Italija preokretom do pobjede nad Bosnom i Hercegovinom

Nogometna reprezentacija Italije je u četvrtom kolu grupe J kvalifikacija za Euro 2020. godine svladala Bosnu i Hercegovinu rezultatom 2:1.

Golove za domaćina postigli su Insigne i Verratti, dok je strijelac za goste bio Džeko.

Prvu pravu priliku BiH je imala u 18 minuti. Edin Džeko je sjajno povukao kontru i uposlio Edina Višću koji šutira, ali Leonardo Bonucci sjajnom reakcijom spašava domaćina.

Gosti su nakon tog napada dobili samopouzdanje. Pojačali su tempo, prilike su se nizale, ali nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti gol Salvatorea Sirigua sve do 32. minute.

Muhamed Bešić petom ostavlja loptu Višći koji sjajno pronalazi Džeku. Romin napadač je loptu morao “samo” skrenuti u gol i BiH dolazi do vodstva.

Italija je u 42. minuti mogla do izjednačenja. Fabio Quagliarella je šutirao, ali Ibrahim Šehić sjajno brani. Domaćin je nastavio s pritiscima, ali BiH na predah odlazi sa zasluženim vodstvom od 1:0.

Početkom drugog poluvremena, točnije u 49. minuti, Italija dolazi do izjednačenja preko Lorenza Insignea sjajnim udarcem matira Šehića.

Tri minute kasnije je Eldar Čivić imao dvije dobre prilike, ali Sirigu spašava domaćina.

Insigne je priliku za drugi gol imao u 70. minuti, ali raspoloženi Šehić opet brani.

Do potpunog preokreta Italija dolazi u 86. minuti. Marco Verratti je neometano primio loptu u šesnaestercu i poslao loptu uz stativu koju ovaj put ni Šehić nije mogao obraniti.

Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao. Italija se ovom pobjedom već nakon četiri odigrana kola približila odlasku na Euro.

BiH ima za čim žaliti, al za utjehu joj može poslužiti neočekivani poraz Grčke od Armenije.