Kaos u Miamiju: Butler izazvao trenera na tučnjavu, suigrač mu prijetio

Prednost Miami Heata na vrhu Istoka NBA lige gotovo se sasvim istopila nakon domaćeg poraza od desetkovanih Golden State Warriorsa 118:104.

Nervoza se posebno vidjela tijekom time-outa, kada se Jimmy Butler verbalno sukobio s trenerom Erikom Spoelstrom i klupskom legendom Udonisom Haslemom te su ih suigrači morali razdvajati.

Navodno je sve započelo jer je Butler trenera izazvao na tučnjavu. Snimka iz drugog kuta pokazuje Spoelstru kako Butleru govori “misliš da ću se tući s tobom?”, nakon čega Haslem suigraču kaže da će ga prebiti.

Bilo je tu još vikanja i upiranja prstima, ali ostali igrači razdvojili su vruće glave i utakmica je nastavljena.

To se događalo tijekom time-outa u trećoj četvrtini, usred serije Warriorsa, koji su drugo poluvrijeme otvorili s 19 uzastopnih poena i naizgled prelomili utakmicu, koja je na velikom odmoru bila poravnata na 50 poena sa svake strane. Miami se vratio u utakmicu, čak i poveo na početku posljednje četvrtine prije nego što su se gosti opet odvojili i uvjerljivo pobijedili.

Blamaža Miamija utoliko je veća što su Warriorsi igrali bez Stephena Curryja, Draymonda Greena i Klaya Thompsona. Njihov izostanak nadoknadili su Jordan Poole s 30 te Andrew Wiggins, Jonathan Kuminga i Damion Lee, koji su redom zabili po 22 poena. Za Miami je Kyle Lowry ubacio 26, Bam Adebayo 25, a Butler 20 poena.

Jasno je bilo da se nervoza uvukla u Heat zbog slabijih igara u posljednje vrijeme. Ovo im je bio četvrti poraz u sedam utakmica, a serija Warriorsa na početku treće četvrtine bila je okidač da emocije izađu na vidjelo.

Imamo kompetitivnu grupu igrača, a drugu utakmicu zaredom su nam isprašili guzice. Ne igramo na razini na kojoj bismo željeli i praktički svatko od nas je na tom time-outu jasno pokazivao razočaranje zbog toga, rekao je Spoelstra, ali i dodao da se to neće negativno odraziti na nastavak sezone, štoviše:

Ovakve trenutke možeš iskoristiti da te katapultiraju, galvaniziraju zbog frustracije i razočaranja. Momčad može otići i u drugom smjeru, ali zaista ne vidim da bi se to moglo dogoditi ovoj skupini igrača.

No prednost na vrhu Istoka se topi, a Philadelphia se pobjedom na gostovanju kod LA Lakersa bez LeBrona Jamesa 126:121 primaknula Miamiju na samo utakmicu i pol zaostatka, koliko ima i Milwaukee, a na istoj je razdaljini i Boston nakon što je razbio Utu bez Bojana Bogdanovića 125:97.

Butler je u svim dosadašnjim klubovima radio incidente, ponajviše zbog ogromne strasti prema igri i želje za pobjedama koje drugi možda nisu dijelili, no u Miamiju je našao dom i momčad koja će ga prihvatiti takvoga kakav je. Ovo je prvi put u gotovo tri godine od dolaska u Heat da je bio dio javnog incidenta.

Ipak, svi u klubu smanjivali su tenzije nakon utakmice. PJ Tucker je na pitanje novinara za komentar situacije uzvratio protupitanjem “zar se nešto dogodilo?” prije nego što je rekao da se tijekom cijele situacije smijao: Pa dajte, idemo igrati. Odrasli smo ljudi, ovo je dio igre.