Košarkašice BiH poražene od Francuske u četvrtfinalu Eurobasketa

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u četvrtfinalu Europskog prvenstva u Francuskoj i Španjolskoj poražena je u srijedu u Strasbourgu od Francuske s 80:67 (18:16, 21:15, 24:16, 17:20).

Izabranice Gorana Loje pružile su snažan otpor favoriziranim Francuskinjama, a odličnu utakmicu odigrala je Jonquele Jones. No, veliki hendikep predstavljalo je neigranje ozlijeđene Marice Gajić, koja je uz Jones u prethodnim utakmicama vodila bh. momčad do pobjeda nad Belgijom, Turskom i Hrvatskom.

Košarkašice Bosne i Hercegovine odlično su parirale favoriziranim Francuskinjama u prvom poluvremenu, a veći dio prve četvrtine bile su u konstantnom vodstvu. Predvođena sjajnom Jonquel Jones reprezentacija BiH u potpunosti je iznenadila domaći tim, koji je u dosadašnjim utakmicama pobjeđivao sve protivnike s 20 i više poena razlike. Košarkašice BiH igrale su odličnu obranu u prvom dijelu, te su prva ekipa koja je dominirala u skoku protiv Francuske.

Jones je od početka preuzela stvar u svoje ruke, odlično je kontrolirala svoj reket i bila efikasna u napadu te je već nakon 13 minuta igre imala “double-double” učinak a do kraja poluvremena došla do 19 poena i 16 skokova. No, izostala je podrška ostalih košarkašica u napadu te je Francuska, čija izbornica je koristila 11 igračica u rotaciji, polako preuzela inicijativu krajem poluvremena i povela s osam poena razlike.

Na početku drugog poluvremena Francuskinje su ubrzale igru i za kratko vrijeme, serijom 10:2 došle do 16 poena prednosti. No, BiH se nije predavala te je uzvratila serijom 13:2 i vratila se potpuno u utakmicu. Ipak, Francuskinje su u završnici treće četvrtine ponovo preuzele igru, pogodile nekoliko vezanih napada i vratile dvoznamenkastu prednost, a u posljednjoj sekundi Johannes pogađa tricu vraća 16 poena prednosti.

U posljednjoj četvrtini domaće košarkašice nastavile su dominaciju na parketu, a nakon što su došle do 20 poena razlike i definitivno riješile pitanje pobjednika izbornik Goran Lojo odlučio je odmoriti Jonquel Jones koja je do tada na klupi provela samo minutu. Izbornica Francuske Valerie Garnier također je iz igre izvela svoje najbolje igračice, a u preostalih nekoliko minuta utakmice BiH je uspjela ublažiti poraz, prenosi Fena.

Jonquel Jones susret je završila s 29 poena i 24 skoka i uvjerljivo je prvo ime ove utakmice. Po osam poena postigle su Miljana Džombeta i Matea Tavić.

S druge strane, Francuskinje su rasporedile poena na skoro sve igračice a četiri su ime dvoznamenkast učinak. Najefikasnije su bile Sandrine Gruda i Marine Johannes s po 15 poena.

Reprezentacija BiH nastavlja natjecanje u Valenciji susretima za plasman od petog do osmog mjesta, a igrat će protiv Švedske. Susret je na rasporedu u subotu. Ova utakmica imat će također veliku važnost jer pobjednik te utakmice izborit će sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu.

Francuska će u polufinalu igrati s Bjelorusijom.