Nijedno sveučilište iz BiH nije priznato u Europi

Nijedno sveučilište u Bosni i Hercegovini trenutno nije upisano u registar akreditiranih visokoškolskih ustanova, što znači da diplome sa sveučilišta u BiH nisu priznate u Europskoj uniji, potvrdio je u izjavi za agenciju Anadolija direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta (HEA) BiH Husein Nanić.

”Od deset visokoškolskih ustanova koje su u postupku akreditacije, četiri su dobile rješenje o akreditaciji koje izdaju nadležni obrazovni organi. Međutim, proces se završava upisom visokoškolske ustanove u državni registar akreditiranih visokoškolskih ustanova koji vodi Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, a koje se vrši nakon što Agencija ocijeni da je rješenje o akreditaciji (koje je izdao nadležni obrazovni organ) u skladu s kriterijima i normama kojima se utvrđuju minimalni standardi. Do danas nijedna visokoškolska ustanova u BiH nije upisana u državni registar akreditiranih visokoškolskih ustanova”, kazao je Nanić.

Na skandal s akreditacijama za sveučilišta u BiH upozorava i profesorica Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu, Lamija Tanović, koja je niz godina bila šefica Odjela za međunarodnu znanstvenu, tehničku, obrazovnu, kulturnu i sportsku suradnju pri Ministarstvu vanjskih poslova BiH.

Ni za jednu visokoškolsku ustanovu u BiH još uvijek nije utvrđeno da li su studijski programi u skladu sa određenim europskim standardima obrazovanja, otkrila je profesorica Tanović za agenciju Anadolija.

‘Nijedno sveučilište u BiH nije akreditirano, a svaka država mora imati svoj registar akreditiranih sveučilišta. Entitet Republika Srpska ima svoju agenciju za akreditiranje i postoji agencija za akreditaciju i na državnoj razini koja nema nadležnosti, te kao takva obično samo potvrđuje ono što joj predlože entitetske agencije”, kazala je Tanović i dodala kako veliki problem predstavlja i činjenica da se širom Bosne i Hercegovine posljednjih godina otvaraju mnoga sveučilišta koja nemaju potreban stručni i kvalificirani kadar.

”Posljednjih godina u BiH postoji veliki broj privatnih univerziteta koji ne doprinose povećanju znanja i vještina kod studenata. Trenutno imamo oko 45 sveučilišta ili fakulteta od čega samo osam državnih”, kazala je Tanović.

Napomenula je da postojeći obrazovni sustav u BiH nije funkcionalan i da ne prati potrebne europske obrazovne trendove.

”Od kraja rata imamo problem da ne postoji dobra suradnja sveučilišta i kompanija tako da se neplanski obrazuju nove generacije studenata. Očigledno je da postojeći sistem ne funkcionira jer na zavodima za zapošljavanje imamo na tisuće osoba sa završenim fakultetima. Potrebno je da se na sveučilištima obrazuju student sa vještinama i znanjem koje će se iskoristiti u profesionalnom radu. A to je moguće samo kroz praktičan rad”, smatra Tanović.

Potreban upis u Državni registar

Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta Husein Nanić pojasnio je da visokoškolske ustanove proces akreditacije završavaju samo službenim upisom u Državni registar, nakon što se utvrdi da su njihovi profesori kvalificirani za obavljanje akademskog posla, da su studentima dostupna potrebna sredstva i literatura ili da se održava minimalno 20 sati predavanja tjedno.

Istaknuo je da će samo upisom visokoškolskih ustanova u Državni registar visokoškolskih ustanova diplome sa sveučilišta iz BiH biti priznate i u Europi.

”Akreditacija je potvrda kvaliteta određene visokoškolske ustanove i kontinuiran je proces. Okvirni zakon o visokom obrazovanju uvodi akreditaciju kao formalni postupak priznavanja kvaliteta, te bi u skladu s tim sve ustanove trebale proći kroz taj proces. Upis visokoškolske ustanove u državni registar visokoškolskih ustanova će svakako doprinijeti evropskom prepoznavanju izdanih diploma, kao i mobilnosti nastavnika i studenata van granica BiH, što je jedan od osnovnih principa Bolonjskog procesa”, poručio je Nanić i naglasio da sva bh. sveučilišta moraju ispuniti potrebne europske standarde u oblasti visokog obrazovanja ako žele da postanu respektabilne institucije u Europi i svijetu.

”Visokoškolske ustanove u BiH trebaju ispuniti vrlo jasne kriterije za akreditaciju visokoškolskih ustanova u BiH koji su u skladu s Europskim standardima i smjernicama za osiguranje kvaliteta u Europskom prostoru visokog obrazovanja”, kazao je Nanić.

On smatra da poseban problem sa dobivanjem akreditacija u BiH predstavlja i činjenica da je proces akreditacije visokoškolskih ustanova u nadležnosti nekoliko nivoa vlasti od kantonalnog, entitetskog, pa do državnog.

”Ispunjenost spomenutih kriterija su uvjet da ustanova uspješno završi proces akreditacije. Procedure za provođenje postupka akreditacije su u nadležnosti relevantnih obrazovnih organa.”

