Hrvatska konačno dobila Srbiju i ušla u finale Svjetskog vaterpolskog prvenstva

Vaterpolska reprezetnacija Hrvatske je pobijedila Srbiju 12:11 u polufinalu Svjetskog prvenstva i ušla u finale protiv domaćina Mađarske.

Posljednji su puta hrvatski vaterpolisti pobijedili Srbiju prije sedam godina! Još tamo od rujna 2010. godine i polufinala EP u Zagrebu ne znaju naše barakude za pobjedu nad srpskim delfinima, tada je bilo na kraju 10:9 za Hrvatsku. U međuvremenu su Srbi i te kako ojačali, od 2014. godine osvojili su svako natjecanje na koje su otišli, ukupno 9 uzastopnih zlata. Nevjerojatan niz! Koji je sada konačno prekinut!

Za ovu utakmicu kažu da je ‘klasik’, i bila je, prava vaterpolska poslastica. Utakmica vrhunskih obrana, pokretljivih i moćnih, jakih napada.

Šetka je prvi zaradio igrača više, no Garcia najprije brzopleto šutira, potom dobiva još jednom loptu no Mitrović brani. Srbi ne uspijevaju još razviti igru, pa naši dominiraju, još jedan igrač više, čak dva u jednom trenutku, no Šetka pogađa stativu, već drugu u susretu. Zato s druge strane Srbi koriste svog prvog igrača više, Prlainović 3,18 minute prije kraja prve četvrtine pogađa za vodstvo od 1:0. Pokušavaju nas držati što dalje od svog gola Srbi, no Hrvati se ne daju. I konačno, trećeg igrača više koriste naši reprezentativci, Sukno gotovo sa sirenom pogađa u bliži kut za izjednačenje od 1:1.

Drugu četvrtinu bolje otvaraju Srbi, Prlainović pogađa ponovno kod igrača više, vani je Buljubašić, ali i nakon toga, u slijedećem napadu, imaju naši suparnici tri (?!) igrača manje pa Stefanu Mitroviću nije bilo teško pogoditi za 3:1. Ali ne daju se Hrvati, najveće otkriće ovog turnira, centar Lončar pogađa izvana za 3:2, a branič Bušlje, 3,34 minute prije kraja druge četvrtine izjednačava rezultat na 3:3. Nisu niti Srbi baš takav stroj koji se ne kvari, četvrtog igrača više ne koriste, ali zato Prlainović koristi prekršaj Fatovića za isključenje da bi nam zabio još jedan pogodak, svoj treći, za novo vodstvo od 4:3. Naši ne daju Srbima da se odvoje, Sukno ponovno stavlja susret u egal. Pijetlović sa pozicije centra s igračem više opet dovodi naše suparnike u prednost, ali Bušlje, četiri sekunde prije kraja, također u situaciji s igračem više, pogađa za 5:5. Vrhunsko poluvrijeme gdje su naši sjajno neutralizirali srpsku desnu stranu, osim Prlainovića koji je u prve dvije četvrtine pokazao ogromnu individualnu kvalitetu.

vat

U nastavku susreta centar Pijetlović koristi srpskog šestog (od sedam) igrača više, za novo vodstvo od 6:5. Ali koriste i naši šestog igrača više, četvrtog uzastopnog, za izjednačenje, Sandro Sukno je egzekutor izvana. No, ne možemo nikako do vodstva, sedmog od osam igrača više koristi Ranđelović s pozicije centra za 7:6, pa odmah u slijedećem napadu Joković koristi situaciju s igračem više za tko zna koji već egal, 7:7.

Nakon što su nam sve pogotke dali s igračem više, Srbi preko Prlainovića ponovno vode, sa 8:7. Vukičević koristi šestog od osam igrača više za egal 8:8. Nažalost, u posljednjem napadu, nakon našeg time outa, Bušlji je ispala lopta i Srbi idu u svoju prvu kontru, koju Prlainović pretvara u pogodak izvana koji ide na dušu i vrataru Bijaču, za 9:8. No, sekundu prije kraja, Joković iz peterca ponovno izjednačava, na 9:9.

U posljednjoj četvrtini Srbi imaju novog vratara na golu, Gojka Pijetlovića, umjesto Branislava Mitrovića. Hrvatska ima kontru 6 na 5, no Bušlje se spetljao, a Pijetlović u rekontri, sam k’o duh, pogađa za novo vodstvo od 10:9. Srbi su prvi zabili u posljednjoj četvrtini, to nije dobro. Hrvatske se odmah vraća. Sjajni Lončar pogotkom za 10:10 drži priključak s aktualnim svjetskim prvacima. Bijač sedmom obranom zaustavlja šut Prlainovića izvana a 4,31 do kraja Vukičević kod igrača više dovodi Hrvatsku prvi puta u vodstvo od 11:10.

Srbi u maloj panici, ne koriste igrača više, ali zato u slijedećem napadu Dušan Mandić izvana izjednačava na 11:11. Golovi padaju kao na pokretnoj traci, Joković s igračem više ponovno nas dovodi u vodstvo od 12:11 tri minute do kraja.

Marko Bijač svojom osmom obranom 1,31 minute do kraja dovodi Hrvatsku na prag finalne utakmice, a srpski izbornik Savić traži time out u posljednjoj minuti. Obranili su se naši, a 28 sekundi do kraja sada Tucak traži minutu odmora. I traži od svojih pulena da ne izgube loptu. Jesu, ali ih je na kraju spasio Bijač obranom 3 sekunde prije kraja. Sjajna pobjeda Hrvatske.

HRVATSKA – SRBIJA 12-11 (1-1, 4-4, 4-4, 3-2)

HRVATSKA: Bijač, Marcelić; Macan, Fatović, Lončar 2, Joković 3 (2), Buljubašić, Vukičević 2, Bušlje 2, Sukno 3, Krapić, Šetka, Garcia

SRBIJA: G. Pjetlović, B. Mitrović; Mandić 1, Rašović, Ranđelović 1, Ćuk, D. Pjetlović 2, Ubović, Aleksić, Jakšić, Filipović, Prlainović 6, S. Mitrović 1

IGRAČ VIŠE: Hrvatska 8-11, Srbija 7-11

PETERCI: Hrvatska 1-1, Srbija –

SUCI: Rotsart (SAD) i Alexandrescu (Rumunjska)