Košarkašice BiH osigurale peto mjesto na Eurobasketu

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine službeno je zauzela peto mjesto na Eurobasketu.

Ovim povijesnim plasmanom reprezentacija BiH je ujedno izborila i plasman na kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo koje se igra iduće godine, prenosi Klix.ba.

Izabranice Gorana Loje u subotu su u susretu za plasman od 5. do 8. mjesta razbile reprezentaciju Švedske (82:63) te je bilo jasno da će Eurobasket završiti na petoj ili šestoj poziciji.

Prema propozicijama natjecanja nije predviđena posebna utakmica pobjednika za 5., odnosno poraženih za 7. mjesto, već da će se konačni poredak odrediti prema ukupnom skoru na turniru.

Rusija je u utakmici koja se igrala poslije BiH pobijedila reprezentaciju Španjolske rezultatom 78:74 te kao i BiH završila turnir s omjerom 4-2. Međutim, BiH ima bolju koš-razliku zbog čega smo prvenstvo okončali na petom mjestu, a Rusija je zauzela šesto.
Večeras se igraju i polufinalne utakmice Eurobasketa u kojima se sastaju Bjelorusija i Francuske te Srbija i Belgija.

Podsjetimo, naša selekcija je osigurala i plasman u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo koje će se od 22. rujna do 1. listopada 2022. godine održati u Australiji.

U kvalifikacijama koje će biti odigrane u veljači 2022. godine sudjelovat će 16 reprezentacija koje su zauzele najbolje plasmane na kontinentalnim prvenstvima. Igrat će šest najboljih iz Europe, četiri najbolje iz Amerike, četiri najbolje iz Azije te dvije najbolje iz Afrike.

Ekipe će biti podijeljene u četiri skupine, a na Svjetsko prvenstvo će se plasirati po tri najbolje plasirane ekipe iz svake skupine.