Hrvatska ‘srušila’ Srbiju

Dugo iščekivani dvoboj Hrvatske i Srbije u Zagrebu pripao je izabranicima Igora Štimca, koji su s dva pogotka u prvih 45 minuta zaslužili tri vrijedna boda, ali i donijeli posebno veliko veselje svojoj zemlji…

Hrvatska je pobijedila Srbiju! Maksimirski dvoboj završio je rezultatom 2:0 za domaće nogometaše, koji su tako napravili još jedan važan korak prema plasmanu na Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

[youtube id=”78xkcItwEcU” width=”600″ height=”350″]

S mladim Mateom Kovačićem u početnom sastavu umjesto najavljenog Ognjena Vukojevića, izabranici Igora Štimca od početka su bili aktivnija momčad na terenu, a izbornik Srbije Siniša Mihajlović već je u uvodnim minutama morao zamijeniti ozlijeđenog Marka Šćepovića. Na igralište je poslao Filipa Đorđevića.

Pljesak s tribina lijepim su driblinzima prvi zaradili Stipe Pletikosa i Ivan Rakitić, a premda se mreža Srbije zatresla u 15. minuti, pogodak Marija Mandžukića nije priznat zbog zaleđa. Izrazitijih prilika nije bilo sve do 19. minute, kada je udarac Nike Kranjčara s ruba kaznenog prostora završio pored gola.

No, poslužilo je to kao najava hrvatskog vodstva.

Igrala se 23. minuta kada je pogriješio Aleksandar Kolarov te se prilika otvorila Ivici Oliću, koji poslužuje Mandžukića. Raspucanom napadaču Bayerna nije preostao težak posao i poslao je loptu u nečuvanu mrežu za veliko oduševljenje na Maksimiru.

Pritisak Hrvatske na obranu gostiju zamalo se isplatio i desetak minuta poslije, kada je šansa otvorila Kranjčaru, no turski sudac Cakir označio je prekršaj Olića, no već u 37. minuti Olić je dao Hrvatskoj novi razlog za slavlje. Prekršaj za žuti karton skrivio je nervozni Kolarov, pred gol je ubacio kapetan Darijo Srna, a uporni napadač Wolfsburga našao se na pravom mjestu i skrenuo loptu iza Željka Brkića za vrlo vrijednih 2:0.

hrvatska_srbija_2

Veliku je priliku za povratak u utakmicu Srbija propustila na samom početku drugog poluvremena.

Kroz hrvatsku se obranu prošetao Kolarov, ali zaustavio ga je Pletikosa, a iz drugog pokušaja puca tik pored vratnice. S druge je strane s dva dalekometna pokušaja uzvratio Luka Modrić, pri čemu je onaj drugi, iz 52. minute, bio znatno opasniji po Brkića.

Mihajlović je potom odlučio pokušati i s Dušanom Tadićem, no uslijedila su tri dobre šanse Hrvatske, preko Olića, Rakitića i Kranjčara. Igor štimac defenzivu je pojačao Domagojem Vidom, ali Srbija je u 78. minuti stigla do dvije sjajne prigode za smanjenje hrvatske prednosti. Međutim, ispred Filipa Đuričića i Filipa Đorđevića izvrsno je intervenirao Pletikosa i sačuvao stečeno vodstvo.

Hrvatski je čuvar mreže praznu mrežu sačuvao i u sudačkoj nadoknadi, kada je već započinjalo slavlje na stadionu, ali i diljem cijele Hrvatske.

Štimčevi reprezentativci sada imaju 13 bodova, a već u utorak čeka ih gostovanje kod Walesa. (HRsport.hr)