Neymar i društvo preko Meksika izborili plasman među najboljih osam

Brazil je novi četvrtfinalist Svjetskoga prvenstva nakon što je posve zasluženo pobijedio Meksikance sa 2:0, a za plasman u polufinale igrat će s boljim iz susreta Belgija – Japan.

Meksiko je nekako bolje ušao u utakmicu, pa smo već u drugoj minuti vidjeli kvalitetan ubačaj s lijeve strane, te Alissonovo boksanje lopte koje nije bilo najkvalitetnije budući da lopta stiže do Lozana, ovaj upućuje volej sa 6-7 metara, ali Miranda to blokira.

Neymar je u 5. minuti uzvratio udarcem s kojih 22 metra, jak udarac, ali dosta po sredini gola, pa je Ochoa odbio loptu. Meksikanci su u tih početnih 20-ak minuta više napadali, ali ipak nisu dolazili do onih izrazitih prilika, ali jeste zato Brazil u 25. minuti kada Neymar radi prodor kroz sredinu, akcija koja je podsjećala na onu u kojoj je zabio jedini gol protiv Hrvatske u pripremnoj utakmici u Liverpoolu, no Ochoa na kraju brani njegov pokušaj.

Dvije minute nakon toga pokušao je i Coutinho, ali je gađao preko gola, a potom u 32. minuti čudesni Ochoa u jednom napadu brani tri neugodna udarca – Gabrielu Jesusu, Neymaru, potom i Coutinhu i ostavlja Meksikance na početnih 0:0.

Alvarez je u 38. minuti zbog pregrubog prekršaja nad Neymarom postao prvi igrač s javnom opomenom, a u 43. minuti i Filipe Luis je postao prvi igrač u brazilskim redovima sa žutim kartonom.

Brazilci su prvi prijetili u nastavku preko Coutinha koji je pokušao nakon jednog prekida gađajući bliži kut, ali je Ochoa obranio i loptu izbacio u novi udarac iz kuta. Meksiko je uzvratio preko Gallarda u 50. minuti kada je ovaj sam pretrčao dobar dio terena i pokušao udarcem s 23-24 metra, ali je lopta otišla iznad gola.

Minutu kasnije vodstvo Brazila nakon uistinu briljantne akcije Neymara i Williana. Neymar je na 18 metara petom ostavio loptu, a Willian utrčao lijevom stranom kroz šesnaesterac i odigrao na drugu vratnicu gdje Neymar uklizava na loptu i unosi je u gol za brazilskih 1:0.

Brazilci su i u 59. minuti izveli školsku akciju, ali na kraju iste izvrsno je Ochoa zaustavio šut Casemira, koji će nedugo nakon toga zaraditi i javnu opomenu. Meksiko je uzvratio već u 61. minuti kada je Vela gađao pod gredu s nekih 25 metara, a Alisson ispod grede izbacio loptu u korner.

Već u 63. minuti na drugoj strani silovit udarac Williana s 15 metara, ali nova briljantna intervencija Ochoe. Isti igrač je pokušao i u 75. minuti udarcem iz daljine, no bilo je to dosta slabije od prethodnoga pokušaja, pa samim time manje brige i za meksičkoga vratara.

Sve dvojbe oko pobjednika riješene su u 89. minuti kada je Fernandinho proigrao Neymara, ovaj ušao s lijeva i šutirao, Ochoa kratko odbio loptu, ali zapravo samo gurnuo do Firmina, koji je ušao u završnici dvoboja, te postavio tih konačnih 2:0.

SAMARA – Stadion Arena Samara. Gledatelja: 42.000. Sudac: Gianluca Rocchi (Italija). Utakmica osmine završnice SP: Brazil – Meksiko 2:0 (0:0). Strijelci: 1:0 Neymar (51), 2:0 Firmino (89). Žuti kartoni: Filipe Luis, Casemiro (Brazil), Alvarez, Herrera, Salcedo i Guardado (Meksiko).

BRAZIL (4-3-3): Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luis – Paulinho (od 80. Fernandinho), Casemiro, Coutinho (od 86. Firmino) – Willian (od 90. Marquinhos), Gabriel Jesus, Neymar. Izbornik: Tite.

MEKSKIO (4-3-3): Ochoa – Alvarez (od 55. J. Dos Santos), Castro, Salcedo, Gallardo – Herrera, Marquez (od 46. Layun), Guardado – Vela, Hernandez (od 60. Jimenez), Lozano. Izbornik: Juan Carlos Osorio.