Liga nacija: Hrvatska poražena od Francuske, BiH od Poljske

U susretu 4. kola skupine 3 divizije A nogometne Lige nacija Hrvatska je na stadionu u Maksimiru izgubila od Francuske s 1-2 (0-1).

Francuska je povela već u 8. minuti golom Griezmanna, na 1-1 poravnao je Vlašić u 64., no pobjedu gostima osigurao je Mbappe u 79.

Bila je ovo osma međusobna utakmica Hrvatske i Francuske i šesta pobjeda “tricolora” uz dva neodlučena susreta. U službenim susretima Hrvatska i Francuska sastale su se pet puta uz četiri pobjede Francuske i jedan remi.

Francuska je u prvih 20-ak minta bila mnogo bolji suparnik, a svoju dominaciju potvrdila je srećom samo jednim pogotkom. Mendy je u 8. minuti prošao po desnoj strani, njegov ubačaj u kazneni prostor nije bio dobar, no Vida je loše reagirao i odbio loptu na nogu Griezmanna koji je potom snažnim udarcem s 10-ak metara svladao Livakovića.

Hrvatska je poravnala u 64. minuti, kapetan Modrić izborio se za loptu na desnom krilu te poslao povratnu za Brekala na vrh kaznenog prostora, ovaj je proslijedio loptu do Vlašića koji je odmjerenim udarcem pogodio donji lijevi kut nemoćnog Llorisa.

Ipak, “vatreni” nisu uspjeli zadržati bod, u 79. minuti Pogba je dubinskom loptom pronašao Dignea na lijevoj strani francuskog napada, uslijedilo je proigravanje iz prve u srce kaznenog prostora gdje je nečuvan ostao Mbappe kojemu nije bilo teško zatresti mrežu.

U drugom susretu 4. kola ove skupine Portugal je u Lisabonu svladao Švedsku s uvjerljivih 3-0 (2-0), piše Hina.

Bosna i Hercegovina poražena u Poljskoj

Bosna i Hercegovina je u četvrtom kolu Lige A Lige nacija izgubila na gostovanju u Poljskoj s 3:0 te se tako našla na korak od ispadanja u Ligu B dva kola prije kraja.

Dušan Bajević se odlučio na identičan sastav kao protiv Sjeverne Irske u polufinalu doigravanja. Zmajevi su dobro ušli u utakmicu. Pjanić je već u 6. minuti zagrijao dlanove Szczesnog, a zatim je prijetio i Krunić.

Možda i ključni detalj utakmice dogodio se u 16. minuti. Lewandowski pada na ivici kaznenog prostora nakon duela s Ahmethodžićem, a sudac Pawson mladom stoperu pokazuje crveni karton.

Bh. fudbaleri su okružili Engleza, ali promjene odluke nije bilo. Jedino je Džeko dobio žuti karton i to zbog prigovora. Nakon toga utakmica je postala jednosmjerna, piše Sportsport.ba.

Poljaci su preuzeli inicijativu, te su brzim pasovima i s dosta trke maksimalno koristili igrača više. Zmajevi su pokleknuli u samom finišu prvog poluvremena kada su domaći postigli dva gola.

Branimir Cipetić

Nakon jedne odbijene lopte, Jozwiak je odigrao Lewandowskom koji rutinski matira Šehića u 40. minuti. Prvi minut sudačke nadoknade donio je gol Linettyja koji pogađa glavom nakon lijepe asistencije svog kapetana.

Drugo poluvrijeme domaći su otvorili napadima, a u 52. minuti postigli su i treći gol. Strijelac je ponovo bio sjajni Lewandowski koji je rutinski matirao Šehića poslije centaršuta s lijeve strane.

S obzirom na igrača manje, ali i evidentni umor Bosna i Hercegovina se nije imala snage vratiti u utakmicu. Pokušavao je Bajević izmjenama, priliku su dobili Prevljak, Gojak, Hajradinović i Milošević, ali stanje na terenu se nije promijenilo.

Jedina situacija vrijedna spomena u poljskom kaznenom prostoru je situacija iz 65. minute kada je Szczesny nekako uspio izbacili loptu u korner poslije pokušaja Cipetića.

Kako se utakmica bližila kraju Poljaci su postupno smanjivali brzinu te više nije bilo uraganskih napada i prilika kao u prvih sat vremena utakmice jer je davno sve bilo gotovo. Na kraju je završeno s 3:0.

Tako je Bosna i Hercegovina skoro godinu bez pobjede. Posljednji trijumf je upisan protiv Lihtenštajna u posljednjem kolu neuspješnih kvalifikacija za Europsko prvenstvo kada je u studenom 2019. godine bilo 0:3.