Izložbom “Aleksa Šantić i mostarski književni krug”, autora akademika Ranka Popovića, u ponedjeljak navečer u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru su otvorene tradicionalne 105. Šantićeve večeri poezije.
Izložbu su organizirali SPKD ”Prosvjeta” − Gradski odbor Mostar i Akademija znanosti i umjetnosti Republike Srpske.
Sanja Bjelica Šagovnović, predsjednica Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva “Prosvjeta” – Gradski odbor Mostar istaknula je kako su Šantićeve večeri poezije najstarija kulturna manifestacija u gradu na Neretvi te da je ona ove godine u znaku stote godišnjice smrti mostarskog pjesnika Alekse Šantića.
Ovogodišnji program zaista je na jednom visokoh akademskoj i znanstvenoj razini kako to Aleksa Šantić i zaslužuje. “Prosvjeta” i “Gusle” iz godine u godinu nastoje čuvati sjećanje na lik i djelo našeg velikog pjesnika i evo vrijeme je kazalo i pokazalo tko je Šantić. On je i 100 godina nakon smrti, zapravo čitavo jedno stoljeće, jedna od najdominantnijih figura u multietničkom gradu Mostaru, kazala je Bjelica Šagovnović.
Naglasila je kako je Aleksa Šantić za Srbe Mostara ne samo pjesnik, nego i kulturna i nacionalna ikona.
Mi danas na onome što su nam ostavili Šantić i njegovi suvremenici koji su činili čuveni mostarski književni krug, tada nazvan mostarsko kulturno čudo, zapravo čuvamo, gradimo i nadograđujemo svoj kulturni i nacionalni identitet u Gradu na Neretvi. Na večerašnjoj izložbi predstavljena su 33 panela, a riječ je o dokumentarnoj građi i fotografijama koje pokazuju što su Šantić i njegovi suvremenici značili za grad Mostar, za cjelokupnu kulturu ovih prostora i uopće za cjelokupnu srpsku kulturu i književnost, naglasila je Bjelica Šagovnović.
Manifestaciju je proglasio otvorenom srbijanski ministar za koordinaciju aktivnosti i mjera u odnosima s dijasporom Đorđe Milićević, koji je kazao kako se kroz događaje kao što su Šantićeve večeri poezije “čuva sjećanje na one koji su gradili našu kulturnu baštinu”.
Ove godine obilježavamo sto godina od njegove smrti, ali Aleksa Šantić je i dalje prisutan među nama kroz svoje stihove koji su vječni te kroz poruke mira i zajedništva koje je nosio. Neka nam Šantićeva poezija bude svjetionik koji nas vodi kroz izazove sadašnjice podsjećajući nas da su ljubav i razumijevanje vrijednosti koje nemaju alternativu, poručio je srbijanski ministar.
U umjetničkom dijelu programa nastupile su ‘‘Mostarske kiše” i glumac Nebojša Kundačina.
Inače, Šantićeve večeri poezije trajat će do 15. rujna, a održavaju se u organizaciji Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva ”Prosvjeta” Gradski odbor Mostar i Srpskog pjevačkog i kulturno-umjetničkog društva ”Gusle”.
Manifestacija se nastavlja u utorak, 10. rujna, u 18:00 sati u Manastiru Žitomislić gdje će biti održan program pod nazivom ”Šantićeva trajanja”.
(Fena)
Emina, Aleksa Santic Sinoć kad se vraćaš iz topla hamama prodjoh pokraj baste starog imama kad tamo u basti u hladu jasmina stajaše Emina. Moj Aleksa gdje ti je hlad po noći toliko o pjesnistvu velikog Santica
Fino nek se obilježava dan i čuje poezija velikog čovjeka tog vremena Mostarca Alekse Santica.
Čista krivotvorina. Vrlo dobro se sjećam da su prve organizirane 1968. povodom 100 godina rođenja pjesnika. Kako se nabralo 105 godina nije mi jasno. Znači da su počele 5 godina prije smrti, pačak da su ih organizirale vlasti NDH u Ii. svjetskom ratu. Toliko o vjerodostojnosti