Inter na korak od finala Lige prvaka, Džeko za povijest

U prvom susretu polufinala nogometne Lige prvaka Inter je kao gost na San Siru pred 75.532 gledatelja pobijedio gradskog suparnika Milan sa 2-0 načinivši veliki korak prema plasmanu u finale.

Golove za Inter zabili su Edin Džeko (8.) i Henrik Mhitarjan (11.).

Marcelo Brozović je za Inter igrao od 62. minute, dok Ante Rebić nije nastupio za Milan. Uzvrazni susret je 16. svibnja, naravno, ponovno na San Siru, javlja Hina.

Prošlo je 13 godina otkako je neka milanska momčad stigla do finala Lige prvaka, no ove godine će se to promijeniti. Inter i Milan će u dva međusobna sraza iznjedriti suparnika boljem iz okršaja Real Madrida i Manchester Cityja. Nakon prvih polufinalnih 90 minuta tome su bliži “Nerazzurri”.

Posljednji milanski klub u finalu LP bio je upravo Inter 2010. godine, “Nerazzurri” su tada u finalu porazili Bayern sa 2-0 osvojivši svoj treći europski naslov. S druge strane Milan je sedam puta bio najbolja momčad “Starog kontinenta, posljednji put 2007.

Ovaj dvoboj na Meazzi bio je četvrti “Derbi della Madonina” ove sezone pri čemu je Inter slavio treći put. U Serie A je Milan pobijedio sa 3-2, a Inter je uzvratio pobjedom 1-0. Dva velika rivala igrala su i u talijanskom Superkupu, u Rijadu gdje je Inter bio bolji sa 3-0. U utorak navečer je ponovo slavio Inter (2-0) čime se prvi put nakon više od 40 godina dogodilo da Milan u tri vezana gradska derbija ne postigne pogodak.

Posljednji put tri susreta u nizu Milan nije zabio protiv Intera između listopada 1979. i rujna 1980.

Dodajmo i kako je to bio prvi ogled “Nerazzurra” i “Rossonera” u Ligi prvaka nakon takozvanog “derbija srama” iz 2005. godine. Milan je tada u prvom susretu četvrtfinala pobijedio sa 2-0, no uzvrat je prekinut u 73. minuti pri vodstvu Milana (1-0) zbog izgreda navijača Intera.

Počelo je fantastično za goste. Hakan Calhanoglu je u osmoj minuti ubacio loptu iz kornera, a Edin Džeko pored Davidea Calabrije, iz voleja zabio za 1-0. BiH napadač je time postao drugi najstariji igrač koji je zabio u polufinalu Lige prvaka. Napadaču Inter je to uspjelo sa 37 godina i 54 dana, dok je rekorder Ryan Giggs koji se upisao među strijelce sa 37 godina i 148 dana.

Samo tri minute nakon Džekina gola, uslijedio je novi šok za domaćine. Federico Dimarco je lijepo uposlio Mhitarjana koji je prošao kroz suparničku obranu, izašao sam ispred Mikea Maignana i pogodio za 2-0.

U 16. minuti moglo je biti i 3-0. Hakan Calhanoglu je opalio sa 25 metara pogodivši vratnicu. Prvu opasnost pred Onaninim vratima vidjeli smo u 30. minuti, Calabria je pokušao petom, ali je pucao pored gola.

Domaćim navijačima još jednom se “zamračilo” u 32. minuti kada je španjolski sudac Jesus Gil Manzano start Simona Kjaera nad Martinezom okarakterizirao kao kazneni udarac. Međutim, nakon poziva iz VAR sobe promjenio je odluku.

U završnici prvog dijela Milan je pojačao protisak, međutim nije uspio konkretnije ugroziti suparnička vrata.

Prvu ozbiljniju priliku Milan je imao u 48. minuti kada je Brahim Diaz pucao s ruba šesnaesterca, ali pored vratnice. U 51. minuti je zaprijetio i Junior Messias, ali jednako neprecizno. U 53. minuti Džeko je mogao riješiti pitanje pobjednika, izašao je sam ispred Maignana, no francuski vratar je odlično reagirao.

Najbliže golu domaćin je bio u 63. minuti kada je Sandro Tonali primio loptu u šesnaestercu i odmah pucao, no pogodio je lijevu stativu.

U završnici susreta Inter se povukao branivši veliku prednost, dok je Milan jalovim napadima pokušavao barem ublažiti poraz, no nije uspio. Uzvrazni susret je 16. svibnja na San Siru.

U drugom polufinalnom paru Real Madrid i Manchester City su u utorak na Santiago Bernabeu odigrali 1-1.

Vinicius Junior je doveo “Kraljevski klub” u vodstvo u 36. minuti, a izjednačio je Kevin De Bruyne u 67. minuti. Luka Modrić je za Real igrao do 87. minute.