Još jedan toplinski val dolazi u Bosnu i Hercegovinu, a očekuje se da će trajati najmanje tjedan dana, donoseći temperature blizu 35 °C ili čak više u većini dijelova zemlje.
Osim što ove vrućine utječu na našu udobnost i zdravlje, ekstremne ljetne vrućine mogu imati negativan učinak i na naše automobile. Iako su moderni automobili dizajnirani da podnesu visoke temperature, pretjerano zagrijavanje ipak može oštetiti mnoge komponente vozila.
Kakve probleme može uzrokovati ekstremna vrućina?
Ekstremne temperature mogu izazvati probleme u različitim dijelovima vašeg automobila, uključujući kvarove akumulatora, napuknuta crijeva i remenje, neispravne svjećice i probleme s raznim tekućinama, piše Jutarnji List.
Ulje: Visoke temperature mogu ubrzati starenje ulja, koje je i inače izloženo visokim temperaturama tijekom rada automobila. U ekstremnim uvjetima, čak i kada automobil nije u vožnji, motorna ulja mogu biti podložna relativno visokim temperaturama.
Problemi s gumama: Ljeti se tlak zraka u gumama povećava, stoga je važno redovito provjeravati tlak kako ne bi bio previsok. Sunčevo svjetlo i visoke temperature također pridonose bržem starenju guma.
Rashladni sustav motora: Sustav hlađenja vozila posebno je opterećen tijekom velikih vrućina, osobito u gradskim gužvama. Zato ljeti često viđamo starije automobile koji su “zakuhali” na cesti.
Metlice brisača: Toplina može uzrokovati degradaciju gume na metlicama brisača, što može postati problem kada vam najviše trebaju. Preporučuje se prekriti metlice kada je vozilo duže parkirano na suncu.
Akumulator: Akumulatori su posebno osjetljivi ljeti jer se dodatno zagrijavaju tijekom punjenja i pražnjenja, a visoke temperature mogu uzrokovati isparavanje elektrolita, što ubrzava stvaranje naslaga na elektrodama.
Kada su automobili posebno osjetljivi na vrućine?
Stari ili loše održavani automobili: Stariji automobili i oni koji nisu redovito održavani imaju veći rizik od kvarova tijekom vrućina. Posebno je važno paziti na tekućine, remenje i crijeva.
Velike gužve: Gužve u gradu ili stani-kreni promet na autocestama opasniji su za automobil tijekom vrućina. Ako je moguće, izbjegavajte takve situacije.
Parkiranje na suncu: Ako je dostupno, parkirajte u hladu kako biste izbjegli dodatno zagrijavanje vozila. U suprotnom, može pomoći pokrivač za automobil ili vjetrobransko staklo, a ostavljanje prozora malo otvorenim omogućit će izmjenu zraka.
Može li vrućina oštetiti vanjske dijelove automobila?
Pretjerana toplina i sunčevo zračenje mogu oštetiti vanjski dio automobila na različite načine. Postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste zaštitili svoje vozilo.
Koristite pokrivalo za automobil: Pronađite pokrivalo koje je posebno dizajnirano za zaštitu od UV zraka ako vozilo parkirate na dulje vrijeme.
Vosak: Vosak za automobile i druga sredstva za zaštitu boje mogu spriječiti blijeđenje boje i druge probleme s lakom.
Održavajte auto čistim: Redovito perite vozilo kako biste uklonili prljavštinu koja može oštetiti završni sloj laka.
Može li vrućina oštetiti unutrašnjost automobila?
Intenzivna toplina i sunčevo zračenje mogu oštetiti unutrašnjost automobila, uzrokujući degradaciju sjedala, presvlaka i plastičnih dijelova.
Parkirajte u hladu: Kada god je to moguće, parkirajte u hladu. Ako parkirate na dulje vrijeme, koristite pokrivač za automobil.
Koristite štitnik za vjetrobran: Štitnik može smanjiti degradaciju unutrašnjosti i pomoći u održavanju niže temperature unutar vozila.
Prekrijte sjedala i armature: Pokrivanje sjedala i plastičnih elemenata tkaninom smanjit će njihovo zagrijavanje i degradaciju.
(www.jabuka.tv)