Košarkaši Olympiakosa obranili naslov prvaka Europe

Košarkaši pirejskog Olympiakosa obranili su naslov prvaka Europe. Na Final Fouru u Londonu skinuli su dva velika skalpa, prvo su svladali CSKA, a zatim su u finalu nadigrali madridski Real…

Iako su u London doputovali po većini prognoza kao autsajderi, košarkaši Olympiakosa odnijeli su titulu prvaka Europe. Odigrali su sjajnu finalnu utakmicu u kojoj su u tri četvrtine potpuno nadigrali favorizirani Real i na kraju zasluženo odnijeli naslov prvaka.

Real je igrao kako se njegov trener nadao svega deset minuta, u početku susreta je imao dominaciju, ali nakon toga su Grci bili dosta bolji.

Od samog početka susreta bio je jasan Realov plan – pokušati igrati što manje košarku na postavljenu obranu i dugačke napade. Madriđani su pokušali trčanjem navesti Olympiakos u probleme, osim toga od početka ih je odlično služio šut za tri poena dok je u obrani u reketu apsolutno dominirao Mirza Begićkoji je već u prvih pet minuta skupio tri blokade.

Olympiakos se dosta uzdao u pick & roll igru,Spanoulis je u nekoliko navrata kretao u reket nakon bloka Powella ili Papanikolaoua, ali obrana Reala je svaki put dobro reagirala.

Španjolci su rano stigli do visoke prednosti i poveli 15:5, a ta prednost je do kraja prve dionice narasla na ogromnih plus 17, 27:10. Real je odlično šutirao za tri poena, prednjačili su raspoloženi Rudy Fernandez i Sergio Llull koji su nemilice punili koš šutevima iza bloka.

S druge strane Spanoulis kao najveća prijetnja Olympiakosa, potpuno je neutraliziran i uopće nije bio u utakmici u toj početnoj fazi. “Igrali smo jako pametno u obrani u tom razdoblju, znali smo koje su rotacije i što trebamo raditi”, komentirao je odličan početak susreta Pablo Laso, međutim u nastavku je to nestalo.

Početak druge četvrtine bio je potpuno suprotan prvoj dionici. Real je zaustavljen, a Grci su sada došli u situaciju da nisu mogli promašiti. Tešku tricu je prvo zabio Antić, a zatim su mu se pridružili i Hines iPerperoglou u seriji 8:0 koja je vratila nadu Olympiakosu.

Antić i Hines su bili ti koji su pokrenuli Olympiakos koji je izgledao sve bolje, lopta je bila sve protočnija i prednost Reala se polako topila. Pablo Laso je i drugu minutu odmora ispucao već tri minute prije poluvremena nakon što je Olympiakos došao na već potpuno dohvatljivih 33:28 zahvaljujući potpuno novom pristupu igri.

Na poluvrijeme se otišlo s prednosti Reala 41:37 koja je ipak mogla biti i viša da Sergio Rodriguez nije napravio prekršaj na trici nad Sloukasu 0.8 sekundi prije kraja prvog dijela. Sloukas je hladnokrvno spremio sva tri bacanja i najavio neizvjesno drugo poluvrijeme.

Početak drugog poluvremena kanonadom trica obilježio je Vasilis Spanoulis koji je u minuti ubacio tri vezane trice i doveo Olympiakos do prednosti 48:45 da bi nastavio Kyle Hines svojom mini-serijom i Grci su se odvojili na 52:46.

Nakon užasne i potpuno izgubljene igre u prvoj četvrtini, Olympiakos je dobio novu energiju i u 15 minuta druge i treće dionice je apsolutno dominirao terenom.

Međutim, Madriđanima nije padalo na pamet predati se, posebno ne Slaughteru i Fernandezu koji su povukli Real i nakon Fernandezove trice iz tranzicije na tri minute prije kraja treće četvrtine Real je ponovno preuzeo vodstvo 56:55.

Do kraja ovog razdoblja igre nije bilo nekih rezultatskih odmaka, treća četvrtina je završena sa 61:61 što je bila odlična najava za posljednjih deset minuta.

Bolji i mirniji ulazak u posljednjih deset minuta imao je Olympiakos koji je sjajnom obranom neutralizirao Realov napad i nakon nove Spanoulisove trice poveo je s visokih 70:62.

Real je tu dao naznake da bi se mogao vratiti, napokon je nakon trice Carrolla probio obranu i došao do ubačaja iz igre, ali odmah na drugoj strani trice ubacuju Sloukas i Perperoglou za novi bijeg aktualnog prvaka Europe.

Točno pet minuta prije kraja Olympiakos je bio jako blizu obrane naslova prvaka Europe, po prvi puta na susretu stigao je do dvoznamenkaste prednosti, ubrzo su Antić i Papanikolaou podigli na 84:70 i Real je bio u ogromnim problemima, ne samo zbog rezultata, već zbog kompletne situacije na parketu.

Uspio je Real smanjiti zaostatak na minus osam, ali minutu i pol prije kraja susreta Spanoulis je ubacio novu tricu, vratio Olympiakos na dvoznamenkastih 90:79 i slavlje Grka je lagano moglo početi.

Završilo je pobjedom Olympiakosa 100:88 u kojoj su se istaknuli Spanoulis s 22 poena, Law s 20 poena, pet skokova i pet dodavanja te Hines s 12 poena i pet skokova. Kod Reala Fernandez je ubacio 21 poen, a Sergio Rodriguez 17 poena. Dontaye Draper je za pet minuta promašio dva otvorena šuta za tri poena. (HRsport.net)