Na hrvatskom otoku otkriven davno potopljeni grad, nađeni i tragovi bitke

Na oko četiri metra morske dubine na području otoka Korčule pronađeni su ostaci naselja starog oko 7.000 godina.

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru završio je ovogodišnju istraživačku kampanju na potopljenom neolitičkom naselju u Solinama na otoku Korčuli, a zadarskim arheolozima priključila se i britanska voditeljica i autorica dokumentarnih filmova o povijesti i arheologiji Bettany Hughes, izvijestilo je Sveučilište u Zadru.

U ovogodišnjoj kampanji definirana je vanjska strana zida koji utvrđuje naselje prema obali Korčule.

Bedem završava okruglom kulom, a pretpostavljamo da je uz završetak zida u naselje ulazila cesta pronađena 2023. godine. Vjerujemo da je riječ o bedemu koji je štitio naselje, izjavio je voditelj projekta Mate Parica.

Sukobi oko bedema

Otkriva da je pronađeno više vrhova kremenih strelica, od kojih je većina i slomljena, što, kaže, može govoriti i o sukobima oko samog bedema, ali više će se znati kada se analiziraju udarni lomovi na vrhovima kremenih strijela.

Ističe da su završni dani istraživanja bili posebni i po tome što je ekipu na lokalitetu posjetila poznata britanska povjesničarka, spisateljica, voditeljica i autorica dokumentarnih filmova o povijesti i arheologiji Bettany Hughes.

Bettany Hughes zaronila je na podvodno arheološko nalazište Soline i doživjela pravu čar podvodne arheologije – od iskopavanja i tzv. mamutiranja do otkrivanja ostataka kasnoneolitičkog naselja, kaže voditelj Parica.

Na oko četiri metra morske dubine pronađeni ostaci naselja starog oko 7.000 godina

Objašnjava da je riječ o lokalitetu na oko četiri metra dubine ispod morske površine, na kojemu su u prijašnjim istraživanjima pronađeni ostaci naselja starog približno sedam tisuća godina, između ostaloga i cesta koja je spajala potopljeno prapovijesno naselje hvarske kulture s obalom otoka Korčule.

Sustavna istraživanja provode se u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost “Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskoga dijela Jadrana”. Ovogodišnja istraživanja, uz Hrvatsku zakladu za znanost, dodatno financiraju Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te udruge Lipa rič i Bašćina iz Lumbarde.

Uz Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru, u istraživanju su sudjelovali stručnjaci iz Muzeja Grada Kaštela, Dubrovački muzeji (Arheološki muzej), Kantharos d.o.o. i drugi.

(Hina)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.