Hrvatska nakon velike drame i puno preokreta ispala od Španjolske

Hrvatska nogometna reprezentacija je nakon velike drame i produžetaka ispala u osmini finala Europskog prvenstva.

Španjolska je slavila s konačnih 5:3 i tako izborila četvrtfinale. Povela je Hrvatska nakon čudnog autogola, Španjolci su preokrenuli na velikih 3:1, i onda se u završnici potpuno vratili u utakmicu na 3:3  i odveli utakmicu u produžetke. Tamo su se bolje snašli Španjolci i slavili s 5:3.

Očekivano većim dijelom utakmice, Španjolci su bili ti koji su dominirali u posjedu, dok je Hrvatska vrebala prilike iz protunapada.

Prvi su ozbiljnije zaprijetili Španjolci preko Gaye u 13. minuti koji je šutirao vanjski dio mreže, te Kokea u 15. minuti, kada Livaković je sjajno obranio.

A samo pet minuta kasnije, Vatreni dolaze praktično iz ničega do vodstva. Na semaforu je pisalo 1:0 nakon komičnog autogola španjolskog golmana Simona. Pedri je vraćao loptu Simonu, kojemu lopta prelazi preko noge i ulazi u mrežu. Bio je to pravi poklon Španjolaca do tada bezopasnoj Hrvatskoj.

Vatreni su se nakon toga digli pa opasno zaprijetili preko Vlašića u 24. i Kovačića u 26. minuti, ali lopta je otišla pored, odnosno preko gola Simona.

Vatreni su poveli nakon kardinalne pogreške španjolskog vratara Oyazabala (Foto: Luka Stanzl/Pixsell)

Nakon toga se igra umirila sve do 38. minute. Među Vatrenima je napravljena kriva procjena, Rebić je mijenjao kopačke, a Hrvatska je bila s 10 igrača u polju. Španjolci su iskoristili, izigrali obranu Hrvatske, Livaković je prvi udarac obranio i odbio loptu do Sarabije koji je zakucava u mrežu za 1:1. S tim rezultatom se otišlo i na poluvrijeme.

U 57. minuti Španjolci okreću utakmicu i prelaze u vodstvo. Azpilicueta je nadskočio Gvardiola u skoku i zabio glavom nakon ubačaja Torresa.

To je malo trgnulo Vatrene koji su postali malo opasniji i konkretniji. U 67. minuti imali su odličnu prigodu nakon vrlo dobre akcije. Vlašić je na kraju proigrao Gvardiola koji tuče u bliži kut Simona, ali on to sjajno brani.

Onda u 77. minuti činilo se kako su Španjolci u potpunosti riješili utakmicu. Ponovno je naivno ispao Gvardiol, a duga lopta Španjolaca dolazi do Ferrana Torresa koji lagano matira Livakovića.

Ipak osam minuta kasnije Hrvatska smanjuje vodstvo Španjolaca. Nakon velike gužve i prodora Modrića, lopta nakon odbijanca dolazi do Mislava Oršića koji je gura preko linije Simonova gola za 2:3 i probudila se nada za Vatrene.

U završnici utakmice svjedočili smo pravoj drami. Hrvatska u sudačkoj nadokandi stiže do velikog izjednačenja. Nakon sjajnog ubacivanja Mislava Oršića sjajno skače Mario Pašalić i pogađa za 3:3. Bila je to erupcija oduševljenja među hrvatskim navijačima. Hrvatska se vratila na nevjerojatan način.

Nakon toga nije bilo promjena i krenulo se u produžetke, omiljeno vrijeme Vatrenih na velikim natjecanjima.

U 92. minuti sjajni Oršić šutira s vrha šesnaesterca, ali lopta odlazi preko gola. Isti igrač ponovno u 96. minuti pravi nered u obrani Španjolaca. Nakon sjajnog prodora ubacio je u pet metara, a Pašalić odlaže loptu za Kramarića, ali njegov udarac fantastično brani Simon.

Zlatko Dalić čini se nije dobro procijenio u izboru igrača za prvi sastav (Foto: Goran Stanzl/Pixsell)

U 100. minuti nakon krive procjene Španjolci se ponovno vraćaju u vodstvo. Brekalo je krivo procijenio let lopte nakon ubačaja s desne strane, lopta dolazi do Morate koji pogađa za 3:4.

Vatreni ipak više nisu imali snage nakon toga i Španjolci ponovno koriste smušenost u obrani Hrvatske u 103. minuti i pogađaju za 3:5. Strijelac je ovaj put bio Oyarzabal.

Odmah na otvaranju drugog produžetka Hrvatska je imala fantastičnu prigodu nakon lijepe akcije. Pašalić je proigrao Budmira koji šutira pored gola. Španjolci su još zaprijetili preko Morate u 116. minuti, ali Livaković je odlično obranio. U 120. minuti prečku je pogodio i Dani Olmo.

Furija je do kraja kontrolirala loptu u svom stilu i Hrvatska više nije imala izgleda napraviti neki novi preokret.

Završilo je 5:3 za Španjolce koji će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz ogleda Francuske i Švicarske. Vatreni ponovno ispadaju u nokaut fazi  na prvoj prepreci na EURO-u.

HRVATSKA: Livaković, Juranović (od 74. Brekalo), Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol, Modrić (od 114. Ivanušec), Brozović, Kovačić (od 79. Budmir), Vlašić (od 79. Pašalić), Rebić (od 67. Oršić), Petković (od 46. Kramarić)

ŠPANJOLSKA: Simon, Azpilicueta, Garcia (od 71. P. Torres), Laporte, Gaya (od 77. Alba), Koke (od 77. Ruiz), Busquets (od 102. Rodri), Pedri, F. Torres (od 88. Oyarzabal), Sarabia (od 71. Olmo), Morata

Dalić: Primili smo golove nakon što su nam igrači mijenjali kopačke i pili vodu

Oršić: Nismo zabili kad se lomilo; Modrić: Nismo imali više snage; Vlašić: Tuga neviđena