Vrijeme odmiče, a novih vlada u Hercegovačko-neretvanskoj i Hercegbosanskoj županiji i dalje nema.
U javnosti se nagađalo i oko moguće intervencije Visokog predstavnika, ali ostalo je samo na nagađanjima. Dok se čini kako u HNŽ-u vlada zastoj u pregovorima, u HBŽ-u se očekuje novi krug razgovora u predstojećem razdoblju.
Ima li potrebne većine u Skupštini, tko ju čini te tko će biti mandatar – tri su ključna pitanja na koja se već duže vrijeme, kada je riječ o novoj Vladi HNŽ-a, odgovori čekaju.
Stoga je još uvijek suvišno govoriti i o bilo kakvom programu jer je podršku vladi potrebna dvotrećinska većina od 20 ruku. HDZ BiH kao pobjednik izbora trenutačno sa županijske razine ne izlazi s informacijama. Tek povremeno o ovom pitanju znao se izjasniti predsjednik stranke Dragan Čović.
Ipak, do potrebne većine u HNŽ-u se ne može doći. Iz županijskih odbora SDP-a i SDA nisu bili dostupni za komentar, ali zato jesu iz HDZ-a 1990 i HRS-a. Devedestka je aktivno sudjelovala u posljednjim pregovorima, a HRS u posljednjih nekoliko mjeseci, kako su naveli, nije službeno kontaktiran. Nijedna od ovih stranaka ne bi podržala vladu u kojoj je SDA, javlja RTV Herceg-Bosne.
Nove vlade nema ni u HBŽ-u. Spominjao se dugo mogući dogovor između najjačih hrvatskih stranaka u ovoj županiji HNP-a, HDZ-a BiH i HDZ 1990 koje bi zajedno skupile 14 ruku od potrebnih 17 u Skupštini. Određeni zastoj u pregovorima se dogodio i zbog godišnjih odmora, a novi krug se očekuje u predstojećim mjesecima. Čini se kako su sve opcije otvorene.
Nakon što je je HDZ BiH tijekom dana ostao bez jedne zastupnice, do većine u Skupštini je još teže doći, jer prema ustavu u vladi moraju biti zastupljeni predstavnici bošnjačkog i srpskog konstitutivnog naroda. A to prema riječima Ivana Vukadina iziskuje i zahtjevne pregovore sa zastupnicima u njihovim klubovima. Aktualni predsjednik Vlade HBŽ-a ne priželjkuje intervenciju Visokog predstavnika, ali bi ju prihvatio ako bi išla u ovom smjeru, izvještava RTV Herceg-Bosne.
Bilo kako bilo, aktualna Vlada u HNŽ-u imenovana je u rujnu 2015. godine, a u HBŽ-u u prosincu 2020. godine. Novi izborni rezultati iz listopada prošle godine za sada nisu uvaženi, a čini se kako i neće barem još neko izvjesno vrijeme.
(www.jabuka.tv | Foto: Fena)
Bolje da je nema, nego da dopušta lopovluk kao ova u ŽZH.