Monografija ”Na Olimpu Herceg-Bosne” je kapitalno djelo hercegbosanskog sporta

Monografija ”Na Olimpu Herceg-Bosne” predstavljena je u ponedjeljak navečer u kinu Borak u Širokom Brijegu.

Na više od 600 stranica, popraćenih fotografijama, donosi podatke osvojenih priznanja hrvatskih klubova i pojedinaca u BiH na domaćim i stranim natjecanjima.

Na monografiji je radilo nekoliko sportskih novinara: Miljenko Karačić, Marko Knezović, Tanja Vučić-Tomić, Iljo Dominiković, Dušan Musa, Nikica Šiljeg, Vlado Marković, Albert Pehar, Matej Damjanović, Damir Suton i Josip Križanović.

Na predstavljanju u Širokom Brijegu govorili su autori Miljenko Karačić i Marko Knezović te PR Nogometnog kluba Široki Brijeg i član Predsjedništva Ogranka Matice hrvatske Široki Brijeg Ivan Kraljević i urednica RTV Herceg-Bosne Slavica Karačić.

Monografija je kapitalno djelo hercegbosanskog sporta i hommage svim sportašima i novinarima koji su ugradili sebe u sve uspjehe pojedinaca i sportskih kolektiva i tako ostavili vječni trag među svojim hrvatskim narodom u Bosni i Hercegovini, rekao je za portal Jabuka.tv jedan od predstavljača monografije Ivan Kraljević.

Marko Knezović i Ivan Kraljević

Program je moderirala Željka Šaravanja, a predstavljanje je počelo prikazivanjem skraćene verzije dokumentarnog filma o prijateljskoj utakmici nogometne reprezentacije Herceg-Bosne odigranoj protiv Paragvaja 21. travnja 1996. godine u Asuncionu.

S obzirom na njegovu sveopću popularnost, a osobito na popularnost nogometa čemu upravo svjedočimo na Svjetskom prvenstvu u Kataru, sport ima vrlo značajnu ulogu u mnogim narodima. Sport je često imao važnu ulogu u oblikovanju nacionalnog identiteta. Uspjesi hrvatskih sportskih kolektiva ili individualaca nerijetko su bili najbolji izrazi nacionalnog identiteta, ponosa i zajedništva, priča Kraljević za portal Jabuka.tv i nastavlja:

Prisjetimo se samo srebra košarkaša na Olimpijadi 1992. u Barceloni, olimpijskog zlata rukometaša u Atlanti 1996. pa brojnih drugim medalja nadalje, brončanih Vatrenih u Francuskoj, srebrnih Vatrenih u Rusiji i aktualnog uspjeha Dalićevih izabranika u Katru, Ivaniševićeva Wimbledona, uspjeha Janice Kostelić, Blanke Vlašić i svih drugih nenabrojanih uspjeha. Svi oni su nesumnjivo pozitivno djelovali na homogenizaciju hrvatskog naroda i njegov ugled u međunarodnim okvirima. To je socijalni kapital s kojim se svaki Hrvat ponosi.

Monografija ima više od 600 stranica popraćenih fotografijama

Kraljević smatra da su u sličnim okolnostima nastajali i sportski uspjesi hrvatski sportaša i kolektiva u BiH, osobito onih koji su nastali pod organizacijskim okriljem Herceg-Bosne.

Svaki njihov uspjeh na razini Bosne i Hercegovine, europskom ili svjetskom nastupu doživljavao se i kao uspjeh hrvatskog naroda u ovoj državi. Tako je hrvatski narod u BiH s jednakom dozom emocije proživljavao uspjehe i neuspjehe nogometaša Širokog Brijega i Zrinjskog ili, pak, europsku avanturu košarkaša Viteza i Brotnja krajem devedesetih. Zatim briljantne rezultate košarkaša Širokog kao najtrofejnijeg kolektiva, naslove prvaka ljubuškog Izviđača, grudskih rukometašica, uspjehe Domaljevca u odbojci i druge pojedinačne i kolektivne rezultate u svim navedenim i drugim sportovima, zaključio je u izjavi za portal Jabuka.tv jedan od predstavljača monografije Ivan Kraljević, PR NK Široki Brijeg i član Predsjedništva širokobriješkog Ogranka Matice hrvatske.

Podsjećamo, monografija je prvi put javnosti predstavljena 1. listopada u Mostaru.

Predstavljena monografija “Na Olimpu Herceg-Bosne”

(www.jabuka.tv)

7 komentara

  • Kao Marija!!! Ovako isto su se rugali u bivšoj Jugoslaviji na spomen Hrvatske! Isto, bilo je bitno da se svi družeeeeeee. Dok se spominje, dok je osporavaju, dok je se boje, dok se o njoj priča, dok joj se o njoj pjeva, Herceg Bosna je tu, živa je, i opet će živjeti, ali tada u punini!!!

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.