Kakva utakmica i kakav preokret Belgije protiv Japana!

Fenomenalna utakmica Belgije i Japana. Nakon prvih 45 minuta bez zgoditaka, a onda ekspresno vodstvo Japana od 2:0, ali i preokret i nesvakidašnji povratak Belgije za pobjedu od 3:2 u 94. minuti i plasman u četvrtfinale gdje ih čeka Brazil, a to bi uistinu mogla biti i najveća poslastica cijeloga Mundijala u Rusiji.

Japan je u uvodnih petnaest minuta jako dobro djelovao, iako nisu “Samuraji” stvarali neke izgledne prilike, ali ni Belgija nije baš mogla do daha, sve dok Witsel u 16. minuti nije uputio udarac s 20-ak metara, ali Shibasaki se našao u bloku i Belgija je dobila samo udarac iz kuta, baš kao i minutu nakon toga kada je Lukaku primio loptu u šesnaestercu, ali su odmah dvojica Japanaca bila na korpulentnom napadaču i Belgija se ponovno morala zadovoljiti samo novim kornerom.

U 25. minuti dobar ubačaj s desne strane u peterac, Lukaku je nakratko na lopti, ali ju ipak na kraju kupi Kawashima.

Hazard je u 27. minuti uputio udarac s 20-ak metara, međutim Kawashima se sada ističe i uspješnom intervencijom.

Već minutu kasnije Yoshida čisti u zadnji tren ispred Lukakua, a zatim i Japanci pokazuju zube, Nagatomo je ubacio s lijevoga boka, Inui pokušao glavom s desetak metara, no Courtois je uhvatio loptu.

Novi pokušaj hazarda sa 16 metara viđen je u 36. minuti, ali i novi uspješan blok odličnoga Yoshide. Japanci su u 44. minuti izveli novu akciju preko lijeve strane, Nagatomo izvrsno poslužio Osaka, a ovaj ostao iznenađen što je sam ispred vratara pa nije na pravi način reagirao, Courtois na trenutak ispušta loptu, ali je ipak kupi prije gol crte. Na kraju prvoga dijela pokušaj i Mertensa s 20 metara, ali preslabo je to bilo, pa se na odmor otišlo netaknutih mreža.

Japanci nisu mogli poželjeti ljepši ulazak u nastavak dvoboja, jer su oduzevši loptu ispred svoga šesnaesterca odigrali brzu kontru, Inui je sjajno proigrao Haraguchija, koji ulazi s desne strane u šesnaesterac i milimetarski precizno pogađa suprotni kut protivničkoga gola za neočekivano vodstvo Japana od 1:0.

Bila je Belgija nadomak izjednačenja već u sljedećoj minuti kada je Mertens proigrao Hazarda koji je s 11 metara uzdrmao vratnicu, a onda u 52. minuti novi šok za “Crvene vragove”.

Kagawa je ostavio loptu za Inuija koji je uputio odličan udarac s 20-ak metara i neobranjivo pogodio lijevi kut Courtoisovog gola za japanskih 2:0!

Meunier u 62. minuti lijepo ubacuje s desne strane, Lukaku je u skoku, svi već vide loptu u golu, ali ona ipak prolazi pored vratnice u gol aut. Potom opet Japanci prijete u 65. minuti nakon prodora Sakaija po desnoj strani, ali se Belgija ovaj put ipak spašava.

Belgija se u 69. minuti ipak vraća u utakmicu nakon nevjerojatnog gola Jana Vertonghena koji je pogodio sa 16 metara glavom i to sasvim iskosa. Vjerojatno i najčudniji zgoditak prvenstva u Rusiji.

Gol je to koji je vratio Belgiju u život, a onaj drugi pet minuta nakon toga i u potpun rezultatski egal. Hazard je ubacio s lijeve strane, a 194cm visoki Fellaini nadskočio svoje čuvare i glavom pogodio za 2:2.

Mogao je Japan opet voditi u svom sljedećem napadu kada je Inui ušao u šesnaesterac, ali ga je pri udarcu blokirao Alderweireld. U 84. minuti Honda pravovremeno utrčava u prazan prostor u šesnaestercu, no njega blokira Kompany.

Belgija je uzvratila u 86. minuti kada je najprije Chadli lijepo gađao glavom, potom i Lukaku, ali vratar Kawashima pravi dvije fantastične obrane. Witsel je u jednoj obrambenoj reakciji na početku sudačkoga dodatka zamalo zabio autogol, ali je Curtois ipak obranio taj udarac svoga suigrača.

Potom u 93. minuti Honda sjajno gađa iz slobodnjaka s 30 metara, ali Curtois izbacuje loptu u korner, a nakon kornera briljantna kontra Belgije preko De Bruynea koju na kraju završava Chadli i postavlja konačnih 3:2 za veliki preokret i veliku pobjedu Belgije.

ROSTOV – Stadion Rostov Arena. Sudac: Malang Diedhiou (Senegal). Utakmica osmine završnice SP: Belgija – Japan (0:0). Strijelci: 0:1 Haraguchi (48), 0:2 Inui (52), 1:2Vertonghen (69), 2:2 Fellaini (74), 3:2 Chadli (90+4).. Žuti kartoni: Shibasaki (Japan).

BELGIJA (3-4-2-1): Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (od 65. Chadli)- Mertens (od 65. Fellaini), Hazard – Lukaku. Izbornik: Roberto Martinez.

JAPAN (4-2-3-1): Kawashima – Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Shibasaki (od 81. Yamaguchi), Hasebe – Haraguchi (od 81. Honda), Kagawa, Inui – Osako. Izbornik: Akira Nishino.