Mještani Orašca u Prozor-Rami zaustavili sječu šume

Mještani sela Orašać u Općini Prozor-Rama blokirali su cestu strojevima Javnog poduzeća ”Šume Hercegovačko-neretvanske” koje je trebalo započeti sječu šume u Osojnici u blizini njihovog sela.

Kao razlog za svoje nezadovoljstvo ovim činom navode činjenicu da Hercegovačko-neretvanska županija jedina nema Zakon o šumama i da navedeno poduzeće prodaje šumu svjesno kršeći sve zakone BiH. Od svoje borbe, kažu, neće odustati ni narednih dana kada je ponovno najavljen dolazak mehanizacije za sječu šume.

Šuma na ovom području se siječe i ne obnavlja, a problem je što ne postoji Zakon o šumama koji bi to regulirao na području HNŽ-a, ali i na razini Federacije BiH, ističu ogorčeni mještani koji su svojim tijelima zabranili ulaz u šumu. Kažu da je isto ovo poduzeće pokušalo sijeći šumu i prije godinu, ali da su ih i tada zaustavili.

Oni ne sijeku, oni u stvari prodaju šumu privatnim poduzećima koja sijeku, ali oni prodaju mimo zakona jer ne postoji Zakon o šumama, a ako ne postoji Zakon o šumama, ne možeš nešto ni raditi, pa tako dakle oni prodaju trećim osobama i te treće osobe koje su registrirane za sječu i izvoz, oni to rade, kaže za BHRT predsjednik Mjesne zajednice Orašac Ivan Filipović.

Imate banalan primjer na razini općine Konjic, kad nije donesen zakon na razini županije oni su formirali svoje općinsko poduzeće koje funkcionira i dan danas. Nisu znači ni ti ljudi protiv toga, ali kad se donese zakon da uđu u legalan sustav, smatra mještanin Orašca Ante Markešić.

Iz JP ”Šume Hercegovačko-neretvanske” kažu da je sve u okviru zakonskih procedura kakve su sada na snazi. Ovlasti za eksploataciju šuma u HNŽ-u dala im je, kažu, skupština ove županije.

Državnim šumama može gospodariti samo javno poduzeće i to je zakon vrlo jasno propisao o zabrani raspolaganja državnom imovinom javnih tijela vlasti od Federacije, županija i javnih poduzeća. Kao što u npr. Elektroprivredi u Marinoj pećini kod nas upravlja, a nije vlasnik jer to je državno, upravlja Elektroprivreda tako bi i mi trebali biti korisnici šuma. Dakle u ograničenjima koja nam je dala Skupština, ističe za BHRT ravnatelj JP “Šume Hercegovačko-neretvanske” Trpimir Jelić.

Jelić naglašava kako je krajnji cilj Općine Prozor-Rama da osnuje svoje Šumarsko poduzeće što bi, kako navodi, bilo mimo ustava i da su mještani Orašca izmanipulirani. Iz Općine poručuju kako će stati uz mještane Orašca, a podršku su dobili i od Arhus centra u BiH kroz Projekt ”Zaštitimo naše šume”.

Uz toliku sječu šume mi ovdje nemamo lager na kojem bi građani mogli kupiti šumu na neki legalan način jer se i ne siječe ta šuma za ogrijev, glavni cilj je usjeći kvalitetno tehničko drvo koje ide dalje po daleko višoj cijeni od ovog ogrijevnog drveta, navodi pomoćnik načelnika Općine Prozor-Rama Josip Jurčić.

Općina Rama je poslala niz dopisa od županijskih tijela, federalnih, državnih, pravobraniteljstvu, tužiteljstvu, SIPA-i i nitko nije reagirao na adekvatan način, ističe pravna savjetnica Udruge Arhus centra BiH Nina Kreševljaković.

Jedino adekvatno rješenje bilo bi donošenje zakona o sječi šuma, makar i privremenog, smatraju mještani. Dok se to ne dogodi, oni će ostati ustrajni da i u sljedećeim danima tijelima braniti prolazak mehanizacije prema šumi.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • Lako je za stabla ponovno posadis, a sta cemo sa iskopanim poljem i brdom i vodotokom e to je vec zesca devastacija a niko nista ne cini.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.