Leonard predvodio Clipperse, Zubac dobar u slavlju protiv Lakersa

Božićne dvoboje u NBA ligi otvorili su košarkaši Toronta i Bostona.

Gostujući Celticsi slavili su 118:102 protiv aktualnih prvaka koji su bili oslabljeni zbog izostanka trojice ponajboljih igrača. Boston je predvodio Jaylen Brown s 30 koševa, a Kemba Walker je dodao 22 za četvrtu uzastopnu pobjedu Celticsa, koji su prekinuli niz od čak 34 uzastopne domaće pobjede Toronta protiv ekipa iz divizije Atlantic. Posljednji koji su slavili u Torontu iz divizije Atlantic bili su New York Knicksi u studenom 2015.

Domaćin je na otvaranju poveo s deset koševa razlike (10:0), no uslijedila je serija Bostona koji je okrenuo rezultat u svoju korist i nakon prve dionice imao je devet koševa prednosti (28:19). Košarkaši Bostona su u nastavku održavali prednost, a sredinom posljednje četvrtine imali su i 22 koša prednosti. Na koncu su pobijedili sa 16 koševa razlike.

Za Boston je nastupio i turski košarkaš Enes Kanter, kojemu je ovo bila prva utakmica izvan SAD-a nakon više od godinu dana. Za Kanterom je Tursko državno odvjetništvo u siječnju ove godine raspisalo međunarodnu tjeralicu zbog kritika na račun aktualne turske vlasti i predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Enes Kanter dvoboj protiv Toronta završio je s 12 koševa i 11 skokova.

U izostanku ozlijeđenih Pascala Siakama, Marca Gasola i Normana Powella, u redovima Raptorsa najbolji su bili Fred VanVleet s 27 koševa te igrač s klupe Chris Boucher s 24. Podbacio je Kyle Lowry s 14 koševa (šut 4/13) uz pet izgubljenih lopti, piše HRT.

Bila je to prva božićna utakmica u NBA odigrana u Kanadi.

Za razliku od Toronta, uspješna na svom parketu bila je Philadelphia koja je sa 121:109 svladala najuspješniju momčad lige Milwaukee. Joel Embiid zabio je 31 koš uz 11 skokova za Sixerse, Tobias Harris dodao je 22 koša, a Ben Simmons 15 uz 14 asistencija.

U redovima Bucksa najbolji su bili Khris Middleton s 31 košem i Giannis Antetokounmpo s 18 koševa i 14 skokova.

Golden State i Houston Rockets

LA Lakers i LA Clippers

Na Božić je odigran i derbi Los Angelesa iz kojeg su kao pobjednici izašli gosti – Clippersi, koji su slavili protiv Lakersa sa 111:106.

Clippersi su bili bolji u drugom poluvremenu te su zasluženo stigli do pobjede, ukupno 23. ove sezone. Lakersima su nanijeli sedmi poraz.

Zaostajali su Clippersi i 12 poena na poluvremenu, a 15 poena u trećoj četvrtini. Ipak, na krilima Kawhija Leonarda vraćaju se u utakmici. Pet minuta prije kraja izjednačili su na 101:101, a nakon toga prelomili susret u svoju korist.

Leonard je susret zaključio s 35 poena čime je postavio rekord franšize u utakmicama na Božić, a tome je dodao 12 skokova i pet asistencija. Vrlo dobar bio je Ivica Zubac koji je dodao 11 poena (4/8 za dva, slobodna bacanja 3/7), osam skokova i jednu asistenciju, piše Sportnet.

Najbolji je kod Lakersa bio Kyle Kuzma s 25 poena, Anthony Davis dodao je 24 poena i šest skokova, a LeBron James 23 poena, devet skokova i deset asistencija.