Vježbanje općenito zagrijava tijelo i u teretani se kuhate čak i zimi, a kamoli sada. Ipak, to ne bi smio biti razlog da prestanete s aktivnim životom. Elitni osobni trener Andy Vincent iz Londona je otkrio nekoliko trikova uz koje ćete preživjeti naporne treninge čak i po najvećim vrućinama.
Jutarnji napitak
Treba se piti voda prije, tijekom i nakon tjelovježbe kako biste cijelo vrijeme ostali hidrirani. Dok vježbate, tijelo se pokušava samo ohladiti znojenjem, zbog čega gubite puno tekućine, soli i elektrolita kao što su kalij i natrij. Ujutro si složite toplu vodu s limunom i solju i neka vam to bude prvo piće. Tako ćete regulirati tijelo i nadomjestiti izgubljene elektrolite. Ako ne možete podnijeti limun i sol, postoje i tablete natrija, kalija i vitamina C, piše Dailymail.co.
Što jesti?
Vincent preporučuje namirnice s visokim udjelom vode koje pomažu da ostanete hidrirani. Jesti više lisnatog povrća jer ono sadrži i do 80 posto vode. Jagode, krastavci, kupus iceberg, celer, rajčice, paprike i lubenice imaju znatno više vode nego bilo koje drugo voće i povrće. Za doručak jesti orašaste plodove i meso kako bi se unijelo dovoljno proteina. Bijelo meso i orašidi u kombinaciji dokazano povećavaju razinu kreatina u tijelu, a on daje izdržljivost za trening, prenosi Net.hr.
Planiranje treninga
Preporučljivo je vježbati rano ujutro ili kasno navečer da bi se izbjegla najveća vrućina. Trening je poželjno podijeliti na nekoliko kraćih dionica. Višesatno vježbanje na suncu nipošto nije dobra ideja. Bolje je izabrati 15–25 minuta treninga visokog intenziteta, gdje se dosegne maksimum u kratkom vremenu. Ciklusi intenzivnog aerobnog treninga s kratkim stankama dokazano najbolje tope salo, ali i ubrzavaju metabolizam, što znači da se nastave trošiti kalorije čak i nakon prestanka vježbanja.
Znajte kad je dosta
Važno je znati svoje granice i prepoznati signale da vam je potreban odmor. To podrazumijeva rane znakove dehidracije. Tada treba pauzirati trening i napiti se vode. Ako osjetite vrtoglavicu ili slabost, treba stati i odmoriti se na podu nekoliko minuta. Ne treba se forsirati nego treba osigurati svom tijelu pauze s pravilnim odmacima kako bi se ono stiglo ohladiti i oporaviti.
(www.jabuka.tv)