Košarkašice BiH poražene od Sjeverne Makedonije

U samo nekoliko mjeseci stvari su se drastično promijenile.

Na početku ovog ciklusa ženska košarkaška reprezentacija BiH je ostvarila dvije sigurne pobjede i činilo se u kako u ovoj skupini pored Sjeverne Makedonije i Njemačke, teško može ostati bez plasmana na naredni Eurobasket. A onda se sve preokrenulo.

Nastup na Svjetskom prvenstvu je zaključen bez pobjede, dobar dio igračica se odlučio povući, pa se reprezentacija BiH našla u izuzetno nezahvalnoj situaciji.

Uslijedili su teški porazi od Belgije i Njemačka, treći ipak neočekivano od Sjeverne Makedonije 66:68.

Iako je realno uz malo više koncentracije moglo vrlo lako završiti drugačije. Međutim, od početka utakmice košarkašice BiH su mučile, stalno hvatale neki zaostatak.

I kada se pružila mogućnost za potpuni povratak u utakmicu, uslijedio bi promašaj ili izgubljena lopta, pogrešno dodavanje, nerezonski šut, pa je Sjeverna Makedonija nakon prve četvrtine imala +5, na poluvremenu +4, nakon tri četvrtine 43:49.

Na pet minuta prije kraja bilo je 54:60, a onda je došla serija BiH, 7:0 za preokret. U posljednjih trideset sekundi Nikolina Zubac je promašila tricu, Nikolina Zubac izgubila jednu loptu, Anđelina Mitrašinović je pružila posljednju ruku spasa promašivši oba slobodna, na 66:68, ali u preostalih 15 sekundi poprilično brzoplet napad BiH, Dragana Zubac baca loptu u aut i to je kraj.

Ukupno 22 izgubljene lopte, deset slobodnih bacanja promašeno, u takvoj situaciji ne pomaže ni 21 poen Courtney Hurt koja je dodala čak 15 skokova.

Dragana Zubac je ubacila 16 poena, Nikolina dva manje. Kod Sjeverne Makedonije Anđelika Mitrašinović 18 poena, Nena Trajčevska 17.

Do kraja kvalifikacija BiH igra protiv Njemačke u nedjelju, nitko u ovom trenutku sa sigurnošću ne može reći što je potrebno košarkašicama za plasman na Eurobasket.