Koristite kreme s visokim zaštitnim faktorom, a izgorjeli ste? Evo u čemu je problem

Zaštita koja se dobije od kreme za sunčanje upola je manja od one koja se očekuje, no problem nije u vrsti losiona koji se kupuje nego u načinu nanošenja na kožu.

Teoretski bi bilo dovoljno aplicirati kremu za sunčanje s faktorom 15, no samo ako bi se nanosila na tijelo na pravilan način.

U stvarnosti, ljudima treba faktor 30 ili 50 kako bi bili sigurni da će dobiti adekvatnu zaštitu od sunca, piše BBC.

Zaštitni faktor se određuje na temelju pretpostavke da se 2 mg grumena kreme nanose na jedan kvadratni centimetar kože. To znači da se treba na tijelo nanositi šest punih čajnih žlica (36 g) kako bi se dobila adekvatna zaštita za tijelo.

Više od polovice čajne žlice za svaku ruku, za lice, vrat i uši. Treba više od jedne čajne žličice za svaku nogu, za prsa i abdomen te leđa. Bočna strana vrata i uši se često preskaču, tako da se i o tim područjima treba pobrinuti i pažljivo nanijeti losion.

Britansko udruženje dermatologa savjetuje da se krema za sunčanje nanosi između 15 i 30 minuta prije izlaska na sunce kako bi se osušila, potrebno je mazati kožu svaka dva sata.

Neki su losioni vodootporni, što znači da je koža u određenoj mjeri zaštićena od sunca i nakon plivanja.
Dermatolozi pak upozoravaju da se 85 posto proizvoda može ukloniti s kože trljanjem tijela ručnikom, piše Jutarnji.hr.

Ako se izgori na suncu, važno je držati se sljedećih uputa.

Čim prije skloniti se sa sunca, a zatim ohladiti kožu hladnom vodom, namočenom spužvom ili hladnim ručnikom. Nanijeti na kožu losion na bazi aloa vere kako bi se smirila i hidratizirala koža. Piti dovoljno tekućine kako bi se spriječila dehidracija.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.