Istinska nogometna ljepotica Portugala i Španjolske i po bod svakome

Odigrana je ljepotica dosadašnjeg dijela Svjetskog prvenstva, jedna od onih utakmica zbog kojih toliko i volimo nogomet. Portugalci i Španjolci su samo potvrdili zašto su u najužem krugu favorita na ovom natjecanju, jer je publika i na stadionu u Sočiju, kao i pored malih TV ekrana mogla uživati. Na kraju je viđeno šest pogodaka, po tri sa svake strane, mnoštvo sjajnih individualnih poteza i sve u svemu na kraju je i najrealnije što je završilo s neodlučenih 3:3.

Portugalci su krenuli napadački u derbiju Pirineja i općenito derbiju prve faze natjecanja i to se isplatilo već u 3. minuti kada je Ronaldo prvi put ušao u suparnički šesnaesterac, Fernandez ga srušio, a sudac Rocchi opravdano pokazao na bijelu točku. Ronaldo je potom De Geu poslao u njegovu desnu, a loptu u lijevu stranu i aktualni europski prvaci su u ranoj fazi stigli do početne prednosti.

Prva španjolska prijetnja viđena je u 10. minuti kada je Diego Costa jednu visoku loptu lijepo spustio za Davida Silvu, a ovaj s desetak metara šutirao nebu pod oblake. Busquets je u 17. minuti srušio Guedesa i postao prvi igrač s javnom opomenom.

Iniesta je u 21. minuti u svome stilu napravio prodor po lijevome krilu, u šesnaestercu proigrao Davida Silva, no njegov udarac biva blokiran i lopta završava u korneru. Nakon tog kornera sjevnula je portugalska kontra preko Brune Fernandesa koji izvrsno proigrava Ronalda, ovaj jednako lijepo ostavlja za Guedesa koji ipak previše oklijeva, pa propada prilika za povećanje vodstva.

Ubrzo stiže kazna, jer “Crvena furija” (za ovu priliku u bijelim dresovima) u 24. minuti stiže do izjednačenja. Diego Costa je pri skoku na visoku loptu došao do iste, iako je izgledalo da je pri skoku laktom “dotakao” Pepea, potom se krasno oslobodio Jose Fontea i majstorski s nekih 15 metara pogodio u malu mrežicu Ruija Patricia.

Nastavila je Španjolska dominirati sredinom prvoga dijela, pa je u 26. minuti Isco uputio pravi projektil s vrha šesnaesterca, dosta iskosa, lopta je pogodila gredu i odbila se na gol crtu, ali istu nije prešla, pa Portugalci ipak nisu morali i po drugi put u kratkom razdoblju krećati s centra igrališta.

Bruno Fernandes je u 28. minuti postao prvi Portugalac s javnom opomenom, a u 35. minuti uslijedila je nova sjajna akcija momčadi Fernanda Hierra, koji je ovom utakmicom imao izbornički debi, na kraju je Iniesta s desetak metara gađao tik pored gola. Isco je imao novi pokušaj u 42. minuti, ponovno s vrha šesnaesterca, ali ovaj put je lopta išla dosta po sredini gola, pa nije stvorila veće poteškoće portugalskome vrataru.

Stvorene su zato poteškoće španjolskome vrataru u 44. minuti kada je Pepe dugom loptom pronašao Guedesa, ovaj ostavio loptu na 18 metara Ronaldu, najbolji igrač svijeta odmah je šutirao, reklo bi se ništa naročito, ali je lopta izmigoljila ispod De Gee i odsjela u njegovoj mreži za novo vodstvo i novu radost portugalskih igrača i njihovih navijača.

Španjolska je do novoga poravnanja stigla poslije desetak minuta igre drugoga poluvremena. David Silva je iz prekida ubacio na desnu stranu gdje je utrčao Busquets, te glavom vratio loptu u peterac, a tamo utrčao Diego Costa i poput Ronalda zabio svoj drugi gol na susretu za 2:2 i novo slavlje Španjolaca.

Tri minute potom uslijedio je potpun preokret. David Silva i Jordi Alba su na lijevoj strani “mučili” Portugalce, ovi izbacili loptu ispred svoga gola, na nekih dvadeset metara od gola na nju je natrčao Natcho Fernandez i stiskao prekrasan volej. Lopta je pogodila vratnicu i zatim završila iza leđa uistinu nemoćnog Ruija Patricia.

Španjolci su i u 71. minuti izigrali portugalsku obranu i malo je nedostajalo da Diego Costa dođe do hat-tricka, ali ipak nije budući da u punom naletu na desetak metara od gola nije na najbolji način zahvatio loptu.

Činilo se u završnici dvoboja kako Portugalci nikako ne mogu do lopte, ali su ipak izborili slobodnjak na 25 metara od gola Španjolaca. Loptu je naravno uzeo Ronaldo, namjestio i fenomenalno pogodio preko živoga zida za 3:3. De Gea je samo pogledom ispratio let lopte.

SOČI – Fisht Stadium. Sudac: Gianluca Rocchi (Italija). Utakmica 1. kola Skupine B: Portugal – Španjolska 3:3 (2:1). Strijelci: 1:0 Ronaldo (4-11m), 1:1 Diego Costa (24), 2:1 Ronaldo (44), 2:2 Diego Costa (55), 2:3 Fernandez (58), 3:3 Ronaldo (88). Žuti kartoni: Bruno Fernandes (Portugal), Busquets (Španjolska).

PORTUGAL (4-4-2): Rui Patricio – Soares, Pepe, Jose Fonte, Guerreiro – Bernardo Silva (od 69. Quaresma), Moutinho, Varvalho, Bruno Fernandes (od 68. Joao Mario) – Guedes (od 80. Andre Silva), Ronaldo. Izbornik: Fernando Santos.

ŠPANJOLSKA (4-2-3-1): De Gea – Alba, Ramos, Pique, Fernandez – Koke, Busquets – Iniesta (od 70. Thiago), Isco, David Silva (od 86. Vazquez)- Diego Costa (od 77. Aspas). Izbornik: Fernando Hierro.