Imam džamije u Švedskoj: Ako je žena neposlušna treba je udariti, ali ne prejako

Svojom propovijedi u džamiji u gradu Kristianstadu na jugu Švedske, o tome kako postupati s “buntovnim ženama”, imam Saleh Abouelenen izazvao je burnu reakciju švedske javnosti i švedskih ministara.

Abouelenen je propovijed održao jednog petka još u srpnju ove godine, ali dnevni list Expressen pozabavio se njegovim riječima tek u ponedjeljak.

Abouelenen je pred prepunom džamijom u Kristianstadu držao propovijed na temu “neposlušnih žena” i podučavao okupljene vjernike, dakako muškarce, kako njihove supruge “na pravilan način dovesti u red”. Ženina buntovnost nastaje kada ju više nije moguće kontrolirati i kada ne sluša svojega muža, rekao je Abouelenen, prenosi Index.

“Kad je žena buntovna, treba posegnuti za mjerama”

Već i sama zabrinutost da bi žena mogla postati buntovna, smatra ovaj imam, znači da se mora posegnuti za “mjerama”:

Ženu prvo treba upozoriti. Potom je treba izbjegavati u krevetu. Ako ni to ne djeluje, trebaju je udariti. Pod udaranjem se ne misli na upotrebu pretjerane sile. Treba samo pokazati da su narušene neke granice i da nije preostalo ništa drugo.

Upozorenja i nasilje treba koristiti samo protiv žena koje su “odgajane prema Božjoj knjizi” i koje, prema Abouelenenu, “shvaćaju muškarčevo pravo nad njom”. Dakle, to se odnosi samo na muslimanske žene. Potom je iznio primjere iz vjerskih spisa koji opisuju kada i kako muškarac “ima pravo udariti svoju ženu”.

Imam Saleh Abouelenen također tvrdi da žene stoje iza većine problema u braku. Stoga muškarac ima pravo disciplinirati svoju suprugu, ali ona nema pravo opominjati svojega muža:

Čini se da žene češće dižu pobunu, ne dopuštaju da budu kontrolirane i izmišljaju probleme. Tako se razaraju dom i obitelji.

“Postoji mnogo tumačenja o ovom pitanju”

Imam Shaaban Abou Zur, koji također propovijeda u džamiji u Kristianstadu, ne slaže se s tumačenjima Saleha Abouelenena. Za Expressen je rekao da nije bio na spornoj propovijedi Saleha Abouelenena, ali je kasnije pojasnio stav džamije o tom pitanju.

Postoji mnogo tumačenja o ovom slučaju. Ja se ravnam prema onome što je Poslanik činio u praksi. A sam Poslanik nikada nije udario nijednu ženu. Ni svoju ženu niti tuđu, rekao je imam Shaaban Abou Zur.

Na inzistiranje švedskih novinara, imam Saleh Abouelenen kasnije je objasnio da su njegove riječi “izvučene iz konteksta” i da je “pogrešno shvaćen”. Objašnjava da se na propovijedi žurio reći sve što je naumio, što je moglo dovesti do toga da nije “sve izrekao kako je bilo zamišljeno”.

U roku od dva sata nakon objave teksta u Expressenu, na društvenim mrežama oglasilo se nekoliko švedskih ministara. Jakob Forssmed, ministar socijalne skrbi, nazvao je na X-u imamovu propovijed “užasnom i potpuno neprihvatljivom” i piše da je poduzeo mjere: Večeras sam stupio u kontakt s nadležnim tijelom koje mora žurno ispitati je li ikakva državna potpora isplaćena dotičnoj džamiji.

“Najbolje je da napusti Švedsku”

Ministar za migracije Johan Forssell nazvao je propovijed “odvratnom kulturom časti” i piše da je presudno “postrožiti pravila o tome tko može postati državljanin Švedske”. Ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard, rodom baš iz Kristianstada, na X-u je napisala: Imame Saleh Abouelenen, Vaši stavovi pripadaju srednjem vijeku. Dom nije uništen kada žene ne dopuštaju da ih se kontrolira.

Ministrica integracija Simona Mohamsson pozvala je imama da napusti Švedsku “ako ne razumije da u Švedskoj postoji nulta tolerancija na obiteljsko nasilje”.

(www.jabuka.tv)





35 komentara

  • Evo sta je islam čista nakarada i zaostalost,religija pedofilije i nasilja fuj islam tisuću puta fuj.

  • Ako je dvaput bila neposlušna triba li je beknuti nogom.
    Odnosi li se to samo na suprugu ili triba beknuti i mater i sestru?
    Pitam za prijatelja.

  • Na Zapadu se događa velika ljevičarsko-islamistička koalicija. Kako je moguće da su navodno progresivni ljevičari na istoj valnoj duljini sa ovako regresivnim islamističkim učenjima. Moraju imati nešto krupno zajedničko što ih ujedinjuje. Ah da imaju – mržnja prema kršćanstvu

    • Nijedan pravi musliman ne mrzi kršćanstvo. Isus je u kuranu smatran jednim od velikih proroka.
      Muslimana ima koji koaliraju i sa Židovima i s katolicima i protiv drugih muslimana itd itd. Široka je to tema ali ukratko: glavni cilj su pare, resursi, moć. Migranti dolaze jer su te zemlje razorene ratom, jer ih uvoze da unište domaće radnike, da imaju jeftinu radnu snagu, nekoga koga moga ucjenjivati, tko im može odraditi prljavi posao. Podjele lijevi-desni su u mainstreamu da se podijeli narod umjesto da su udruženi protiv tlačitelja.
      Sve se vrti oko para i izrabljivanja ljudi, resursa.

