Hrvatska s 10 golova razlike dobila Srbiju na početku EP-a

Hrvatska reprezentacija je opravdala ulogu favorita i protiv Srbije slavila sigurnu pobjedu u prekrasnom ozračju pune Spaladium arene u Splitu nagovjestivši uistinu velike mogućnosti na ovogodišnjem prvenstvu. Završilo je s uvjerljivih 32:22 što će reći da ljepši početak domaćini nisu ni mogli poželjeti.

Susret je počeo očekivano tvrdo u obrambenom dijelu kako jednih tako i drugih, a Hrvatska je do početne prednosti stigla na isteku treće minute zgoditkom Ivana Čupića iz sedmerca kojeg je iznudio Domagoj Duvnjak. Ubrzo nakon toga druga tehnička pogreška reprezentacije Srbije što koristi Igor Vori pogađajući iz kontre za 2:0.

Srbija golovima svojih vanjskih igrača Žarka Šešuma i Nemanje Zelenovića ipak poravnava na 2:2, ali ubrzo potom prednost na hrvatsku stranu vraća Luka Cindrić koji uz pogodak za 3:2 iznuđuje i prvo isključenje na utakmici što ga je zaradio Zelenović.

Manuel Štrlek potom koristi prvi višak na krilu i zabija svoj prvi gol za 4:2, a po prvi puta Hrvati će tri gola prednosti imati u 14. minuti kada Cindrić zabija svoj drugi pogodak za prednost od 6:3.

Zelenović u 18. minuti s igračem više smanjuje na 7:6 i ponovno približava Srbiju, ali potom Stepančić s igračem manje postiže važan gol za 8:6. Nakon dvaju vezanih golova Štrleka Hrvatska odlazi na 10:7, ali slijede dva Matulićeva gola, iz sedmerca i kontre za 10:9, a nakon što momčad Jovice Cvetkovića ne koristi napad za izjednačenje Hrvatska serijom 4:0 odlazi na 14:9 i na najljepši mogući način završava prvo poluvrijeme kojeg je sa pet zgoditaka obilježio sjajni Luka Stepančić na poziciji desnog vanjskog.

Nastavak susreta je započeo kao i početak dvoboja, jer je Duvnjak izborio sedmerac, a Čupić i po drugi put bio precizan za najuvjerljivijih do tada 15:9. Musa se u 36. minuti također upisuje među strijelce i diže do tada na najuvjerljivijih 19:12.

Srbija sa dva uzastopna zgoditka smanjuje na 19:14, a vratar Cupara potom pokušava s gola na gol, ali pogađa samo vratnicu praznog hrvatskog gola u tim trenucima. Na drugoj strani Horvat prvim svojim pogotkom to kažnjava i diže prednost na 20:14.

Upravo je Horvat u narednih nekoliko minuta bio neumoljiv, a nedugo nakon ulaska u igru i Kopljar se u 44. minuti upisao među strijelce za prednost od 22:16.

Hrvatska je u završnih 15 minuta rutinski odrađivala utakmicu s dosta rotacija, a na kraju susreta semafor je pokazivao konačnih i lijepih 32:22. U toj završnici pri rezultatu 29:22 ozlijedio se Domagoj Duvnjak, no teško je odmah reći o kakvoj ozljedi je riječ. No, bilo kako bilo Mandalinić, Karačić i Mihić su sa još tri pogotka u toj završnici zaokružili večerašnju priču i odveli Hrvatsku do pobjede s dvoznamenkastom gol razlikom.

Mirko Alilović je na kraju proglašen igračem utakmice, iako je nekako dojam bio da je možda ipak Luka Stepančić zaslužio večeras epitet najboljeg igrača sa 6 golova koliko je postigao i Manuel Štrlek, dok su Luka Cindrić i Zlatko Horvat dodali po 4 zgoditka. Na drugoj strani najučinkovitiji bili su Petar Nenadić sa 6 i Nemanja Zelenović s 5 pogodaka.