Nanić napominje da je pred bh. sveučilištima mnogo posla, iako su pojedini već stupili u proces akreditiranja.

”Za dobivanje akreditacije, bh. univerziteti kao i relevantna ministarstva, trebaju da završe sve neophodne aktivnosti precizirane Odlukom o normama kojima se utvrđuju minimalni standardi u oblasti visokog obrazovanja. Većina visokoškolskih ustanova redovno provodi proces samoevaluacije i na taj način ispunjava prvi korak u započinjanju procesa akreditacije. Nadležni obrazovni organi moraju donijeti odgovarajuće propise kojima će taj postupak detaljno utvrditi”, rekao je čelnik Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta BiH Husein Nanić.

Zbog činjenice da pojedine visokoškolske ustanove, prilikom medijskog oglašavanja, navode kako su ‘akreditirana visokoškolska ustanova i akreditirani program’, Upravni odbor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH ranije je upozorio javnost kako se radi o neistini.

”Kako do sada nijedna visokoškolska ustanova nije upisana u ovaj registar, tako nijedna visokoškolska ustanova u BiH još nije akreditirana”, navodi se u ranijem pripćenju Upravnog odbora. (Anadolija)

(www.jabuka.tv)

22 komentara

  • I vi mislite da oni vani neznaju šta se radi kod nas.Čovjek ima diplomu Pravnog fakulteta iz Mostara,a naknadno polagao Osnovnu školu,i sad bi mi htjeli da nas neko uvažava.Ogromna većina studenata pošteno uči i polaže,ali dok imate profesore kao Ljubo Zovko,Ivo Rozić i drugi ne nadajte se dobrom.

  • A šta bi se u ovoj državi moglo priznati, kad ni sama država ne sliči na državu. Pogledajt Vladu Federacije, koja godinu dana drži sve u blokadi, samo da njihovo dupe ostane u fotelji. Smiješno je pričati o bilo čemu drugom, kad oni koji bi trebali uvesti red – sami prave kaos!!!

  • Kao što je Bosna i Hercegovina u svakom pogledu za ostala za ostatkom svijeta tako i u pogledu obrazovanja.Na koji način se otvaraju privatni fakulteti tipa Logosa i sličnih njemu,na koji način s euode nove studijske grupe,kao što su Energetika,Dizajn,gdje to vodi da netko s kupljenom diplomom konkurira studentima za državnih fakulteta,gdje su potrebni veliki napori,sati,sati učenja,ponekad ni to nije dovoljno..Kakav je fakultet gdje su samo subotom predavnja za predmete od 8,9 ects bodova.tko tome može reći STOP?

  • Moj kolega koji je 3 godine završio u Mostaru, četvrtu je bez problema upisao u Beču, sve iz Mostara mu je priznato, jer idemo po Bolonji. Kad se vratio na petu godinu u Mo. morao je ponovo slušati četvrtu,jer mu naši nisu priznali ništa što je slušao i polagao u Beču. Pa sad ja ne znam ko koga ne priznaje. Ja sam isto nastavio bez problema u Hrv. sve mi priznali i prihvatili.

  • Do sada je se mogla diploma s mostarskog sveucilišta nostrificirati u Hrvatskoj na svim drzavnim sveucilistima, i sad preko noci tj. od 1.7. ?????????????

  • Diplome Sveučilišta u Mostaru su priznate u Europi. Dosta studenata je bez problema nastavilo drugi ciklus na nekom europskom Sveučilištu, a mnogi od svršenih studenata rade u Hrvatskoj i Europskoj uniji. Ovaj članak je samo jedan u nizu političkih pamfleta jer ta Agencija je sve drugo samo ne ono što bi trebala biti neovisna. Nevjerujte svemu što piše.

  • Što je s onima koji su poslani na dosškolovanje da bi zadržali radna mjesta. Kako su se namučili hah. Baš bi im trebalo priznati diplome!

  • Što je s onima koji su bez promjene programa umjesto diplome pedagoškog dobili diplomu filozofskog fakulteta. Strašno, baš mi ih je žao!

  • Ljudi s diplomama mostarskih fakulteta oduzimaju posao ljudima koji su završili na kvalitetnim sveučilištima. I to je jako dobro za našu državu (ali moram naglasiti da nisu svi mostarski fakulteti isti). Taj filozofski je vic!

  • Završila Farmaciju u Sarajevu i nije mi priznato u Švicarskoj bez polaganja hrpe nekih ispita….naravno pare za to nemam…..sramota……a kolegica završila informatiku na privatnom trebala položiti samo jedan ispit koje je koštao sitno u odnosu na potreban broj ispita koje trebam položiti i platiti…….

  • aj sad budi ti pametan pa upiši privatni daj 4000 km logosu po godini pa tako 3 godine tj 12000 km,odeš u npr. hrvatsku kad tamo ne priznaju taj privatni fakultet, šta uradit tražit povrat novca , jel ima neko koje završio i otišao u EU sa logos diplomom

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.