Hoće li doći do nestašice kruha u BiH?

Veliki porast cijena repromaterijala, gnojiva i sjemena predstavlja do sada možda i najveći udar na domaću proizvodnju, a zbog nemogućnosti korištenja veće količine gnojiva protekle je jeseni zasijano manje površina, a i ono što je zasijano, moglo bi biti lošije kvalitete.

Protekla je godina bila iznimno izazovna za domaću proizvodnju, redali su se valovi poskupljenja koji su posebice bili izraženi u kontekstu svih onih materijala koji su domaćim poljoprivrednicima nužni za sjetvu.

Zbog toga, ali i višegodišnjeg problema koji se ogleda u nedostatku domaćeg sjemenskog materijala, sjetva je odrađena s manje kvalitetnim gnojivima, što pak vodi u neizvjestan ishod, pri čemu su veliki izgledi da će kvaliteta hrane biti umanjena, tvrdi Večernji list.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruge poljoprivrednih proizvođača BiH, nedavno je za ove novine iznio upozorenje kako će ovoga proljeća doći do izražaja posljedica niza loših situacija koje su pogađale domaće poljoprivrednike, a što bi moglo dovesti do povećanja ne samo cijene već i dostupnosti brašna i kruha. Takvu procjenu objasnio je situacijom u kojoj je ove jeseni sjetva pšenice podbacila u smislu da se malo zasijalo, a i ono što se zasijalo, urađeno je bez gnojiva.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruge poljoprivrednika Federacije BiH, kazao je pak nedavno, kako je izgledno da će se smanjivati i fond zbog nedostatka stočne hrane, podsjetivši kako je suša uništila silažni kukuruz, koncentrati su jako poskupjeli, a proizvođači ih ne mogu nabavljati u nužnim količinama. U kontekstu jesenske sjetve upozorio je kako je bila za čak 200 posto skuplja od one iz 2020., dok je cijena gnojiva skočila za nevjerojatnih 400 posto, a sve navedeno vodilo je u situaciju u kojoj se kupovalo manje kvalitetna gnojiva, ali i u manjim količinama, piše Večernji list.

S obzirom na to da su u zemlju stavljana jeftinija sjemena i dosta manje gnojiva, neizvjesno je kakav će ishod biti, ali je sigurno da će kvaliteta biti dosta umanjena, dodao je.

U međuvremenu proizvođači pokušavaju pronaći način za poboljšanje, a kako je kazao Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruga poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, pokušavaju se osigurati neke povoljne količine mineralnog gnojiva za dohranu pšenice. Sve navedeno ide u prilog tezama kako je poljoprivredi potrebna strateška pomoć koja će se ogledati ne samo kroz poticaje već i ulaganja u modernizaciju infrastrukture.

(www.jabuka.tv)

11 komentara

  • Samo vi strašite ovaj narod, BiH uvozi više od 70% pšenice. Nažalost da ne bude nikako poizvodnje u BiH ne bi bilo problema, jer se kalkulacije svakako rade po europskoj cijeni.

  • Pa nek nestane, bit će krompira, ionako samo sirotinja jede puno kruha. Slažem se s prvim kom., ne plašite ionako već jadan narod!

  • Da Bog da štruca bila 10 maraka.Ajmo mlade u Nampek..ajmoo.I vidio sam surfaju dok im ona tamo dodaje pecivo.Nemaju kad platit.Treba vrića brašna bit 200 maraka.

  • Ovo je istina sve a vidim i u komentarima ima istine. Zasto kruh ne pravite kući? I to veliki i to za dva dana. Manje struje i nema pekara! Ali aje dokazi kobilama, imam u kući iste.

    Kakva pekara i kakva peciva? To je šrot!

    Lonac čorbe i jede se dva dana, to je posao.

    Pit alkohol u kafiću i uzimati cigare?

    Budale.

    Vozat se sa škropocijama po gradu bezveze?

    Budale

    Uozbiljite se ili ćete pasti.

  • Živim na selu imam kompira 30 bili pilića 20 koka nosi lica 3 krmka i ne interesira me što cijene skaču najbolje sjedite na balkonima u zgradama radite na daljinu pa će sigurno doći vrijeme da i jedete na daljinu i sve će vam biti skupo .znate kako jedna gospođa pitala fratra kao mogu li ja slušati misu sa balkona kuće pošto joj je kuća bila blizu crkve a on joj je odgovorio možeš se i pričestiti koliki ti je jezik

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.