Dok milijuni turista tijekom ljeta biraju poznata ljetovališta i prepune plaže, postoji jedno mjesto na Balkanu koje nudi potpuno drukčije iskustvo: divlju prirodu, tišinu i gotovo nestvaran krajolik.
Na tromeđi Sjeverne Makedonije, Grčke i Albanije, usred Prespanskog jezera, nalazi se Golem Grad, otok koji zbog svoje neobične prirode i izoliranosti djeluje poput prizora iz legende.
Ovaj mali otok površine svega 20 hektara poznat je i pod nazivom “Zmijski otok” jer na njemu obitavaju tisuće zmija, ali i brojne rijetke biljne i životinjske vrste.
Sve do 2008. godine Golem Grad bio je zatvoren za posjetitelje, a danas ima status zaštićenog prirodnog rezervata i jednog od najvažnijih područja bioraznolikosti u regiji.
Na otoku živi oko 7.000 zmija ribarica i više od 2.000 poskoka. To je više od 100 zmija po hektaru, kaže putopisac i YouTuber Robert Dacešin koji je posjetio ovo neobično mjesto.
Obilazak uz vodiča
Zmije nisu jedini stanovnici otoka.
Na Golem Gradu mogu se vidjeti barske kornjače, brojne vrste ptica te rijetke biljke koje uspijevaju isključivo u specifičnim uvjetima ovog područja.
Otok skriva i bogatu povijest. Na njemu se nalaze ostaci drevnih građevina i stara crkva iz 5. stoljeća koja je danas pod državnom zaštitom, dok arheološki nalazi potvrđuju da je područje bilo naseljeno još u antičko doba.
Do Golemog Grada dolazi se čamcem iz sela Konjsko, a zbog zahtjevnog terena i velikog broja divljih životinja preporučuje se obilazak uz vodiča, prenosi Dnevno.hr.
Za putnike koji traže mir, netaknutu prirodu i iskustvo daleko od masovnog turizma, Golem Grad ostaje jedno od posljednjih istinski divljih mjesta na Balkanu.
(www.jabuka.tv | Foto: snimka zaslona)

