Je li problem u Bojanu Bogdanoviću?

Utah Jazz je stavila Bojana Bogdanovića na tržište u namjeri da ga zamijeni za drugog igrača.

Momčad iz Salt Lake Cityja je u 72 utakmice regularnog dijela sezone upisala čak 52 pobjede i samo 20 poraza čime su spremno naglasili kakve visoke ambicije imaju ove sezone. Prvo mjesto na kraju regularnog dijela sezone 2020/21 puno je obećavalo.

Sezonu prije, 2019/20, također su odigrali sjajno u regularnom dijelu, a onda se ozlijedio Bojan Bogdanović te su nakon šokantnog preokreta izgubili 4-3 u četvrtfinalu doigravanja protiv Denver Nuggetsa.

Jedan od glavnih alibija je bio taj što im je nedostajao sjajni šuter Bojan Bogdanović te su bili uvjereni da će nakon njegovog oporavka sve krenuti na bolje, prije svega u doigravanju.

Sezona 2020/21 je krenula sjajno, u oba pravca (u napadu i obrani) bili su prava enigma za protivnike, obarali su rekorde po broju postignutih trica te su izgledali nezaustavljivo.

Dok su Mitchell, Bogdanović i Clarkson dirigirali napadom, u obrani je centar Rudy Gobert ponovno dokazao zašto je najbolji obrambeni igrač u cijeloj ligi.

Sve je funkcioniralo, ozljede ih nisu mučile previše, a čak i kad bi se ozlijedio netko bitniji poput Mitchella, pojavio bi se Bojan i ubacio 48 koševa.

A onda je krenulo doigravanje…

Utah Jazz je godinama slagao momčad za napasti naslov, svi su tu, ozlijeđenih nema. Velikih problema ne bi trebalo biti, barem ne kao prošle sezone kad su bili godinu dana neiskusniji te bez Bojana.

Prva prepreka su bili Memphis Grizzliesi.

Ja Morant i Jonas Valanciunas nisu mogli opasnije zaprijetiti Utah Jazzu u NBA doigravanju gdje se svaka serija igra na 4 ostvarene pobjede. Bez većih problema Jazzeri su nadigrali i izbacili Memphis rezultatom 4-1 u pobjedama.

Stižu Los Angeles Clippersi

Furiozno je počelo polufinale doigravanja NBA lige u Zapadnoj konferenciji. Glavni lik u prve dvije utakmice je bio definitivno Donovan Mitchell koji je zabio čak 45 koševa u prvoj utakmici, a 37 koševa u drugoj utakmici.

Bojan Boganović je držao tricu preko impresivnih 50% uspješnosti, podršku je Mitchell imao i od ostalih igrača koji su nastavili s dobrim predstavama iz regularnog dijela sezone.

Nakon dvije utakmice na domaćem terenu, Utah Jazz je sljedeće dvije utakmice igrao u Los Angelesu kod Clippersa.

Treću utakmicu su preuzeli sjajni Paul George i Kawhi Leonard koji su kombinirali 65 koševa za smanjenje rezultata na 2-1. Slična večer se ponovila i utakmicu nakon te su Clippersi došli do 2-2.

Peta utakmica

Dva poraza zaredom su sigurno uzdrmali Jazzere, ali vraćaju se na domaći teren gdje su ostvarili prve dvije pobjede u seriji. Da stvar bude bolja za Jazzere, protivnici su igrali bez najboljeg igrača Kawhija Leonarda jer se igrač Clippersa povrijedio.

Ipak, ponovno šok za Utah Jazz.

Bojan Bogdanović je zabio 32 koša uz čak devet postignutih trica. Mitchell je zabio 21, ali nije bilo ni za očekivati da će svaku utakmicu na domaćem terenu zabiti preko 30 koševa.

Clipperse je do strašno bitne pobjede predvodio Paul George koji je nadomjestio Leonarda zabivši 37 koševa. Uz sve pohvale koje George zaslužuje, nešto drugo je preokrenulo ovu seriju.

Small ball

To je bilo uvođenje šutera na poziciju centra, tzv. “small ball” u kojem svih 5 igrača na terenu mogu zabiti tricu. Samim time gube na osvajanju napadačkog skoka, gube u zaštiti reketa, ali, kada takve momčadi krene trica, nezaustavljivi su na način da ih neće ni zanimati što obrana propušta.

Na kraju krajeva, tri vrijedi više nego dva.

Popravni test Jazzeri su imali u 6. utakmici, ali očito nisu izvukli pouke jer ih je dokrajčio još jedan šuter na poziciji centra. Terance Mann je preuzeo tu ulogu te je s 39 koševa ostavio Jazzere zatrpane u snijegu.

