Googleova tehnologija može stvoriti glazbu iz tekstualnog opisa

Google je nedavno objavio svoje istraživanje o sustavu MusicLM koji stvara glazbu bilo kojeg žanra koristeći samo tekstualni opis.

Ovo nije prvi glazbeni AI generator jer se tvrtka Google u svojem projektu AudioML, kao i tvrtka OpenAI u projektu Jukebox, bavila ovom temom. Međutim, MusicLM-ov model i bogata baza (280.000 sati glazbe) mu pomažu proizvoditi glazbu s iznenađujućom raznolikošću i dubinom.

AI ne samo da kombinira žanrove i instrumente, nego i piše pjesme koristeći apstraktne koncepte koji su inače teški da bi ih računala “razumjela”. Ako želite hibrid plesne glazbe i regetona sa “svemirskom” melodijom koja izaziva “osjećaj divljenja”, MucisLM to može ostvariti. Tehnologija ček može napraviti melodije bazirane na pjevušenju, zviždanju ili opisu slike. Modul priče može spojiti nekoliko opisa zajedno kako bi proizveo DJ set ili zvučnu podlogu, piše Klix.ba.

Međutim, MusicLM kao i mnogi AI generatori ima svoje probleme. Neke kompozicije zvuče neuobičajeno, a vokali su obično nerazumljivi. I dok su same izvedbe bolje nego se mogu očekivati, one se mogu ponavljati na način na koji u ljudskim kreacijama možda ne bi.

Na korištenje tehnologije će se još čekati jer kao i u slučaju drugih Googleovih AI generatora, istraživači ne puštaju MusicLM u javnost zbog zabrinutosti koje se odnose na autorska prava. Otprilike 1 posto glazbe kopirano je izravno iz pjesama za obuku sustava. Iako pitanja u vezi s licenciranjem za AI glazbu nisu riješena, sugerira se da postoji dovoljno “koherentnih” tragova originalnih zvukova zbog kojih glazba umjetne inteligencije može kršiti prava na reprodukciju. Za objavljivanje pjesama kreiranih pomoću umjetne inteligencije moglo bi biti potrebno dobivanje odobrenja, slično kao što je slučaj s glazbenicima koji se oslanjaju na uzorke.

Ipak, AI već ima mjesto u glazbi. Umjetnici kao što su Holly Herndon i Arca su koristili algoritme za “proizvodnju” albuma i muzejskih zvučnih zapisa.

MusicLM možda nije spreman, ali nagovještava budućnost u kojoj bi AI tehnologija mogla igrati veću ulogu u studiju.

(www.jabuka.tv | Foto: Pixabay)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.