Magazin za putovanja preporučio putnicima da posjete dva hrvatska grada

Magazin Conde Nast Traveler, koji je specijaliziran za putovanja, objavljuje liste na koje često svrstava upravo gradove iz Hrvatske.

Budući da je ljeto, ovih dana najčešći su im članci u kojima spominju gradove na obali.

Nedavno je objavljen članak pod nazivom “Urednicima omiljeni gradovi na moru u Europi“, u kojemu su urednici ovog magazina nabrajali svoje omiljene europske gradove koji imaju plaže, a na listi se ponovno našla Hrvatska. Na popisu je ukupno 19 europskih gradova ili područja, a među njima su dva iz Hrvatske – Split i Istra, točnije Rovinj.

Kako bismo proslavili neobuzdanu radost provođenja ljeta na plaži u Europi, zamolili smo naše omiljene pisce da se osvrnu na svoje obilaske mora diljem tog kontinenta. Njihovi odgovori sežu od obalnih gradića izgrađenih u brdima do otočića i tajnih uvala u Hrvatskoj, Portugalu, Italiji i šire, glasi uvod njihovog članka, piše index.hr

Kampirali u Splitu

Laura Barker za svoju omiljenu destinaciju s izlazom na more odabrala je Split, koji je posjetila jednog ljeta s prijateljima.

Jednog veličanstvenog ljeta grupa prijatelja i ja smo se vozili trajektom iz Ancone u Italiji do Splita. Na brodu je bio dječji zbor koji je uvježbavao duhovitu pjesmu dok smo preko palube gledali u položaj svjetala, zgrada i drveća koja su činila splitsku trajektnu luku. U početku dio grčke kolonije Aspalathos, a kasnije djelomično kompleks za umirovljenje rimskog cara Dioklecijana, gdje je vrtlario do svoje smrti, Split je dom očaravajućih šuma i čudesnih plaža, započela je svoj opis ovog dalmatinskog grada.

U Splitu nisu unajmili smještaj, već su kampirali.

Miris borovine ispunio nam je nosnice jedne noći kad smo krenuli u nepromišljeno kasnonoćno lutanje. Mještani su nam sutradan rekli da u šumi ima vukova, kao i škorpiona, koje smo već vidjeli. To nas nije spriječilo da uđemo u šumu, gdje smo tražili svježi ružmarin i mirisnu mentu kojima smo obogatili hranu koju smo jeli tijekom kampiranja – grah s maslacem, rajčice, luk, kuhani krumpir – i od toga smo učinili nešto prilično spektakularno, opisala je.

Nakon što smo podigli šator na tlu borovih iglica, otkrili smo da ne želimo raditi ništa osim plivati, čitati knjige (koje su izblijedile na sunčevoj svjetlosti) i tražiti lokalne zelene tržnice u potrazi za zadivljujućom ponudom svježih proizvoda, zaključila je svoj opis Laura.

Rick se od 80-ih stalno vraća u Istru

Rick Jordan posjetio je Istru, koja ga je toliko oduševila da ju je svrstao na ovu listu. Na Jadran je došao još u 80-im godinama te je nasumce putujući skrenuo u Istru, ali se nakon tog posjeta stalno vraćao.

Vodena linija između Italije i Balkana neopipljiva je u mašti. Kovitla se ruševinama carstava, duhovima 20. stoljeća, preklapa se prošlošću i budućnošću. Fasciniran, od tada sam se stalno vraćao, išao s Hvara do Visa, a u novije vrijeme sam išao u Istru i grad Rovinj, gdje je more uokvireno između srednjovjekovnih zidina i djeca skaču u vodu kao da su na audiciji za film, piše Rick u svom opisu.

Meni omiljena ruta vožnje biciklom vodi me pokraj luke, obilazim zaljev obrubljen šljunkom do mjesta gdje se obala stapa s borovim šumama i malim uvalama, a usred drveća su ruševine kluba na plaži iz sedamdesetih i betonski stolovi za stolni tenis. Nakon toga vraćam se po tanjure sa školjkama i čaše malvazije u restoran gdje su stolovi postavljeni na rubovima stijena, a more postaje srebrno tijekom večernjeg svjetla, zaključuje Rick.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.