo do 1992 pažljivo vagajući tko će pretegnuti. Kada je postalo jasno da ipak necemo “šaptom pasti” stožernik je pretekao na našu stranu.
    Da smo kojim slučajem izgubili stožernik bi prišao pobjedniku raširenih ruku govoreci: oslobodioci pa gdje ste dosad da nas spasite.

    Anemični Plenković kojeg je Očenašek doveo u HDZ 2010. je preko majke liječnice lažirao manjak željeza u krvi i svoj “problem” je otišao liječiti u Pariz 1991. Problemi zdravstvene naravi su čudom prošli kada je rat prošao.

  • Čovjek može živjeti i u 18 kvadrata, kaže još jedan hdzovac Branko Bačić koji usput rečeno posjeduje 28 nekretnina

  • Mi smo, dobri, najbolji, najveći suficit, punim 50 posto budžeta Bih.. I najmanje plaće u federaciji.. I o čemu pričamo

Komentiraj: