Klimatolog upozorava: Godišnja doba nestaju, a superćelijske oluje bit će sve češće

Branko Grisogono, meteorolog, atmosferski fizičar i profesor dinamičke meteorologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu za Nacional je govorio o izazovima klimatskih promjena.

Ističe kako su ulaganja u obrazovanje i znanost ključna za borbu s posljedicama klimatskih promjena, što zahtijeva promjenu političkog pristupa.

Grisogono objašnjava da se klimatske promjene ubrzavaju od devedesetih, s češćim i intenzivnijim olujama zbog sve veće toplinske energije u atmosferi. Klimatski sustav je sve energičniji, što povećava učestalost i intenzitet oluja poput superćelijskih kumulonimbusa i drugih ekstremnih vremenskih pojava.

I prije su postojale žestoke oluje, ali su bile rjeđe i više lokalizirane. Ili bi zahvaćale samo jedno područje i onda u ljetnoj sezoni ili u bilo kojoj sezoni pojavile bi se jednom, dvaput. Međutim, mi sad to imamo, možemo reći, na skoro tjednoj razini, rekao je Grisogono.

Zbog klimatskih promjena povećava se dotok afričkog zraka i saharskog pijeska: Saharskog pijeska kod nas ima češće zato što jačaju pripadna područja anticiklona i toplih sektora ciklona koje onda nose zrak tako da nama dolazi više južnog strujanja nego sjevernog.

Što se tiče budućnosti, Grisogono nije pretjerano optimističan.

Nestaju godišnja doba, sankanje ćemo gledati samo na televiziji. Tipične sezone ljeto, jesen i zima će se razmazati. To znači da prijelazi neće biti ni približno onako dobro definirani kako ih definira astronomija prema relativnom položaju Sunca prema Zemlji i kako ih definira klasična klimatologija, rekao je za Nacional.

Kaže kako će ubuduće, kao i ove godine, proljeće počinjati i prestajati nekoliko puta, a isto tako i ljeto i jesen.

Zima će nam najviše stradati u smislu da ćemo imati sve više toplijih dana, a sve manje hladnijih dana. I da će količina snježnog pokrivača progresivno opadati, rekao je za Nacional.

(www.jabuka.tv)

7 komentara

  • Na koji način mi kao pojedinci ili svak ponaosob može spriječiti ili zaustaviti klimatske promjene ?? Može li se uopće dogoditi da se vrijeme ne mijenja, jer drugi dio tog izraza glasi očito – promjene ? ? Pa evo možemo razglabati do u nedogled jeli normalno i prirodno da se nešto mijenja odnosno da budu promjene ili da nešto ostane ”zauvijek” identično i da se ne mijenja uopće.

  • Prestanite placeni “znastveni” drek objavljivati. Prepuno pustate “struci” globalisticki psihopata prostara.

    • A ti znaš koji su korumpirani, a koji nisu? Nije li logičnije da korumpirani upravo govore protiv klimatskih promjena, jer velike naftne i plinske kompanije ne žele prestati s iskopavanjem, pa relativiziraju situaciju i pune glave idiotima poput tebe da klimatkse promjene ne postoje? I da, promjene su uvijek prisutne, ali u vremenskim periodima koji za vrijeme jednog čovjekovog života nisu primjetne. Otkad se iskopavaju i lože fosilna goriva, temperatura je porasla koliko bi u prirodnim procesima porasla u 25.000 godina. 200 godina prema 25.000 isti rast temperature. To ti je kao da ruku staviš na vruću vruću ringlu. Opasnosti su ozbiljne, jer klima utječe na usjeve, na količinu hrane, na životinje, šume, ekonomiju, zdravlje ljudi, cijene itd. itd. Kakve ste vi ovce, to je za ne povjerovati.

      • Ovca si ti i takvi koji vjeruje u te teorije. Cilj im je smanjiti emisiju CO2 čime automatski dolazi do većeg zatopljenja, valjda su ti osnovne stručne stvari poznate. Gola je činjenica da u svijetu postoji 20 – 30 miliona NEZAČEPLJENIH bušotina nafte ili plina, iz kojih izlazi METAN. Ali ne, nije to, krave PRDE. U te krave ubroji i sebe

  • KlimaCki eksperti u komentarima u napad, jabuka.tv nevidjeni rasadnik strucnjaka u svakom mogucem znanstvenom bolju. ”Mainstream znanost” vas obmanjuje, poslusajte moj strucni elaborat nakon ”neovisnog istrazivanja” po Youtube-u i Facebooku.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.