Nakon što su završeni radovi na ugradnji asfalta i opreme mosta Hercegovina u Počitelju ostvareni su uvjeti za njegovo probno opterećenje, što je i učinjeno u srijedu.
U okviru testiranja mosta na gradilište je stiglo 12 kamiona težine po 40 tona, kojima se sprovodilo ispitivanje u suradnji sa stručnjacima s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru.
Probno opterećenje provodilo se na ciljanim točkama konstrukcije u pokretu, priopćeno je iz Autocesta Federacije BiH.
Rezultati ispitivanja pokazali su da se most ponaša u skladu sa projektnim uvjetima, tj. da su ugibi u projektiranim granicama i da su zaostale deformacije u projektiranim granicama, kao i ponašanje konstrukcije uslijed dinamičkog opterećenja mosta. Poslije ovoga slijedi tehnički prijem koji će dati rezultate takve da se može most pustiti u promet, odnosno poslije toga će se dobiti upotrebna dozvola i investitor može pustiti most u promet, kazao je, glavni inženjer za mostove i objekte na dionici Počitelj – Zvirovići Ismet Hajduk.
JP Autoceste FBiH su podnijele zahtjev za tehnički prijem prema resornom ministarstvu te očekuju da će to biti završeno uskoro i da će dobiti upotrebnu dozvolu nakon čega će most i cijela dionica Počitelj – Zvirovići biti u prometu.
Most Hercegovina dio je autoceste koji se gradi na paneuropskom koridoru Vc koji prolazi kroz BiH. Sastavni je dio dionice Počitelj – Zvirovići koja je duga je 11,07 kilometara, a najznačajniji objekt na dionici je upravo most Hercegovina čijom će izgradnjom biti spojene dvije obale rijeke Neretve.
Kolosalni most Hercegovina je jedan od najvećih u regiji, s dužinom od skoro jedan kilometar i visinom od preko 100 metara, te je jedan od najkompleksnijih objekata na cijelom koridoru Vc.
Most je kontinuirani prednapeti armiranobetonski most sandučastog poprečnog presjeka, građen tehnologijom slobodne konzolne gradnje.
Most je jedinstven po tome što se sve četiri trake autoceste nalaze na jednoj konstrukciji.
Ukupna količina materijala ugrađena u most je 38.000 kubičnih metara betona, 9.000 tona armature, 1.500 tona kablova za prednaprezanje i 20.000 kvadratnih metara asfalta i hidroizolacije.
Izvođač radova na mostu je konzorcij Azvirt Limited Liability Company, Sinohydro Corporation Limited i Powerchina Roadbridge Group Co. Ltd, dok nadzor nad gradnjom vrši kompanija IRD Engineering S.R.L.
Izgradnja mosta financira se iz sredstava osiguranih u okviru Ugovora o zajmu sklopljenog s Europskom investicijskom bankom (EIB) i bespovratnim sredstvima Europske unije koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za zapadni Balkan (WBIF).
Ukupna vrijednost radova za izgradnju mosta Hercegovina je 32.894.420,75 eura s PDV-om, podsjećaju iz Autocesta FBiH.
Na autocesti Koridora Vc uskoro s radom kreću nove naplatne kućice
(www.jabuka.tv)
Ubrzo…to ubrzo je “okiceno” mnostvom laznih obecanja! Jedino je Dodikovo otcjepljenje dugorocnija laz od ove za “ovaranje”mosta! Bitno je da su naplatne kucice vec tu.
Tko je vozio kamione? Nije im bilo lako.
Stari su rekli:” na manitim se brod kusa”
Na slikama je 10 kamiona gdje ste vi izbrojali 12.
To oko sokolovo , svaka cast. Vrlo kvalitetno pitanje
Bravo, vrlo nekvalitetna upadica!
U videu ima 12 komada
Bože kako smo jadni, ništa nam ne valja , sve samo negativni komentari. Niko nista nezna, samo sam ja ekspert i za mostove i politiku i sport . Volim te Hercegovino ali ste jedan dio mene
duboko duboko razočarali.
Crknite skeptici…most je zavrsen
Na slikama se dobro vidi razmjeri devastacija okolisa.
ipak me strah i necu riskirati
Sigurnike je kroz sv.Iliju a u bliže.
Svaka časr gospodinu L.Bevandi i njegovom Heringu, mogu se na papiru voditi ovi ili oni koji uzumaju mrs ali lavovski dio posla odradio je Hering.Svaka čast.
Samo a3 pajdo
Kojoj budali pade na pamet ovakav projekat kad je bilo boljih i jeftiniji rješenja za prelazak Neretve,isto tako mislim i za projekat brze ceste niz Vardu i Hum,nadvožnjaci,mostovi,tuneli ,nikakve logike za tako skupu investiciju a mnoštvo jeftiniji i bržih opcija je bilo
Oni najviše para koštaju što znači više za podijeliti
Bravo Bumerang. Sam se to pitao.Zasto takvi skupi projekti u siromasnoj zemlji koji nisu u skladu sa prirodom i koji zahtijevaju skupa odrzavanja.
Sada Mostaru treba sjeverna i juzna zaobilaznica umjesto da je Autoput isao kojih 30 KM od Medjugorja preko Citluka do Mostara i nebi kostao kao citavi most kod Pocitelja.