      • Bravo za komentar, uvijek su pare i moć u pitanju, religije su samo odlično sredstvo za postizanje ciljeva.

      • Anonimno 13:31, problem je što su pravi muslimani kao i pravi kršćani u manjini. Većinu čine ograničeni likovi (da se ne vrijeđam) poput ovog 12:51 koji mrze sve po redu. Zbog takvih uvijek i izbijaju sukobi.

        • Vidiš kako se komunisti javljaju čim im kažeš istinu. Križ je ono što vam najviše smeta i protiv križa bi i s crnim vragom sklapali savez

  • Nije u krivu.

    Žene su danas ogroman problem, u svakom smislu, ali da se samo držimo kuće.

    Aj vi meni objasnite što bi vi napravili da vam žena svaki dan “prije krv” i verbalno vas maltretira i omalovažava jezikom?

    Da se razumijemo, ja sa svojom nemam tih problema, ali znam za ovakve slučajeve, par puta sam svjedočio u gostima kako se žena dere na muža, mogu onda misliti kako je kada nema gostiju. I u većini slučajeva muževi iz dana u dan trpe maltretiranje, jer žena zna da on ne smije dignuti ruku na nju.

    Pa nek’ mi stručnjaci objasne što poduzeti u tom slučaju?

      • Znači vaše riješenje je razaranje obitelji?

        Ja mislim da je ovaj imam u pravu, kad žena zna da ne može bezobzirno maltretirati muža svojim jezikom onda to neće ni raditi.

        Ja čisto sumnjam da muškarci “izmlate” svoju ženu iz čista mira, već tome prethode godine i godine verbalnog zlostavljanja od strane žene…

        • Svaki nasilnik ima takvu teoriju…žena ne valja pa je tučem…majmune…nađi boksera pa se s njim pobij…ako te žena ne poštuje rastavi se….normalnog muškarca svaka žena poštuje..

        • 14:01
          Nasiljem se uništava život djeci i razara obitelj.Poštuj ženu pa će i ona tebe.Čim ti pišeš da su žene ogroman problem…nisi ti u redu..

    • Pa neka trpi,nije mi ga nimalo žao.Godinama su žene trpile i fizičko i psihičko nasilje,pijanice i ženskare,radile ko magarad i u polju i u kući i oko djece i svekra,svekrve,i još nisu smjeli riječi reći!Mnoge su u grob otišle a nikome se nisu imale žaliti ili negdje otići od nasilnika.Hvala i Slava Bogu što sad niko nikoga ne mora trpiti!

  • Kod njih je dozvoljeno oženiti onoliko koliko ih baja može uzdržavati.A šta kad jednog dana ne mogne a one se ujedine teško ti ga njemu

  • Zamislite da kojim slucajem dođe do rata. ( nedaj Bože) u Švedskoj, Francuskoj, Njemačkoj, koliko bi se ovakvih i sličnih iznutra borilo protiv istih koji su im pružili gostoprimstvo.

  • Većina tih tzv. vjerskih organizacija nisu nikakve duhovne, vjerske ni religiozne skupine nego kriminalne političke organizacije koje se bave indoktrinacijom ljudi, varanjem ljudi, vladaju strahom i razvratništvom. U tome dominira katolička crkva a nisu ni ostali bolji.

  • Jesi Turčin ali sve si u pravu.
    To danas nisu žene nego aždaje.
    Samo telefon radi i onda kad dobije šamar onda muž nasilan,pa ima 50 mladih brakova nemaju tave u kući a za ekspres lonac čuli nisu.
    Smo objave Makarska,i phone Luy Vozim itd itd.
    Svaka koja ne drži do djece prvenstvo a i do muža treba bit odbačena iz društva.
    Ispralo i. Mozak nekim feminizmom,primjetio sam da gdje je god žena alfa,muž oboli od ove ili one bolesti…nemore sastavit 50 godina da jebe majku…

  • Bez brige. Šveđani će to riješiti.
    U Švedskoj su ovakve izjave neprihvatiljive jer su napredno društvo. U BiH bi dobio pohvale iz kojeg god tora dolazio. U Švedskoj je John Ausonius svojedobno pucao na migrante, jednog ubio, dva teško ozlijedio. Policija ga je nazvala “ubojica s laserom” dok mu je identitet bio nepoznat jer bi uperio laser u oči žrtvama kako ne bi mogli reagirati na vrijeme. Tamo je primjer zločinca. U slavenskim državama bio bi “borac za slobodu”.

  • Žensko tuče samo slabić.Bijednik koji nema mu.. da udari na muškarca.Ovu budalu će Šveđani istjerati jer je kod njih nulta tolerancija na nasilje.

  • Nisam znao da su ovi u Sirokom isto muslimani. Svim ovim bumerima i milenijalcima je odgojna triska isto iz raja izasla, ako njih pitas. Nije istina, kazete? Pitajte svoje bake kako im je bilo.

  • Kakav si ti imam, Bože sačuvaj. Umjesto da se kršćani i muslimani ujedine protiv ovoga zla koje se događa u Europi, ti tako prema ženama. Dno dna.

Komentiraj: