Toplinski val zahvatio je veći dio Europe, a izuzetak nije ni Bosna i Hercegovina. No, gdje pronaći spas od visokih temperatura?
Naša zemlja obiluje brojnim posebnostima, a jedno od njih je i špilja Vjetrenica unutar koje je temperatura uvijek 11 stupnjeva, piše Klix.ba.
Vjetrenica prestavlja najveći sustav pećina u BiH. Smještena je na području južno-dinarskog krša, s ulazom na samom rubu Popovog polja, 300 m istočno od sela Zavale na 260 m nadmorske visine. Od Mostara je udaljena 80 kilometara, a od Sarajeva oko 200 km.
U svijetu se nalazi na prvom mjestu po bio-raznolikosti i njena dužina iznosi preko sedam km. Prosječna temperatura unutar pećine je 11 stupnjeva.
U pećini živi bogati pećinski svijet, u kojem je zabilježeno gotovo 200 različitih životinjskih vrsta, a jedna od najpoznatijih je i čovječija ribica koja živi u Donjoj Vjetrenici.
Pojava snažnog “vjetra” na ulazu fascinantno je obilježje Vjetrenice i po njemu je i dobila ime. Ipak, ne radi se o vjetru nego o fizikalnoj pojava strujanja zraka, kojom se nastoje izjednačiti stalna unutarnja i promjenjiva vanjska temperatura zraka.
Na topografskoj površini iznad Vjetrenice nalaze se duboke pukotine kroz koje ljeti ulazi topli zrak, hladi se i izlazi na glavni ulaz špilje. Stalna temperatura u pećini je 11 stupnjeva Celzijevih, a snaga vjetra u ljetnim danima iznosi 15 metara u sekundi.
Pećina je veoma prostrana i hidrografski bogata brojnim jezerima, vodopadima, potocima i manjim podzemnim tokovima koji teku u raznim smjerovima.
Na samom ulazu, na desnoj strani nalaze se dva srednjovjekovna reljefa, lov na jelena i viteški turnir, a starost pojedinih pećinskih crteža procjenjuje se na 10.000 godina. Najznačajnija arheološka otkrića su kosti pećinskog medvjeda i leoparda.
Najsistematičnija znanstvena istraživanja je vodio češki znanstvenik Karel Absolon u razdoblju od 1912. do 1914. godine, kada otkriva gotovo sve danas poznate špiljske kanale. Po ovom znanstveniku je nazvan i jedan kanal (Abloslonov) koji je karakterističan po čestoj pojavi magle.
Magična ljepota, prostrani hodnici i dvorane, podzemne vode i vodopadi, vjetar koji stalno struji čine ovu pećinu jedinstvenom u svijetu. Mističnost ovog mjesta čine i razna narodna predanja, a po kojima su njoj su živjele vile čiji se glasovi i danas mogu čuti.
Posjete Vjetrenici realiziraju se u razdoblju od 1. travnja do 1. listopada svakim danom od 10 do 18 sati.
Turistički obilasci Vjetrenice traju 40 do 60 minuta.
Hercegovci imaju brojne alternative moru – za neke možda i niste znali
(www.jabuka.tv)
Ee koji đava vas nagoni da ovo objavljujete..eto sutra..najdalje u poned.15.7. Balidžana sa tvrdnjom da su oni vlasnici!Tu je Hadži-beg namirivo svoju hanumu.jer je uvjek ista temp..Pa neka za koji mjesec tu zatemeljaju džamiju
za “Za Dom U!”
Dobro kažeš. Jošće za direktora Vjetrenice imenovati Sejdu Komšića, pas mu kosti raznosio!
Ja sam hrvat i katolik iz Širokog, a ovom gore za dom U poručujem da mi ga podudla i da ne bali gluposti iz svojih stupidnih žvala. Kakvi su ovo debilni komentari. Pa zna se tko vlada u opć.Ravno, inače hrvatskom kraju koji je prvi stradao u domovinskom ratu u BiH, dok je ovaj što piše ovaj prvi komentar balio negdje u ladovini u Širokom, dolje su naši hrvati i Ravnog postavljali minske barikade ne bi li spriječili četničku navalu, nek malo progugla šta su naši Hrvati dolje se izborili u ratu pogotovo nakon dolaska splitske ekipe i nek ne bali gluposti. Nek progugla tko je i danas na vlasti i u opć.Ravno i tko vodi Vjetrenicu, naravno Vjetrenicu koja je u okviru same Općine Ravno. Najjači su i najdebilniji ovi kvazidomoljubi i khretenjosi iz Širokog i tih pripizdina i brda koji dok je gorilo u Ravnom su slinili u ladovini, i nisu vidili rata, i sad će oni nešto baliti iz svojih žvala. Ravno je uvijek bilo i ostati će hrvatsko samo u umovima dhebila neće. Kakvi muslići o čemu pričaš khretenu i konjino. Mogu oni samo doći i proći ovuda i to je to. Ništa više niti manje od toga. Srbi su druga priča i malo prouči o njihovom ”nasleđu” u manastiru tu odmah iznad pećine u Zavali, o čemu očito nemaš blage.
Tuzno od ovih komentatora. Turisti se takvih boje i da dodju. Ovi gore bi opet ratovali ali sami sa svojom plitkom pameti. Nek pokrade sami na sebi inače će poluditi od mrznje prema drugom.
Pećina je Bisanskohercegovacka starina priznata od strane medjunarodne organizacije za zaštitu svih starina.