Paljenje zgrade Predsjedništva BiH nije bio terorizam?

Suđenje ravnatelju SIPA-e Goranu Zupcu nastavlja se sutra, 7. studenoga, izvođenjem novih svjedoka. Do sada ih je tužiteljstvo saslušalo deset od najavljenih 27.

Podsjećamo, u prošli petak također je postupajući tužitelj Miroslav Marković ispitivao svjedoke tužiteljstva, između ostalih i bivšega ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića te ravnatelja federalne Uprave policije Dragana Lukača.

Opći je dojam kako su svjedočenja išla na ruku optuženome ravnatelju SIPA-e Goranu Zupcu te da će on najvjerojatnije, ako ne bude nekoga senzacionalnoga obrata, biti na koncu oslobođen svih optužbi.

Odgovornost tužitelja

Naime, svjedočenje Fahrudina Radončića, a slične je tvrdnje još ranije iznio i Himzo Selimović, bivši ravnatelj Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, potvrdilo je da u BiH ne postoji zakon kojim je regulirano angažiranje SIPA-e u slučaju masovnih prosvjeda i uličnih nereda. Zapravo, nije precizirano koja je policijska agencija zadužena za zaštitu zgrada državnih institucija u slučaju masovnih prosvjeda.

U svom iskazu ravnatelj SIPA-e Goran Zubac je također potvrdio kako je posebna postrojba te agencije obučena i opremljena za “smrtonosne” akcije pa je postavio pitanje tko bi bio odgovoran da je slučaju angažiranja SIPA-e u veljači ove godine eventualno poginuo neki od prosvjednika.

Kao što je poznato, u optužnici Tužiteljstvo BiH optužuje ravnatelja Zupca za kazneno djelo nesavjesnoga obnašanja dužnosti, odnosno za odbijanje slanja posebnih snaga da zaštite zgradu državnoga Predsjedništva koju su huligani zapalili, kao i zgradu županijske Vlade te Arhiv BiH, što je u prvi mah dosta ishitreno, istina, ne i formalnopravno, ocijenjeno kao terorističko djelo. O terorističkom činu i nasrtaju na ustavni poredak su nepromišljeno govorili čak i najviši državni dužnosnici koji su se jednostavno utrkivali u tim neargumentiranim i zakonski neutemeljenim kvalifikacijama s očiglednom namjerom da usmjere policiju i tužitelje na moguće organizatore prosvjeda i naručitelje terorističkoga zlodjela.

Međutim, ravnatelj SIPA-e Goran Zubac uporno u sudnici upozorava kako nitko od nadležnih institucija ili ovlaštenih pojedinaca nije još pravno utvrdio da se radilo o terorizmu te da čak niti dežurni tužitelj u vrijeme paljenja zgrade Predsjedništva BiH Dubravko Čampara to nije ustvrdio o čemu, kako je obrazložio ravnatelj Zubac, svjedoči i činjenica da upravo tužitelj Čampara nije zatražio angažiranje SIPA-e. Dakle, samo je dežurni tužitelj toga kobnoga predvečerja 7. veljače, mogao pa i morao na sebe preuzeti odgovornost činjeničnoga tretiranja paljenja zgrade državnoga Predsjedništva kao čin terorizma i tu tom slučaju on je jedini mogao i bio dužan zatražiti angažman posebne postrojbe SIPA-e. S obzirom da tužitelj Dubravko Čampara nije službeno potvrdio terorističko djelo pa shodno tome nije niti zatražio od SIPA-e hitno slanje posebnih snaga, obrana Gorana Zupca čvrstoga je uvjerenja kako samim time prestaju sve osnovane sumnje da je ravnatelj Zubac nesavjesno obnašao svoju dužnost te da je prekršio zakon.

Nedostatak dokaza

Zanimljivo je kako je ravnatelj Uprave federalne policije Dragan Lukač po prvi puta otkrio i priznao da je u FUP još 6.veljače, dakle, dan prije paljenja zgrade Predsjedništva BiH, formiran Krizni stožer za borbu protiv huligana tijekom prosvjeda što opet dokazuje da nitko nije bio siguran da se radi o kaznenom djelu terorizma pa, dakle, i nije bilo potrebe za angažiranjem SIPA-e. I po toj varijanti vjerojatno i nestaje ta odgovornost ravnatelja Gorana Zupca.

Uostalom, i sam je bivši ministar sigurnosti Fahrudin Radončić potvrdio da ne bi niti zvao telefonom ravnatelja SIPA-e Gorana Zupca i molio za pomoć da je znao da je u Sarajevu formiran Krizni stožer na razini Federalne policije. Uz to, i sam je Radončić priznao da u BiH nije strogo zakonski precizirano koja policijska agencija štiti zgrade državnih institucija. Svojevrsna anarhija potvrđena je nekoliko mjeseci nakon prosvjeda potpisivanjem sporazuma o međusobnom pomaganju između policijskih agencija u državi što bi trebalo značiti i razgraničavanje nadležnosti. Sve, dakle, upućuje da će ravnatelj SIPA-e Goran Zubac, zbog nedostatka dokaza, biti oslobođen.

No, vrlo je važno naglasiti kako priča o mogućem terorističkom činu tijekom paljenja zgrade državnoga Predsjedništva nije i definitivno arhivirana. Naime, ostaje živuća varijanta da Sud BiH tijekom suđenja ipak ocijeni i presudi da se uistinu radilo o kaznenom djelu terorizma. I u tom slučaju ne bi odgovarao ravnatelj SIPA-e Goran Zubac, nego eventualno dežurni tužitelj kojem bi se kao grijeh uzela pasivnost i nepozivanje posebnih snaga SIPA-e koje su temeljno nadležne upravo za borbu protiv terorizma i organiziranoga kriminala.

(Dnevni list)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.