Nevidljive opasne tvari vrebaju iz odvoda

Odvodi, odvodne i kanalizacijske cijevi generalno nisu nimalo ugodna mjesta, barem iz perspektive čovjeka. Da ste gljivica, s druge strane, bili biste oduševljeni.

Jedan od razloga zašto su odvodi toliko odbojni, jednako kao i prljave spužve za pranje i drugi sličan pribor, jest upravo to što su sjajno stanište za neugodne i štetne mikrobe.

U novom istraživanju znanstvenici sa Sveučilišta Reading duboko su zaronili u mračan ekosustav istražujući više od 250 odvoda u zahodima na sveučilišnom kampusu. Uzorke su uzimali pomoću sterilnih pamučnih štapića, a izdavajujući DNK iz njih detektirali su mikrobe koji žive u slivnicima.

Rezultati su otkrili pljesnivu džunglu raznih gljivica, nešto poput prašume u odvodu.

Premda se očekivao bogat život mikroba na takvom mjestu, znanstvenike je iznenadila količina gljivica. Različite su, a opet i jako međusobno slične, prenosi N1.

U slivniku je pronađeno 375 vrsta gljivica. Unatoč tolikoj raznolikosti zajednice gljiva pokazale su nevjerojatnu sličnost u znanstvenim profilima – vrste i količina nisu se puno razlikovale u uzorcima uzetim sa svih mjesta. Znanstvenici su napomenuli da ne mogu objasniti što potiče sličnost, no pretpostavljaju da se radi o sličnosti u korištenju zahoda u toj konkretnoj zajednici. Naime, većina umivaonika koristi se za pranje ruku.

Studija je pokazala da umivaonici nisu samo dobro mjesto za život mikroba, već su rasadnici plijesni i drugih gljiva preko kojih se onda lakše prenose bolesti među ljudima, piše Science Alert.

Znanstvenici smatraju da njihovo otkriće o opasnostima u odvodima može pomoći imunokompromitiranim ljudima smanjiti mogućnost infekcije.

Visoki udio vlage, brze promjene temperature, visoki pH u deteržentima i skupljanje organskih tvari idealno su stanište za gljive. One su pritom jako otporne, posebno jer se moraju naviknuti na promjene, poput vruće-hladne vode.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.