Piletina je danas luksuz za mnoge

Naše je bolje, ali je li i jeftinije? Kampanja za kupovinu domaćih proizvoda u doba inflacije dobiva nove dimenzije.

Proizvođači iz BiH uglavnom igraju na kartu da je njihova roba zdravija, ali građani koji se bore s dvoznamenkastom inflacijom ne čitaju deklaracije, već najčešće samo cijene.

Nestašica proizvoda

Nekada 7, danas više od 14 KM kilogram je pilećeg bijelog mesa. Najčešće je kupovano, pa i ono je sada luksuz za mnoge, javlja N1.

Iz Udruge peradara FBiH poticajna sredstva smatraju mizerijom, a ne isključuju ni mogućnost prosvjeda.

Sektor se susreće s problemima i u Republici Srpskoj.

I svinjsko meso je skupo. Izdvojili smo 2,5 milijuna maraka da pomognemo svinjarima. Imat ćemo u razmatranju i peradare. U sljedećem razdoblju planirat ćemo još dodatnih sredstava kako bi pomogli proizvodnju. Ne kažem da nije skupo, skupo jeste, ali nije samo kod nas skupo, rekao je Zoran Maletić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

To što je skupo još negdje tamo, ne znači puno građanima ovdje.

Ipak, znatno veće cijene utjecale su i na veću potražnju.

Događa se i nestašica nekih proizvoda. Snalazimo se na razne načine. Situacija s Rusijom i Ukrajinom je izazvala paniku u društvu. Trudimo se maksimalno ispoštovati i ograničene marže i robu na polici da bude dostupna, rekla je Svjetlana Ćurković, generalna menadžerica AS marketa.

Stevo Filipović, direktor Prehrambene industrije ”Sava Semberija” iz Bijeljine rekao je da imaju situaciju da kalkulaciju koju naprave danas za gotov proizvod ona već sutra nije dobra.

Na dnevnoj razini se cijene mijenjaju. Evo par primjera, ulje je s 1,30 sada blizu 5 KM, mazut sa 600 KM na tonu sada 1.500 KM, limenka koju koristimo za konzervirani program poskupila 115 %, dodao je za N1.

350.000 odlazi iz BiH?

Iz Gospodarske komore RS-a poručuju kupujte domaće, jer Naše je bolje, ali je li jeftinije?

I u situacijama kada domaći proizvod nije jeftiniji, jeste zdraviji, rekla je za N1 Dragana Kokot, glavna tajnica Gospodarske komore Republike Srpske.

Cijena je bitan faktor, ali da je zdravlje primarno prilikom odlučivanja o tome za koji proizvod se opredijeliti pri kupovini.

Zbog političko-ekonomske krize mnogi se odlučuju i otići.

Samo u ovoj godini državu bi moglo napustiti 350.000 ljudi, procjenjuju u Savezu samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.

Pogledajte nove cijene goriva u Hercegovini

(www.jabuka.tv)

4 komentara

  • e sad lipo svi kupiti jaja i lijepo naleći kokoške i eto piletine 😀
    po priči s ljudima znam da cca u svakoj kući ima barem 1 osoba koja sjedi po cijeli dan bezze. lipo jastuk pod guzicu, jaja ispod jastuka i sjedi. za nekoliko dana svježa piletina 😀 malo zbavite kukuruza dok nije poskupio i uzgojite. prirodnije od toga ne može.

  • Tako je momcino..sve se pogospodilo..malo ko i kokoske drzi a kamoli kravu..stari izumiru..mladarija nije naucila radit..e izvoli ,kupite..zao mi je samo penzionera ,zbilja su ugrozeni..i jaja su im skupa kad podmiri druge troskove..umri i gotovo..

  • Vratiti u škole domaćinstvo, trebat će, jer nitko ništa ne zna, a nema ih tko ni naučiti. O modi i šminkanju se sve može naći na you tube, o uzgoju kokošiju slabo.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.