Obilježena godišnjica stradanja blaženih Drinskih mučenica

U Goraždu je u nedjelju obilježena godišnjica stradanja pet časnih sestara, blaženih Drinskih mučenica.

Časne sestre su na današnji dan 1941. godine skočile s prozora današnje OŠ “Husein ef. Đozo” u smrt, koju su svjesno izabrale umjesto gubitka časti i poniženja koje si im spremali pripadnici četničkog pokreta.

Godišnjica njihovog stradanja obilježena je svetom misom u crkvi blaženih Drinskih mučenica kojoj su nazočili brojni hodočasnici iz cijele BiH – Sarajeva, Kreševa, Posušja, Fojnice, Kiseljaka i drugih općina, koji su zapalili svijeće i uputili molitvu.

Danas je dan kad su Drinske mučenice podnijele mučeničku smrt i mi, osim što suosjećamo, to doživljavamo kao rođenje za nebo jer su mučenice to zaslužile kod nebeskog oca. Ljudi su ovdje došli moliti za svoje potrebe naše blaženice, a istovremeno želimo poslati poruku svim ljudima koliko nam je važan mir i ljubav jednih prema drugima, kazao je goraždanski župnik don Josip Tadić.

Svetu misu predvodio je fra Antun Perković, župnik iz Kiseljaka koji je s grupom hodočasnika ranije imao priliku proći putem kojim su prolazile Drinske mučenice, od samostana na Palama do Goražda.

Svećenik mostarske biskupije don Ante Kutleša smatra da su zahvaljujući Drinskim mučenicama i Goražde i katolička crkva dobili na značaju.

One su svjedoci, a ako je netko svjedok za svoju vjeru bez obzira koje je konfesije on zaslužuje itekako pijetet i dostojanstvo. Svi koji daju svoje živote za pozitivne ideale, njihove žrtve poštujemo i imamo razloga uputiti svoje molitve i zagovor da budemo što bolji ljudi, otvoreniji i raspoloženiji, kazao je Kutleša.

Sestre Berchmana Leidenix iz Austrije, Jula Ivanišević iz Hrvatske, Krizina Bojanc i Antonija Fabjan iz Slovenije te Hrvatica mađarskoga podrijetla Marija Bernadeta Banja, obavljale su svoje dužnosti u samostanu Marijin dom na Palama. Pet redovnica je oteto u prosincu 1941. kada su u samostan upali četnici. Samostan su zapalili, a pet časnih sestara zarobili i poveli ih pješice prema Goraždu po velikoj hladnoći.

Najstarija, 76-godišnja sestra Berchmana nije fizički mogla izdržati put pa su je četnici ubili, dok su ostale četiri sestre zatvorili u vojarnu u Goraždu. Nakon što su vojnici provalili u njihovu sobu s namjerom da ih siluju, one su skočile s prozora. Njihova tijela potom su bačena u rijeku Drinu.

Spomen-obilježje Drinskim mučenicama, koje je Vatikan službeno proglasio blaženima, otvoreno je dan nakon njihove beatifikacije u sarajevskoj Zetri, 24. rujna 2011. godine. Od tada, mjesto njihovog stradanja u gradu na Drini pohode vjernici iz cijelog svijeta. Njihov broj se uvećava okončanjem izgradnje crkve blaženih Drinskih mučenica čije je uređenje pri kraju.

(Fena)



3 komentara

  • Nitko ne spominje pokojnog don. Antu Bakovića koji je sve pokrenuo oko postupka proglašenja blaženim Drinski Mučenica a što je najžalosnije bio sam prisutan kad je bilo proglašenje tih časnih sestara blaženim gledao sam suznih očiju don. Antu koji je jedva stajao za vrijeme Svete Mise a nitko ga ni tada ne spomenu niti njegovu kalvariju koji je prošao u vrijeme komunističke diktature.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.