Građani Mostara pripremaju tužbu protiv Grada zbog buke?

Građani pripremaju kolektivnu tužbu protiv Grada Mostara zbog buke iz ugostiteljskih objekata, rekla je na sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara neovisna vijećnica Boška Ćavar.

Pokrenula je inicijativu da se napravi mapa buke u gradu te da se omogući građanima miran život. Podsjetimo, problem s bukom već godinama ‘udara u uši’ građanima, piše Bljesak.info.

Inače, Zakon o zaštiti od buke na snazi je u HNŽ-u i Gradu Mostaru, kojim se propisuju dozvoljene razine buke, mjere zaštite i njihova primjena, vrijeme provođenja mjera zaštite od buke, praćenje i kontroliranje buke.

Propisuje se tko je nadležan za nadzor te kolike su novčane kazne. Inače Člankom 8. ovog zakona, predviđaju se karte buke, a županijska gradska i općinska tijela uprave nadležna za poslove prostornog planiranja u okviru svoje nadležnosti osiguravaju izradu karata buke za predviđanje, bilježenje i praćenje razine buke.

Po prijavi građana o buci u ugostiteljskim objektima inspektor zaštite okoliša izvrši inspekcijski nadzor u ugostiteljskom objektu – kontrolu ugradnje limitatora u sustav ozvučenja. Ako ugostiteljski objekt ne posjeduje limitator glazbe u sustavu ozvučenja, inspektor naloži ugradnju limitatora u sustav ozvučenja, te za isto pribavljanje uporabne dozvole. Navedene radnje vrše kuće koje su ovlaštene za obavljanje te djelatnosti. Nakon isteka roka koji je naveden rješenjem, inspektor vrši kontrolu postupanja po rješenju.

Ovo su ranije za Bljesak.info rekli iz Inspekcije Grada Mostara kako je za ovu vrstu prekršaja predviđena novčana kazna od 1.500 KM do 3.000 KM za vlasnike ili korisnike ugostiteljskih objekata.

Tko ima uređaj za mjerenje?

Tada su nam komentirali realno stanje u gradu, jer ‘ispada da je sve ok i da svi imaju limitatore.

No, mislim da oni imaju svoje dodatne uređaje koje u tom trenutku kada reproduciraju taj zvuk stavljaju u funkciju i to spada u domenu remećenja javnog reda i mira, mi s tim nemamo ništa, rekli su 2021. godine iz Inspekcije.

U slučaju da inspekciji prijavite nedozvoljenu buku iz obližnjeg ugostiteljskog objekta neće vam mnogo moći pomoći iz jednostavnog razloga jer ne posjeduju uređaj o mjerenju buke, niti ga je Grad Mostar ikada posjedovao.

Nisu sigurni jesu li zakonom obvezni imati, ali smatraju da to ne bi bilo loše.

Po svom zakonu, inspekcija ima mogućnost da izađe u stan iznad ili u određeni objekt iznad objekta u kome se buka iznad dozvoljenog broja decibela emitira. No, mi kao Grad Mostar nemamo taj uređaj. Taj uređaj uvijek je imala policijska uprava.

Ne bi bilo loše da ga imamo i mi jer se pretežno radi o pozivima običnih građana, kojima svakodnevni život i njegovu kvalitetu narušava taj zvuk koji pojedini vlasnici ugostiteljskih objekata puštaju baš bez ikakvog suosjećanja prema ljudima koji stanuju u zgradi iznad njih, govore.

Znači, inspekcija ima mogućnost da izmjeri jačinu zvuka, ali to ne mogu uraditi jer nemaju taj uređaj i nikad ga nisu ni imali.

Javni red i mir

No tu u priču ulaze snage MUP-a. Naime, uređaj posjeduje Policijska uprava Mostar, i on je, kako su nam rekli ranije u funkciji te njegovu ispravnost, po zakonu iz 2018. godine provjeravaju svako pola godine.

Također, cijena jednog takvog uređaja, baždarenog na godišnjoj razini, jeste preko 10 tisuća dolara.

U inspekciji pak tvrde da oni rade ono što je u njihovoj nadležnosti, kontroliraju posjedovanje limitatora, te da sve ostalo spada u domenu kršenja Javnog reda i mira.

Emitiranje zvuka u nedopuštenoj razini, onoj koja je preko one granice decibela koji su propisani zakonom, spada u remećenje javnog reda i mira, u nadležnost policijskih službenika odnosno Policijske uprave. U konačnici oni imaju varijanti da ih kazne, te su za to propisane kazne od 2.000 do 3. 000 KM, objašnjavaju za Bljesak iz inspekcije.

Da će imati više sluha za problem buke poručio je gradonačelnik Mario Kordić na jednoj od sjednica 2021. godine, od kada se ništa nije promijenilo.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

8 komentara

  • U Centru 2. ona pivnica (bivši kafić Kulje)lijepo mi žao stanara,ondje živjeti i poblentaviti za dva dana od buke!!
    Ali ni malo dalje nije ništa bolje,Žitopromet gdje Dika Slezak pravi zgrade,već tjednima utjerali veliki valjak od preko 20 tona sa vibratorom,valjaju li valjaju a okolne zgrade bukvalno na 7 koraka od valjka sve se konstantno trese,tako da smo čitav dan pod zemljotresom,konkretno kod mene u stanu su pukla dva armirano betonska zida (nosiva)na kojima stoji zgrada!!!
    Kome se žaliti,ovo je sveopći haos a Kordić i ekipa ko fol nešto sređuju, preformulirano ,šminkaju mrtvaca.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.