Na današnji dan Hrvatska je igrala finale SP-a, Modrić proglašen najboljim igračem

Na današnji dan, 15. srpnja, prije točno godinu dana, hrvatska nogometna reprezentacija nastupila je u finalu Svjetskog prvenstva i u spektakularnoj utakmici izgubila od Francuske 2:4.

Vatreni su odigrali hrabru utakmicu u kojoj sreća nije bila na njihovoj strani.

Francuzi su poveli u 18. minuti autogolom Marija Mandžukića, nakon što je dosuđen diskutabilan prekršaj na sredini terena nad Griezmannom. Upravo je Griezmann ubacio u šesnaesterac Vatrenih, a lopta se nakon velike gužve odbija od Mandžukića i odlazi u mrežu Subašića.

Hrvatska  nakon toga nije psihički pala, nastavila je pritiskati Francuze i vratila se po tko zna koji put u utakmicu na ovome prvenstvu. Deset minuta kasnije dolazi do izjednačenja preko Ivana Perišića, nakon odlične akcije Hrvatske.

U 35. minuti se dogodio i presudni trenutak utakmice. Argentinski sudac Nestor Pitana je nakon duge konzultacije s VAR-om odlučio svirati jedanaesterac za Francusku nakon Perišićevog igranja rukom u svom šesnaestercu. Dvojbeni jedanaesterac je u gol pretvorio Antoine Griezmann.

Francuzi su praktično u prvom poluvremenu dva puta ozbiljno prešli na polovicu Vatrenih i vodili s rezultatom 2:1.

Izabranici Zlatka Dalića dobro su otvorili i drugi dio utakmice, ali u 59. minuti Francuska opet “iz ničega” dolazi do gola. Nakon konfuzije u obrani Hrvatske u strijelce se ovaj put upisao Paul Pogba.

U 65. minuti Francuska stavlja “točku na i”. Kylian Mbappe je uputio udarac s 25 metara koji je iznenadio Danijela Subašića i Francuska rješava pitanje pobjednika.

Četiri minute kasnije Hrvatska je nakon katastrofalne greške Huge Llorisa, preko Mandžukića došla do smanjenja rezultata, ali za više od toga nije imala snage.

Vatreni su tako postali viceprvaci svijeta. Nakon razočarenja što su izgubili finale Svjetskog prvenstva, osmijeh i zadovoljstvo zbog osvojenog srebra se polako vraćao na njihovo lice kako je odmicalo proglašenje pobjednika.

Hrvatski kapetan Luka Modrić, proglašen je najboljim igračem Svjetskog prvenstva, a simbolično po proglašenju pobjednika otvorilo se nebo nad Moskvom i nastao je veliki pljusak tijekom proglašenja pobjednika, kao da je nebo zaplakalo za Vatrenima.

Kapetan Vatrenih, Luka Modrić, proglašen najboljim igračem prvenstva

Proglašenje pobjednika obilježila je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja je u hrvatskom kockastom dresu vrlo emotivno proživljavala uspjeh Vatrenih.

Odlazak na pobjednički podij bio je određen protokolom. Kad je kiša počela pljuštati, imala sam osjećaj da i nebesa plaču. Gledala sam igrače i pomislila: “Osvojili ste srebro u najpopularnijem sportu na svijetu, a ipak se tome ne veselite“, rekla je naknadno Grabar-Kitarović.

Kolinda Grabar-Kitarović vrlo emotivno je proživjela uspjeh Vatrenih

Dan nakon finala Svjetskog prvenstva, Vatreni su se vratili u Hrvatsku gdje im je priređen nezapamćen doček u Zagrebu. Procijenjuje se da se na zagrebačkim ulicama i trgu bana Josipa Jelačića skupilo više od 500.000 razdraganih navijača Hrvatske iz svih krajeva koji su htjeli stisnuti ruku Vatrenima i s njima proslaviti ovaj veličanstveni uspjeh.

Vatreni su se satima probijali iz kolone do trga, a tamo je nakon toliko iščekivanja napravljena velika fešta.

Francuska nakon 20 godina ponovno na svjetskome tronu, Hrvatska ipak druga

Svijet je uz Hrvatsku: “Možda niste osvojili zlato, ali ste osvojili milijune srca”

Gore nebo i zemlja: Vatreni stigli na Trg bana Josipa Jelačića!