Microsoft želi kupiti popularnu aplikaciju TikTok, Trump se protivi

Američka tehnološka kompanija Microsoft jučer je potvrdila kako vodi razgovore s kineskom kompanijom ByteDance o kupnji njene popularne društvene aplikacije TikTok.

Microsoft je priopćio kako nastavlja suradnju s američkim vlastima po pitanju sporazuma te kako namjeravaju zaključiti razgovore do 15. rujna.

Ako bi se dogovor zaključio, Microsoft bi mogao istodobno riješiti kontroverze u Washingtonu, ali i povećati svoju snagu u području potrošačkih tehnologija.

Priopćenje je objavljeno dva dana nakon što su mediji izvijestili da je Microsoft zainteresiran za kupnju aplikacije TikTok. Nedugo nakon što su objavljeni medijski napisi, američki predsjednik Donald Trump kazao je kako se protivi ideji da Microsoft kupi TikTok te da će zabraniti tu aplikaciju u SAD-u jer smatra da ta tvrtka svoje podatke o korisnicima dijeli s Pekingom.

Microsoft razmišlja o kupnji TikToka u SAD-u, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu, a mogao bi ponuditi i drugim američkim investitorima da se uključe u akviziciju, priopćio je Microsoft dodajući kako je njegov izvršni direktor Satya Nadella razgovarao s Trumpom. Tvrtka nije otkrila uvjete dogovora.

Trump želi zabraniti TikTok

Ova nova struktura temeljila bi se na iskustvu koje TikTok korisnici trenutno vole, a istovremenu bi dodala sigurnost na svjetskoj razini, privatnost i digitalnu sigurnosnu zaštitu. Operativni model usluge bio bi osmišljen da osigurava transparentnosti za korisnike, kao i odgovarajući sigurnosni nadzor vlasti u tim zemljama, priopćio je Microsoft.

Trump je pristao dati ByteDanceu 45 dana da sklopi ugovor s Microsoftom vezano uz TikTok koji koristi 100 milijuna američkih korisnika, izvijestio je Reuters, pozivajući se na anonimne izvore.

Microsoft je priopćio kako će osigurati da se podaci o američkim TikTok korisnicima nalaze u SAD-u i da se podaci pohranjeni na drugom mjestu brišu nakon što se prebace.

Glasnogovornik TikToka jučer je kazao da se podaci o američkim TikTok korisnicima već pohranjuju u SAD-u. Tvrtka ustraje na tome i da ne dijeli korisničke podatke s Pekingom.

Nije jasno koliko bi Microsoft morao platiti za aplikaciju TikTok. Reuters je prošlog tjedna izvijestio da su ByteDanceove očekivane procjene vrijednosti za aplikaciju premašile 50 milijardi dolara.

TikTok omogućuje korisnicima da stvaraju kratke videouratke  – često s osnovnim efektima i glazbom – što je postalo vrlo popularno.

Nakon što je Trump najavio zabranu, iz TikToka poručili: Ostajemo u SAD-u dugoročno

(Hina)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.