Kina pokušava izbjeći EU carine: Grade tvornicu električnih vozila u Srbiji

Kineska kompanija Jiangling Group Electric Vehicle (JMEV) odobrila je izgradnju tvornice električnih vozila u Sremskoj Mitrovici.

Dugoročni plan je da u EU izvozi vozila bez carina, potvrđeno je za Radio Slobodna Europa iz te kompanije.

Oko iznosa investicije će se odlučivati sljedeća dva mjeseca, u zavisnosti od toga hoćemo li proizvoditi 3.000 ili 5.000 vozila godišnje, rekla je Brankica Zjalić, nositelj projekta JMEV Srbija, i dodala da se kineska kompanija opredijelila za Srbiju jer ima dobre ekonomske odnose i a Kinom i s EU.

Europska unija odobrila je u listopadu 2024. godine visoke carine (do 35 posto) na električna vozila proizvedena u Kini, na razdoblje od pet godina. Odluka o carinama je donijeta kako bi se europski proizvođači automobila zaštitili od, kako se tvrdi, nelojalne konkurencije kineskih proizvođača koji koriste državne subvencije Kine.

Još jedna automobilska marka odustaje od električne budućnosti

Srbija, s druge strane, s Kinom ima zaključen Sporazum o slobodnoj trgovini koji je 2024. stupio na snagu, a koji je kritiziran iz EU budući da je Srbija zemlja kandidat za članstvo u EU i obavezala se da će, kada pristupi EU, raskinuti sve bilateralne ugovore.

Zahvaljući sporazumu sa EU Srbija može, pod određenim uvjetima, da izvozi automobile u EU bez carina.

Prema riječima predstavnice JMEV Srbija, ova kineska kompanija planira početak izgradnje tvornice u Sremskoj Mitrovici tijekom ljeta, a plan je da 2026. počne s radom.

Bit će potrebno minimalno 300 radnika za proizvodnju tri tisuće vozila. Kineski inženjeri bi na početku proizvodnje došli obučavati radnike, kaže Brankica Zjalić dodajući da je plan kompanije da zaposli isključivo radnike iz Srbije.

Ona kaže i da se grad Sremska Mitrovica obvezao osigurati potrebnu infrastrukturu – priključke za struju i druge komunalne usluge, dok o ostalim subvencijama nije bilo riječi.

Ovo je prva zemlja svijeta u kojoj će sva nova prodana vozila biti električna

Kako navodi Brankica Zjalić, električni automobili su namijenjeni za prodaju u EU i Srbiji. Pojedini dijelovi vozila bi se proizvodili u Srbiji, a jedan dio bi se sklapao od dijelova uvezenih iz Kine. Zjalić kaže da je dugoročni cilj kompanije JMEV da vozila izvozi u EU bez carina.

Kompanija želi da ući na teritorij Srbije,početi s tvornicom i da vremenom traži partnere iz Srbije i regije da bi se dijelovi proizvodili u Srbiji, a ne više uvozili iz Kine, kaže ona i napominje da bi onda vozilo bilo proizvedeno u Srbiji i “bez velikih taksi moglo bi se izvoziti u EU”, prenosi Kurir.

Carine koje je EU uvela u listopadu 2024. različite su za različite kineske proizvođače, pa tako carine na Teslina vozila proizvedena u Kini iznose oko 7,8 posto, dok za kineskog proizvođača SAIC tarife iznose 35,3 posto, navodi se na stranici Europske komisije.

Srbija s EU ima od 2008. zaključen Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju kojim je, između ostalog, uspostavljena zona slobodne trgovine.

Najprodavaniji novi auto u Europi prelazi na struju

(www.jabuka.tv | Foto: Jiangling Motors Group)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.