Centar Utah Jazza, Rudy Gobert visok 216 cm, nije sposoban braniti takve igrače. Mann ne samo da je pogađao trice preko njega, nego je zabio 7/10 u presudnoj utakmici.

Problemi

Jazzeri su složili momčad oko Goberta i Mitchella, dovedeni su provjereni šuteri koje uspješno razigrava veteran Conley. Šut je fantastično funkcionirao tijekom cijele sezone, pa čak i kroz cijelo doigravanje.

Utah Jazz nije izgubio jer su pogodili manje trica, nisu izgubili ni zato što se netko ozlijedio, čak su imali i prednost domaćeg terena.

Izgubili su jer, nakon vodstva od 2-0, kroz sljedeće četiri utakmice nisu znali obraniti nisku postavu (small ball) Clippersa čiji je napad fantastično funkcionirao opteretivši šutere da izvlači Goberta iz reketa, koji cijelu sezonu gospodari tim reketom.

Osim što su ga izvukli iz njegove “comfort” (ugodne) zone u kojoj se najbolje snalazi, nije uspio spriječiti šut protivnika, što se ni ne očekuje od njega.

A što je sa zamjenama?

Kad Clippersima nije išlo sa Zupcem na centru, mijenjali su ga šuterima na poziciji centra poput Morrisa i Manna. Promjena je donijela nešto dobro te su otkrili lijek protiv Goberta.

Kad Jazzerima nije dobro išlo s Gobertom na centru protiv brzonogih šutera koje ne može čuvati, nisu imali odgovor. Nisu puno ni eksperimentirali kao Clippersi.

Zamjena je bio Derrick Favors koji je osjetno sporiji od Goberta tako da s tim puno ne bi ni dobili.

Gobert je čak tri puta proglašen najboljim obrambenim igračem NBA lige

Većih eksperimenata od toga nisu imali niti su isprobavali, tako da je očito bilo samo vrijeme kad će ih dokrajčiti Clippersi koji su od prve utakmice shvatili da s najboljom momčadi lige ne možeš igrati kao i u regularnom dijelu sezone kad su s razlogom ostali nekoliko mjesta iza njih u poretku.

Što je rješenje?

Rješenje za ove probleme je dostojna zamjena za Goberta koji je ni kriv ni dužan gledao kako preko njega protivnički niski centri sipaju trice.

Gobert je toliko impresivan u čuvanju reketa da nema smisla zamijerati mu što šutere nije dobro čuvao.

Rješenje nije sjesti Goberta na klupu jer velika većina momčadi u ligi igra s klasičnim centrom poput Goberta koji tada pokaže zašto se cijela igra gradi oko njega. Osim toga, s novim potpisanim ugovorom u kojem će Gobert zarađivati preko 35 milijuna dolara po sezoni – nastavit će biti u centru pozornosti.

Problem je što nisu imali spremnu zamjenu, igrača koji bi bez problema odgovorio na protivnički “small ball”. Problem je na poziciji krilnog centra ili centra koji je trebao bez velikog mozganja zamijeniti Goberta i obraniti šuteve za tri.

Rješavaju li taj problem Jazzeri?

Nisu.

Stavili su Bojana Bogdanovića i Joea Inglesa na listu za razmjenu (trade lista) u kojoj žele za njih dvojicu dobili jednog još boljeg igrača.

S obzirom na to da su oba šutera koja igraju u prvom sastavu. Jazzeri takav gubitak moraju nadomjestiti šuterom jer su za sada ostali samo na Mitchellu i Clarksonu od vrlo dobrih tricaša.

Znaju gdje je problem, a trebali bi znati gdje nije problem, do impresivne 52 pobjede su došli postignutim tricama i sjajnom igrom na račun baš tog šuta. Čak su oborili rekord NBA lige s najviše postignutih trica po utakmici u povijesti (16,8 trica po utakmici).

Ekipa koja se oslanja na šut za tri, rješava se dva šutera iz prvog sastava koji imaju preko 39% uspješnosti trice

Dovođenjem novog šutera neće popraviti ništa, problem će ostati isti.

Tako da je samo pitanje tko će ih sljedeće godine izbaciti u doigravanju zbog činjenice da ni ne pričaju o dostojnoj zamjeni za Goberta na kojem inzistiraju kada to sigurno ne treba.

Problem nije u Bojanu Bogdanoviću ni još nekim igračima kojih će se možda riješiti.

Na kraju sljedeće sezone, Utah Jazz će shvatiti da je problem u njima.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.