Kako će se birati suci Ustavnog suda BiH?

Izbor nedostajućih sudaca Ustavnog suda BiH birat će novi sazivi entitetskih parlamenata.

Na natječaj za sutkinju Ustavnog suda BiH iz Federacije BiH prijavilo se 14 kandidata, među ostalima i potpredsjednica VSTV-a Sanela Butigan Gorušanović, te donedavni registar Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Zvonko Mijan.

Na listama su i političari. Za mjesto suca iz Republike Srpske prijavljeno je devet kandidata.

Nakon odlaska u mirovinu sudaca Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Mate Tadića i Miodraga Simovića, ova pravosudna institucija radi u nepotpunom sastavu. Kako sada stvari stoje, situacija bi se mogla dodatno zakomplicirati jer bi se postupak imenovanja mogao prolongirati za najmanje pola godine. Naime, u Republici Srpskoj natječajni postupak bi se mogla vratiti na početak.

Bilo je prijedloga da se obavi razgovor i da se krene u taj razgovor i da budemo s desne liste, protiv jer mislim da bi u tom slučaju mogli otvoriti vrata novom pozivu da se on poništi i da se ovaj natječaj da se ne realizira, odnosno za sve se vratimo na početak i nemamo suca sljedećih 4-5 mjeseci, ovom novom sazivu dajemo mogućnost da taj postupak završi u roku od četiri dana, naglasio je Samer Residat iz Radne skupine za izbor sudaca Ustavnog suda BiH.

Davor Šešić, zamjenik predsjednika Komisije za izbor i imenovanje NSRS istaknuo je kako je se ušlo u izborno razdoblje.

S obzirom na to da smo ušli u izborno razdoblje, nije bilo neredovne sjednice NSRS i to je glavni razlog što do sada nije okončan postupak u smislu izbora određenog kandidata. Pretpostavljam da će novi saziv NSRS-a donijeti odluku o izboru kandidata, kazao je Šešić.

Zanimljivo je i da među prijavljenim kandidatima za suce ima i političara.

Profesor ustavnog prava Kasim Trnka kaže da je nedopustivo da političke opcije preko svojih kandidata imaju određeni utjecaj na Ustavni sud i da se toj praksi mora prestati. Dodaje da postoje jasni standardi pri izboru suca da je kandidat stručan i da ima moralni integritet.

Političke strukture nemaju jasnu svijest o važnosti vladavine prava i činjenice da BiH zapravo ima najveće slabosti nepoštivanja vladavine prava, a samim tim što se političari kandidiraju, a dobili su podršku svojih senatora, ruše instituciju suda i načelo pravne države i rade na štetu svih nas, kazao je Kasim Trnka, profesor ustavnog prava.

I sada Ustavni sud BiH snosi konkretne posljedice zbog kašnjenja u procesu imenovanja sudaca, pa će na sjednici planiranoj za 1. i 2. prosinca razmatrati predmete koji bi inače bili razmatrani na sjednici Velikog vijeća.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • Birat Ce se prema podobnosti ,u kojoj su stranci ,imaju li veze i vezice ,i meni nije jasno ljudi koji zavrse pravni fakultet u Hrvatskoj kako oni dodu do pozicije ustavnog suca u Sarajevu…,isto tako ,zna se koje tuzitelji ,sudac u općinskom,zupanijskom sudu opet stranacki uhljebi i tatini i mamini sinovi i kceri ,nepravda zato i vlada i narod odlazi odlazi i odlazit ce s ovakvom politikom i uhljebizmom gdje god se okrenes …tuga i zalost …

  • Birati ce se tko i do sada po politickoj podobnosti vladajucih. Vecina sudaca je i bila u vodećim političkim strankama. Oni ih predlože, biraju i postave na tu dužnost. I sto ocekivati nego da rade onako kako traze od njih njihovi nalogodavci, mentori. Sve odluke su politickog prefiksa…

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.