Odvjetnici zatražili puštanje na slobodu osumnjičenih u akciji ‘Meso’

Nada Dalipagić i Davor Šilić, odvjetnici Jerka i Slave Ivankovića Lijanovića te Milorada Bahilja, osumnjičenih iz akcije “Meso”, potvrdili su da su dobili rješenje o određivanju pritvora osumnjičenim iz Suda BiH te da su na isto rješenje uložili žalbu.

Osim Jerka i Slave Ivankovića Lijanovića te Milorada Bahilja, u pritvoru se još nalaze Jozo Ivanković Lijanović, Jozo Slišković, Mirko Galić i Mirjana Šakota. Njihovu obranu zastupaju odvjetnici Davor Martinović, Zdravko Rajić, Nikica Gržić i Jerko Čilić.

Nema bojazni od bijega

Odvjetnici Dalipagić i Šilić u svojoj su žalbi predložili Kaznenom vijeću Suda BiH da žalbu uvaži i donese rješenje da se njihovim branjenicima ukine pritvor.

Kako doznaje Dnevni list, odvjetnici su spočitali da je potpuno neobjektivno prihvaćen prijedlog Tužiteljstva BiH za određivanje pritvora, čime su počinjene bitne povrede odredaba Kaznenog postupka, a posebno je pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, odnosno postojanje osnovane sumnje za počinjenje kaznenog djela, što je osnovni uvjet za određivanje pritvora.

Odvjetnici također smatraju da, što se tiče okolnosti koje ukazuju da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli napustiti našu zemlju, nema nikakvog razloga da bi se takvo što dogodilo. Osumnjičenima je Bosna i Hercegovina domovina i oni nemaju nikakve imovine u drugim zemljama. Također, Jerko Ivanković Lijanović obnaša dužnost dopremijera Vlade FBiH i ministar je poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH. Slavo Ivanković Lijanović je suvlasnik i direktor pravne osobe “Lijanovići”, dok je Milorad Bahilj ministar Federalnog ministarstva trgovine. Iz toga razloga, odvjetnici smatraju da nema nikakve bojazni od bijega ako bi se osumnjičeni našli na slobodi.

Odvjetnici zaključuju da realno ne postoji nikakva mogućnost da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli utjecati na svjedoke, napustiti zemlju, ponoviti kazneno djelo ili dovršiti pokušano kazneno djelo. Iz svih razloga, predloženo je da Kazneno vijeće Suda BiH ukine pritvor za osumnjičene, osim toga, predlažu da, ukoliko Sud to smatra potrebnim, odredi mjere zabrane prema osumnjičenima jer bi se izricanjem tih mjera postigla svrha nesmetanog vođenja daljnje istrage.

Svi saslušani

Podsjećamo, akcija “Meso” provedena je 10. rujna u jutarnjim satima i u istoj su uhićeni braća Jerko, Slavo, Jozo i Mladen Ivanković Lijanović, ministar trgovine Milorad Bahilj, Jozo Slišković, Mirjana Šakota i Mirko Galić, Željko Mikulić, Dražen Kvesić i Zdravko Ivanković.

Nakon obrade i saslušanja u prostorijama Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Sarajevu, svi osumnjičeni su predani u nadležnost Tužiteljstva BiH gdje ih je saslušao tužitelj Ismet Šuškić. Nakon saslušanja, na slobodu je pušten Mladen Ivanković Lijanović, a za ostale je tužitelj Šuškić tražio određivanje mjere pritvora i zabrane, čemu je Sud udovoljio.

Po Zakonu o kaznenom postupku Bosne i Hercegovine Sud bi u roku od 48 sati od dana prijema trebao donijeti odluku po žalbi odvjetnika na rješenje o određivanju pritvora.

(Dnevni list)

12 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.