Happy end Dinamove priče u Ligi prvaka

Posljednje, šesto kolo Lige prvaka Dinamo je zaključio toliko željenim prvim golom i prvim bodom. U teškim, snježnim i kišnim uvjetima, Dynamo iz Kijeva s(p)retnim je pogotkom na samom kraju prvog dijela vodio sve do sudačke nadoknade, a onda su Zagrepčani izjednačili preko Krstanovića – s bijele točke…

Vjerojatno nije ni moglo drugačije: u itekako specifičnim okolnostima Dinamo je ispunio svoj završni cilj u Ligi prvaka.

Modri su u ogled s Kijevljanima krenuli s povratnikom na klupu, Krunoslavom Jurčićem, te željom da se konačno pomaknu s nule u rubrici postignutih pogodaka i osvojenih bodova. Međutim, planove hrvatske momčadi, kao i imenjaka mu iz Kijeva, omeo je gusti snijeg koji je nakon dosadne kiše počeo padati čim je počeo susret.

Pred malobrojnom, ali na mahove bučnom i poticajnom publikom, bilo je od prve minute očigledno da na Maksimiru neće biti viđeno mnogo od nogometa. Većina je dvoboja protekla u pokušajima kontrole lopte, a prilike su se stvarale tek uz poneki spretni potez ili nakon pogrešaka.

Odigralo se tek desetak minuta kada je bugarski sudac Todorov poslao igrače na 15 minuta stanke dok se od snijega očiste barem linije igrališta, a po povratku je Dinamo unatoč poteškoćama opet krenuo po pogodak.

Angažirani Duje Čop pogodio je u 16. minuti prečku, a potom su dobre šanse imali Sammir i vrlo borbeni Fatos Beqiraj. S druge su strane Kijevljani najveću gužvu pred Ivanom Kelavomstvorili u 32. minuti, no zagrebački je čuvar mreže uspio primiriti loptu. Svoj je udarac potom oprobao i Marcelo Brozović, no Maksim Koval nije se dao iznenaditi.

I kada se činilo da će se na odmor otići bez pogodaka, unatoč boljoj i dinamičnijoj igri Dinama, poveli su – gosti.

Loptu je na rubu kaznenog prostora dobio Andrij Jarmolenko, uputio je neobičan udarac prema golu, koji je odsjeo od prečke iza Kelavinih leđa, uz veliku nevjericu Modrih.

Nastavak utakmice – u kojemu su se vremenske prilike malo i popravile – otvorio je Denis Harmašudarcem iz daljine, a na isti je način uzvratio i neprecizni Luis Ibanez. Dinamovci su ponovno uložili dosta truda ne bi li zaprijetili ukrajinskom golu, a s druge se strane terena istaknuo raspoloženi Josip Šimunić, koji je gospodario obranom te s nekoliko efektnih driblinga i poteza zaradio dodatni pljesak i ovacije.

Nakon svega, kada je u 62. minuti jedna lopta napokon prošla do Beqiraja, crnogorski se napadač sam sjurio prema Kovalu i pucao tik pored vratnice.

I jedni i drugi uspjeli su u posljednjih pola sata nekako doći do protivničkog gola, ali preciznosti nije bilo. Niti su uvjeti to dopuštali. Šimunić i Šime Vrsaljko nisu se dobro snašli nakon Sammirovog kornera u 84. minuti, a dva je puta pokušao i Jurčićev džoker s klupe, Ivan Krstanović, bez uspjeha.

Ta nesretna “nula” visjela je nad Dinamovom glavom sve do posljednjih sekundi utakmice, duboko u sudačkoj nadoknadi.

Tada je upravo Krstanović nastavio borbu za jednu loptu u šesnaestercu i izborio kazneni udarac, a potom ga sam pretvorio u 1:1, za veliko veselje i slavlje Dinama.