Nije bilo snage za finale: Litva bolja od Hrvatske (77:62)

Hrvatska košarkaška reprezentacija nije se uspjela plasirati u finale Europskog prvenstva u Sloveniji. U polufinalnom ogledu u Ljubljani Litva je zasluženo slavila s uvjerljivih 77:62 (24:19, 16:18, 21:8, 16:17).

Bolje otvaranje Litve

Nakon izjednačenog početka i vodstva Hrvatske od 10:7, uslijedila je serija Litve od 7:0 i poveli su s 14:10. Nakon toga Litva na krilima Linasa Kleize više nije ispuštala vodstvo. Na kraju je prva četvrtina završila vodstvom Litve 24:19.

Na početku druge četvrtine Litva se odvojila na devet koševa prednosti (29:20). Hrvatsku obranu uništavao je Kleiza, koji je već skupio 17 koševa. No, hravtski košarkaši napokon su počeli igrati svoju obranu i serijom 11:2 izjednačiti na 31:31. Do kraja četvrtine vodila se velika borba, a Litva je na odnor otišla s prednošću 40:37.

Presudila loša treća četvrtina

U trećoj četvrtini prvi put nakon Španjolske vidjeli smo crnu rupu u hrvatskoj igri. U prvih pet minuta Hrvatska je postigla samo tri koša i Litva je pobjegla na 18 koševa prednosti. Do kraja četvrtine hrvatski košarkaši uspjeli su samo ublažiti zaostatak na 16 koševa.

U posljednjih deset minuta Hrvatska nije uspjela prirediti iznenađenje. Litva je mirno kontrolirala rezultat. Hrvatski košarkaši imali su dosta otvorenih šuteva, ali večeras hrvatski napad nije imao svoj dan.

Bogdanović jedini dvoznamenkasti

Jedini raspoloženi u reprezentaciji Hrvatske bio je Bojan Bogdanović s 15 koševa, a Krunoslav Simon dodao je devet koševa. Litvu su do pobjede predvodili Jonas Mačiulis s 23 koša i šest skokova te Kleiza s 22 koša i 11 skokova.

Slijedi borba za broncu

Hrvatska će tako u nedjelju od 17.30 sati igrati za brončanu medalju protiv poraženog iz dvoboja Francuska – Španjolska koji se igra od 21 sat.

Hrvatski košarkaši već su plasmanom u polufinale ostvarili povijesni uspjeh. Nakon punih 18 godina Hrvatska je igrala u polufinalu nekog velikog natjecanja. Posljednji put bilo je to 1995. na Eurobasketu u Ateni kada su osvojili brončanu medalju. Jednak uspjeh ostvarili su i dvije godine prije u Njemačkoj i to su jedine dvije europske medalje za hrvatsku košarku. Također izabranici Jasmina Repeše pokazali su u Sloveniji s osam uzastopnih pobjeda da pripadaju u sam europski vrh. (HRT.hr)