Kad će proraditi pročistač otpadnih voda u Širokom Brijegu?

Jedna od najvećih infrastrukturnih investicija u Širokom Brijegu do kraja ove godine bi trebala biti stavljena u funkciju.

Riječ je o pročistaču otpadnih voda čija je procijenjena vrijednost šest milijuna konvertibilnih maraka.

Kako je rečeno na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Širokog Brijega održanoj u prosincu 2021. godine, radovi na ovom projektu teku planiranom dinamikom te bi pročistač u idućih par mjeseci mogao biti stavljen u funkciju, piše Večernji list.

Prema riječima gradonačelnika Grada Širokog Brijega Mire Kraljevića, bilo je potrebno dulje vrijeme za početak realizacije ovog projekta zbog opsežne papirologije.

Početak radova usporile su i određene poteškoće oko izbora nadzora nad radovima, ali kad se krenulo s realizacijom, radovi na projektu koji su Širokobriježani čekali godinama su tekli planiranom dinamikom i vrlo brzo su objekti počeli poprimati svoje obrise.

Trenutačno se građevinski radovi privode kraju te slijedi montiranje potrebne opreme za rad pročistača otpadnih voda. Vrijednost radova je 2,705.172 eura bez PDV-a, a taj iznos financira se kreditnim i grant sredstvima.

Kapacitet pročistača u prvoj fazi bit će 10.000 ES (ekvivalent stanovnika), dok će u drugoj fazi iznositi 15.000 ES. Inače, izgradnja pročistača otpadnih voda dio je projekta izgradnje kanalizacijskog sustava čija je realizacija počela krajem 2012. godine, kada je projektom stoljeća Grad Široki Brijeg, jedan od osam gradova/općina u Federaciji BiH, uključen u projekt vodoopskrbe i sanitacije u Federacije BiH.

Visina kredita Europske investicijske banke (EIB) za taj projekt je 5.828.000 KM s rokom otplate 25 godina, a Grad Široki Brijeg, uz realizaciju kreditnoga aranžmana, dobio je grant sredstva Europske komisije (IPA fond) u iznosu od 2.500.000 KM.

Zanimljivo je spomenuti da je Široki Brijeg još prije rata imao izgrađeno oko 90 posto uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Njegov kapacitet bio je 5.000 ES. Tijekom rata objekt je u potpunosti devastiran te je njegovo postojanje dodatno oduljilo izgradnju novog jer se čekalo na dozvolu za rušenje, nakon čega je uslijedilo i uklanjanje.

Gradonačelnik Širokog Brijega Miro Kraljević više je puta ponovio kako je pročistač otpadnih voda karika u projektu izgradnje kanalizacijskog sustava bez koje se nije moglo dalje. U konačnici će Grad dobiti suvremeni kanalizacijski sustav.

Večernji list podsjeća da je do sada najveća količina otpadnih voda Širokog Brijega odlazila u rijeke Lišticu i Ugrovaču.

(www.jabuka.tv)

9 komentara

  • Đe će srati stanari nakaradne zgrade pored Robne kuće u središtiu Širokog (Kuća je jednim dijelom u samom koritu rijeke Lištice). Bravo graditeljima, investitorima, a najviše stručmnjacima i zaštitnicima prirode i okoliša koji koji su izdali dozvolu.

  • Kako će prečistač raditi kada još domaćinstva nisu spojena na taj isti. Ne da nisu spojena nego još nema odvodnih cijevi od naših domaćinstava i kada zakopaju i počnu postavljati te cijevi ti bi radovi mogli trajati 5 do 8 godina. Tek kada se to završi može se govoriti o tome da će se taj prečistač pustiti u funkciju.

  • Tako je, Mirko, ja gradim kuću i moram praviti septičku, a govori se o pročistaču. S trenutačne kuće ne mogu se nikako spojiti na kanalizaciju, cesta nije prokopana jer kažu da vlasnik zemljišta to ne dopušta. I što sad?

  • Stavite rasvijetu na cijelu zaobilaznicu sve do raskrižja iza sjemenarne, grad – knešpolje. A ne od suda do pročistača. Kako je sad lijep onaj dio što ima rasvijetu. Tako stavite na cijelu zaobilaznicu od raskižja za grad na kraju knešpolja pa da bude do kolodvora.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.