Nizozemska pobijedila Hrvatsku na startu kvalifikacija za SP

Užasno lošu utakmicu odigrali su hrvatski košarkaški reprezentativci protiv reprezentacije Nizozemske na otvaranju kvalifikacija za svjetsku smotru.

Debitantski nastup novi izbornik hrvatske košarkaške reprezentacije Ivica Skelin dočekao je – porazom. Hrvatska je poražena od Nizozemske sa 68:61.

Nizozemci su otvorili utkamicu lijepom serijom od 8:0, no Hrvatska je ubrzo dohvatila priključak, smanjila zaostatak, ali i dalje ostala u minusu. Vodstva su se često izmjenjivala u nastavku, ali Nizozemci su bili ti koji su pogađali preciznije, prije svega iz šuta za tri.

Izabranici Ivice Skelina izgledali su preplašeno, zbunjeno i povrh svega, previše su griješili. Pogotovo je loš bio napadački segment u kojem je bilo previše izgubljenih lopti. Zbog toga, većim dijelom, domaćin je dvije i pol minute prije kraja poluvremena došao do najveće prednosti od +11 (33:22).

Ipak, Hrvatska se nekako sabrala, od tog trenutka pa do uvodnih minuta treće četvrtine krenula je serija od 12:2 i Hrvati su ponovno bili u utakmici, javlja SportArena.hr. No, toplo-hladnoj predstavi hrvatske strane tu nije bio kraj.

Šuterski, ali i obrambeno jako su pali i Nizozemci su novom serijom od 6:0 pobjegli na sedam razlike (41:34).

U posljednjoj četvrtini ponovno čudna situacija na parketu. Obje momčadi izgubile su osjećaj za šut, Nizozemci do prvih koševa stižu tek četiri minute i 29 sekundi do kraja utakmice, dok je Hrvatska od tada postigla tek šest poena.

U prijevodu, posljednje četiri minute prije kraja Hrvatska je imala dva koša prednosti, ali Nizozemci su u jednoj minuti otišli serijom 5:0 do novog vodstva.

Konačno, dotukao ih je Franke koji je dvije minute prije kraja pogodio veliku tricu za vodstvo domaćina 62:57, dok s druge strane Hrvatska nije mogla pogoditi i zadržati priključak.

Ivica Skelin je u tim trenucima od svojih igrača tražio agresivniji pristup u napadu i pokušaj forsiranja prekršaja, te eventualna slobodna bacanja. No, Šakić nije poslušao izbornika već je samo nekoliko sekundi od početka napada pokušao tricu koja nije pogodila cilj.

Nakon što je Krušlin pogodio dva slobodna bacanja, 19 sekundi prije kraja Nizozemci su imali loptu i tri poena viška (64:61). Poslije minute odmora, Nizozemci su precizni s linije slobodnih bacanja, a na drugoj strani nema snalažljivosti, niti preciznosti u napadu.

U redovima hrvatske momčadi najefikasniji bili su Željko Šakić s 24 poena i Filip Krušlin s 19, dok su Nizozemce predvodili Franke s 24 ubačaja i Schaftenaar s deset.

Dojam iz Nizozemske nije dobar, u nedjelju se traži popravak situacije protiv puno snažnije Italije u Zagrebu, koja je u drugoj utakmici ove skupine slavila domaću pobjedu protiv Rumunjske 75:70.