Jose Gimenez u završnici susreta donio pobjedu Urugvaju protiv Egipta

Za razliku od uvodnog susreta ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva dvoboj Urugvaja i Egipta bio je znatno manje sadržajan nego onaj jučerašnji sraz Rusije i Saudijske Arabije, a što se poglavito odnosi na prvih 45 minuta ove utakmice. Od Egipćana u izostanku nedovoljno oporavljenog Mohameda Salaha i nije se previše toga očekivalo, ali od momčadi izbornika Oscara Tabareza ipak jeste. Na kraju su Urugvajci ipak slavili s minimalnih, ali zasluženih 1:0.

Prvi je na utakmici prijetio napadač PSG-a Edinson Cavani, ali njegov udarac u 8. minuti s dvadesetak metara bila je lagana zadaća za vratara El Shenawija. Četiri minute potom na drugoj strani uzvraća Trezegeut pokušajem voleja iz okreta, no nije na najbolji način zahvtio loptu, baš kao ni Suarez dvije minute iza toga nakon što je u šesnaestercu dobio prizemnu loptu s desne strane napada svoje momčadi.

Igrala se 24. minuta kada je viđena najbolja prilika prvog poluvremena. Poslije drugog urugvajskog ubačaja iz kuta lopta na drugoj vratnici dolazi do Suareza, ali ovaj pogađa samo vanjski dio mreže i na taj način propušta jedinu pravu priliku u prvih 45 minuta.

Nastavak susreta je već nakon nepunih 30-ak sekundi donio kolosalnu priliku za Urugvajce. Cavani je izvrsno kroz sredinu proigrao Suareza koji pravovremeno utrčava, ali isto tako i vratar “Faraona” Mohamed El Shenawi istrčava, te skraćivanjem kuta uspijeva obraniti zicer napadača Barcelone.

Nakon nepunih sat vremena urugvajski izbornik odlučio se za dvostruku izmjenu i to ubacivši dvojicu novih igrača na krilnim pozicijama, Sancheza i Rodrigueza, pokušavši osvježenjima u svojoj momčadi dobiti na protočnosti lopte, a samim time i ubitačnošću u vršku napada. Mijenjali su i Egipćani, pa je najprije šansu dobio Morsy, a nešto kasnije i Rahraba.

Warda je u 72. minuti lijepo proigrao Fathija na desnoj strani, a ovaj iskosa na visini šesnaesterca odmah šutirao, no bez većih poteškoća za Musleru. Nepunih minutu nakon toga Cavani još jednom izvrsno proigrava Suareza koji izlazi sam pred egipatskoga vratara, pokušava ga zaobići, ali u tome ne uspjeva, jer El Shenawi pravovremenim padom u noge kupi loptu i spašava najgore po svoju momčad.

Dugo je jedan egipatski napad trajao u 81. minuti, a na kraju ga je neuspješno završio Elneny udarcem s 15-ak metara kada lopta odlazi iznad urugvajskoga gola. Suarez je u 83. minuti lijepo ostavio loptu za Cavanija, uslijedio je sjajan volej s vrha šesnaesterca, međutim još jedanput sjajno brani El Shenawi i zamalo izrasta u junaka današnjega susreta.

Cavani je u 88. minuti sjajno gađao i iz slobodnjaka sa 18 metara, a vratar Egipta uz pomoć vratnice i to zaustavio. I kada su svi pomislili da će Egipćani doći do vrijednoga boda dogodio se gol za pobjedu Urugvajaca. Sanchez je ubacio iz prekida s desne strane, a Jose Gimenez nadskočio dvojicu egipatskih stopera i efektno glavom zakucao za 1:0, pa je tako ipak stoper madridskoga Atletica ponio epitet junaka utakmice.

EKATERINBURG – Stadion Ekaterinburg Arena. Gledatelja: 22.000. Sudac: Bjorn Kuipers (Nizozemska). Utakmica 1. kola Skupine A SP-a: Urugvaj – Egipat 1:0 (0:0). Strijelac: 1:0 Gimenez (89). Žuti karton: Hegazy (Egipat).

URUGVAJ (4-2-2): Muslera – Caceres, Godin, Gimenez, Varela – De Arrasceata (od 59. Rodriguez), Vecino (od 87. Torreira), Bentancur, Nandez (od 58. Sanchez) – Cavai, Suarez. Izbornik: Oscar tabarez.

EGIPAT ($-2-3-1): El Shenawi – Fathi, Gabr, Hegazy, Abdel Shafy – Elneny, Hamed (od 50. Morsy) – Warda (od 82. Sobhy), El Said, Trezeguet – Mohsen (od 63. Rahraba). Izbornik: Hector Cuper.